HomeImprezy outdoor

The North Face Explore Fund: młodzi odkrywcy z Jeleniej Góry

Kilkanaścioro wychowanków Domu Dziecka Dąbrówka wzięło udział w wyprawach krajoznawczych, zorganizowanych przez Stowarzyszenie Skalny Most z Jeleniej Góry. Część środków na ten cel organizacja otrzymała w ramach inicjatywy The North Face Explore Fund.

Stowarzyszenie Skalny Most z Jeleniej Góry to organizacja, której działania skupiają się na promowaniu aktywności ruchowej, organizacji najmłodszym gier zespołowych i integracyjnych, wędrówek górskich, wspinaczek i biwaków.

The North Face Explore Fund: młodzi odkrywcy z Jeleniej Góry (fot. Stowarzyszenie Skalny Most)The North Face Explore Fund: młodzi odkrywcy z Jeleniej Góry (fot. Stowarzyszenie Skalny Most)

Od maja 2012 roku Stowarzyszenie realizuje projekt „The world is waiting”, w ramach którego zaplanowano 4 wyprawy wspinaczkowe i krajoznawcze dla wychowanków Domu Dziecka Dąbrówka w Jeleniej Górze.

Ideą inicjatywy jest przede wszystkim rozwijanie w nich ciekawości otaczającego ich świata, zachęcanie do jego odkrywania jak również dbania o środowisko naturalne.

Jak do tej pory odbyły się trzy z czterech zaplanowanych wypraw. Pierwsza z nich miała miejsce w Rudawach Janowickich i wzięła w niej udział ósemka wychowanków Domu Dziecka Dąbrówka.

Wśród głównych atrakcji wycieczki były między innymi odwiedziny w Zamku Bolczów, gdzie jak wspomina jedna z opiekunek – “zaczęło się chodzenie po murach, pozostałościach wież i zaglądanie do wszystkich szczelin, aż każdy kamień został dokładnie zbadany”. Dzieci miały również okazję rozpalić ognisko oraz samodzielnie upiec kiełbaski, a ci najbardziej odważni wyruszyli w środku nocy na punkt widokowy na Sokoliku.

Celem drugiej wycieczki była nauka wspinaczki na Skalnym Moście – grupie skalnej, od której pochodzi nazwa stowarzyszenia. Młodzież miała również okazję dowiedzieć się jak rozbić obozowisko, posługiwać się sprzętem kempingowym i jak poprawnie rozpalić ognisko.

Choć wspinaczka okazała się być dużo bardziej wymagającym sportem niż się spodziewano i nie obyło się bez siniaków i zadrapań uśmiechy ani na chwilę nie zeszły z twarzy młodych odkrywców.

Trzecia wyprawa rozpoczęła się wczesnym rankiem 5 lipca. Jej celem była wędrówka i poznawanie przyrody w Górach Izerskich. Nie zabrakło różnych wyzwań, w tym walki z wszechobecnym błotem. Mimo to, nikt nie żałował chwil spędzonych w pięknym otoczeniu.

The North Face Explore Fund: młodzi odkrywcy z Jeleniej Góry (fot. Stowarzyszenie Skalny Most)The North Face Explore Fund: młodzi odkrywcy z Jeleniej Góry (fot. Stowarzyszenie Skalny Most)

Część środków na realizację projektu „The world is waiting!”, Stowarzyszenie otrzymało w ramach inicjatywy The North Face Explore Fund, działającego od 2010 roku programu wsparcia finansowego dla organizacji pozarządowych w ich działaniach na rzecz edukacji w zakresie zdrowia i dbałości o środowisko naturalne oraz zachęcających młodych ludzi do wszelkich form aktywności outdoorowej.

Środki te pozwoliły na zakup niezbędnego sprzętu biwakowego. Wyjazdy odbyły się dzięki darowiznom i wsparciu Województwa Dolnośląskiego. 

Więcej informacji znaleźć można na stronach:

www.skalnymost.org

www.explorefund.org

 Źródło: Snow PR

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0