HomeImprezy outdoor

Dziś rusza Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego

Dzisiaj, 7 września rusza Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju. Na tegoroczną imprezę zarejestrowała się rekordowa uczestników – ponad 5800 biegaczy.

Jest to imponujący wynik, biorąc pod uwagę, że to dopiero III edycja Festiwalu. W I edycji w 2010 roku wzięło udział 1000 biegaczy, w II edycji w 2011 roku – 2500 zawodników. W tak szybkim tempie nie rozwija się żadna inna impreza sportowa w Polsce. Jej siłą jej różnorodność – na Festiwalu Biegowym każdy znajdzie coś dla siebie.

Zawodowi biegacze nie przejdą obojętnie obok „Biegu 7 Dolin” – już dzisiaj największym tego typu biegiem w Polsce i jednym z największych w Europie.

Festiwal Biegowy to międzynarodowe wydarzenie sportowe, którego organizatorem jest Instytut Wschodni, organizator Forum Ekonomicznego. Festiwal przeznaczony jest zarówno dla zawodowców jak i amatorów, dla tych dla których bieganie jest wielką pasją i dla tych którzy dopiero poszukują swojego stylu życia.

Różnorodność Festiwalu stwarza także możliwości interesującego spędzenia czasu dla rodzin zawodników, bez których pomocy i wsparcia pokonywanie kolejnych wyzwań przez biegaczy byłoby niezwykle trudne. Impreza od dwóch lata ma charakter sportowego festynu, na którym wielu atrakcji i niezapomnianych wrażeń nie zabraknie dla amatorów sportowego stylu życia.

Piękno sądeckiej przyrody, jej zróżnicowanie i urok w szczególny sposób sprzyjają zwolennikom czynnego uprawiania wypoczynku. Dodatkowo organizator chcąc zachęcić do aktywnego wypoczynku w regionie przez cały rok proponuje wszystkim chętnym Kartę Rabatową Festiwalu Biegowego. Karta upoważnia do zniżek m.in. w pensjonatach, restauracjach, sklepach sportowych oraz ośrodkach rekreacji.

Program Festiwalu przewiduje rozegranie ponad 20 biegów o łącznej długości trasy przekraczającej 200 km. Trzy główne biegi to „Życiowa Dziesiątka” na najszybszej w naszym kraju trasie z Krynicy-Zdrój do Muszyny, „Koral Maraton” – jeden z najtrudniejszych maratonów oraz Bieg 7 Dolin – największy ultra maraton w Polsce na dystansie 100 km wiodący szlakami Beskidu Sądeckiego.

Bieg 7 Dolin (fot. Festiwal Biegowy)Bieg 7 Dolin (fot. Festiwal Biegowy)

Równie bogaty jak w poprzednich latach będzie program biegów dla dzieci na Deptaku w Krynicy. Ponadto uczestników Festiwalu Biegowego w 2012 roku czeka wiele nowości – przede wszystkim bieganie rozpoczyna się już w piątek, 7 września, o godz. 19.00 – wówczas wystartuje Giełdowa Mila. Nowością jest także Festiwal Sztafet Maratońskich czyli bieg po trasie Koral Maratonu przez drużyny złożone z 4 zawodników pokonujących kolejno odcinki 10 + 10 + 10 + 12.195 km.

Miłośnicy biegania po górach będą mogli spróbować swoich sił na trasach na Jaworzynie, na których w 2013 roku zostaną rozegrane Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich w stylu anglosaskim. Rozszerzona została także liczba biegów wchodzących w skład ligi Festiwal Biegów.

Rozegramy już po raz trzeci rywalizacje na „Najszybsza Rodzinę w Polsce” oraz „Najszybsza Firmę w Polsce”. W czasie Festiwalu odbędę się także targi sprzętu sportowo-rekreacyjnego oraz wiele imprez kulturalnych, w tym m.in. koncerty i spotkania ze znanymi biegaczami. Nie zabraknie zatem ani sportowych emocji, ani wspaniałej rozrywki, ani też – szczególnie dla rodzin biegaczy – dobrego wypoczynku w pięknym Beskidzie Sądeckim. 

Wyjątkowa jest także pula nagród Festiwalu Biegów, której wartość w sumie wynosi 450 000 złotych. 

Zwycięzca Biegu 7 dolin otrzyma 15000 a zwycięzca Koral Maratonu 10 000. W Koral Maratonie nagrody finansowe otrzyma pierwszych ośmiu mężczyzn i sześć kobiet w kategorii open oraz aż sześć pierwszych osób w każdej kategorii wiekowej. W biegu ultramaratońskim wysokimi premiami finansowymi nagrodzonych zostanie pierwszych 12 zawodników i 6 zawodniczek.

Po raz pierwszy w biegu na 100 km nagrodzonych zostanie również pierwszych sześciu zawodników w czterech kategoriach wiekowych. Nagrodą główną festiwalu jest samochód osobowy ktyory zostanie rozlosowanych wśród wszystkich którzy ukończą Koral Maraton.

Bieg 7 Dolin (fot. Festiwal Biegowy)Bieg 7 Dolin (fot. Festiwal Biegowy)

Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego został uznany przez portal MaratonyPolskie.pl za najciekawsze wydarzenie biegowe ubiegłego roku. Tym samym otrzymał wyróżnienie FILIPIDES 2011 w kategorii „Najciekawsza Formuła”. Ponadto czytelnicy tego portalu przyznali mu odznakę „ZŁOTY BIEG” będącą najwyższym wyróżnieniem przyznawanym imprezom biegowym w Polsce. Pierwsza jego edycja w 2010 roku uznana została za „Debiut Organizacyjny Roku”, a jej pomysłodawca Zygmunt Berdychowski otrzymał FILIPIDES w kategorii „Najlepszy Mecenas Biegów 2010″. Wyróżnienie FILIPIDES przyznawane jest honorowo w kolejnych latach – przez największy portal dla biegaczy w naszym kraju – MaratonyPolskie.pl.

Imprezy towarzyszące

Tegoroczny Festiwal Biegowy, oprócz ponad 20 biegów, oferuje także bogaty program imprez towarzyszących. W piątek, pierwszego dnia Festiwalu będzie to m.in.: koncert laureatów Międzynarodowego Konkursu „Muzyczna Parasolka”, pokaz baletu „Miniatury”, koncert cygańskiej orkiestry „Fanfary z Transylwanii”. Na krynickim deptaku będzie można wziąć udział w licznych konkursach organizowanych w „Strefie Dziecka” a także w testach szybkościowych Puma FAAS (także w niedzielę).

W sobotę Festiwal zaprasza na kolejne koncerty laureatów „Muzycznej Parasolki”, Jarmark Festiwalu Biegowego, konkurs na najlepszą potrawę, a także rozstrzygnięcie konkursu na „Najlepszy Zespół Powiatu”. Ponadto, czas uczestników Festiwalu, umilą występy zespołów „Breakers” i „Young” Voice oraz kabaretów „Mimika” i „Kabaret Dworski”. W niedzielę m.in. pokaz break dance zespołu „Butterfly Crew”. 

Każdego dnia Festiwalu Biegowego będzie się także odbywać Forum „Sport Zdrowie Pieniądze” – seria spotkań z wybitnymi sportowcami, przedstawicielami świata polityki i biznesu, prywatnie miłośnikami sportu. Będzie to okazja do spotkania m.in. z: Cezarym Kucharskim, byłym Reprezentantem Polski w piłce nożnej, uczestnikiem Mundialu 2002; Małgorzatą Sobańską, lekkoatletką specjalizująca się w długich dystansach, olimpijką z Atlanty i Aten; Grzegorzem W. Kołodko, byłym Ministrem Finansów RP, profesorem Akademii im. Leona Koźmińskiego w Warszawie; Ireneuszem Rasiem, Posłem na Sejm V, VI i VII kadencji oraz Siergiejem Bogomołowem, wybitnym rosyjskim alpinistą, zdobywcą 13 ośmiotysięczników.

Nasz Festiwal to nie tylko biegi. To także bogaty, rozbudowywany przez nas co rok program imprez towarzyszących. Koncerty, jarmarki, pokazy, spotkania z wybitnymi sportowcami – to tylko część atrakcji, które czekają na wszystkich, którzy odwiedzą nas we wrześniu w Krynicy. Festiwal to także doskonała oferta dla wszystkich lubiących aktywny wypoczynek. Urok Beskidu Sądeckiego we wrześniu docenią jedynie ci, którzy mieli możliwość obcowania z naturą i pięknem przyrody tego regionu Polski – powiedział Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca i organizator Festiwalu Biegowego Forum Ekonomicznego.

[video:http://www.youtube.com/watch?v=e348qxZ2ooM]

Bieg 7 Dolin

Bieg 7 Dolin na dystansie 100 km będzie, podobnie jak w roku ubiegłym, eliminacją do najsłynniejszego na świecie ultramaratonu Ultra-Trail du Mont-Blanc. Osiągając w limicie metę w Krynicy-Zdróju, można jednocześnie uzyskać 3 punkty kwalifikacyjne do UTMB.

Sobota 8 września:

 • Bieg 7 Dolin – Ultramaraton na dystansie 100 km

Start: Deptak w Krynicy-Zdrój, godz. 3:00

Meta: Deptak w Krynicy-Zdrój, zamknięcie mety godz. 20:00 (limit czasu: 17h)

Dystans: 100 km

 • Bieg na dystansie 66 km

Start: Deptak w Krynicy-Zdrój, godz. 3:10

Meta: Piwniczna-Zdrój (limit czasu: 10,5h)

Dystans: 66 km 

 • Bieg na dystansie 33 km

Start: Deptak w Krynicy-Zdrój, godz. 3:20

Meta: Rytro (limit czasu: 5,5h)

Dystans: 33 km

Profil trasy: trasa trudna, wyznaczona w Beskidzie Sądeckim, górzysta z licznymi podbiegami i zbiegami.

Program Festiwalu Biegowego

Piątek – 7 września 

 • 14.30-18.30 PUMA Faas testy (testy szybkościowe)
 • 15.00-15.50 Bieg Małopolski I
 • 16.00-17.20 Biegi eliminacyjne Giełdowej Mili
 • 17.30-17.45 Bieg Przebierańców na dystansie 999 metrów
 • 18.00 Finał Giełdowej Mili kategorii Masters
 • 18.10 Finał Giełdowej Mili
 • 18.20 Sztafeta Deptaka 3 x 1000 metrów
 • 19.30 Odprawa uczestników Biegu 7 Dolin
 • 20.30 Koncerty

Targi: 14.00-22.00

Rejestracja w Biurze Zawodów: 14.00 – 22.00

Sobota – 8 września

 • 3.00 Bieg 7 dolin Ultramaraton
 • 3.10 Bieg na dystansie 66 km – meta Piwniczna
 • 3.20 Bieg na dystansie 33 km – meta Rytro
 • 8.00 Górskie Mistrzostwa Polski w Nordic Walking
 • 10.00 Rekreacyjny przemarsz Nordic Walking dla wszystkich – dystans 2 km
 • 11.00 Bieg Kobiet
 • 12.15 Życiowa Dziesiątka TAURONA – w ramach biegu rozegrane zostaną Mistrzostwa Polski Masters, Bieg Akademicki oraz Bieg Polonii
 • 18.30 Pasta Party dla maratończyków i ultramaratończyków
 • 19.30 Odprawa uczestników Festiwalu Sztafet Maratońskich
 • 20.00 Ceremonia wręczenia nagród
 • 21.00 Koncert

Targi: 7.00-21.00

Biuro Zawodów: 7.00 – 21.00

Niedziela – 9 września

 • 8.30 Koral Maraton
 • 8.45 Festiwal Sztafet Maratońskich
 • 8.50 Biegi Deptaka dla dzieci i młodzieży
 • 10.00 Biegi na Jaworzynie
 • 10.00-14.00 PUMA Faas testy (testy szybkościowe)
 • 14.30 Bieg Małopolski II
 • 16.00 Ceremonia wręczenia nagród

Targi: 7.00-17.00

Biuro Zawodów: 7.00 – 17.00

Szczegóły na stronie: www.festiwalbiegowy.pl

Źródło: Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0