HomeImprezy outdoor

Sukces polsko-wenezuelskiej ekspedycji: zdobyli Tramén Tepui i odkryli nieznane gatunki

Marek Arcimowicz, Carlos Mario Osorio i Alberto Raho jako pierwsi ludzie na świecie zdobyli szczyt, na który jeszcze nigdy nikomu nie udało się wspiąć o własnych siłach.

14. lutego br. około godziny 15.30 polsko-wenezuelska ekspedycja dotarła na położony w niedostępnych obszarach południowo-wschodniej Wenezueli szczyt Tramén Tepui (2726 m n.p.m.).

Wyprawa Tramén Tepui 2012 (fot. Marek Arcimowicz)Wyprawa Tramén Tepui 2012 (fot. Marek Arcimowicz)

Wyprawa kierowana przez Michała Kochańczyka została zwieńczona podwójnym sukcesem. Biolog Izabela Stachowicz, dokonała w jej trakcie odkrycia endemicznych gatunków żab i motyli.

Jak mówią Indianie, Tramén Tepui to szczyt, którego nikt wcześniej nie zdobył samodzielnie, bazując wyłącznie na sile własnych nóg i mięśni. Do tej pory jedyną metodą dotarcia na szczyt, stosowaną np. przez ekspedycje naukowe, była podróż helikopterem.

17 stycznia 2012 roku, pięcioosobowa grupa podróżników, w skład której weszło trzech Polaków: Marek Arcimowicz, Michał Kochańczyk, i Izabela Stachowicz, przedzierając się przez gęste, niezbadane lasy, wyruszyła w kierunku Tramén Tepui. 

[video:http://www.youtube.com/watch?v=JCS548duSiQ&feature=player_embedded]

Ostatnia prosta dzieląca podróżników od zdobycia szczytu odbywała się przy bardzo ciężkich warunkach pogodowych: deszczu, silnym wietrze i temperaturze poniżej 9 stopni. Śliska nawierzchnia dodatkowo utrudniała wspinaczkę. Ok. 15.30 czasu wenezuelskiego Marek Arcimowicz, Carlos Mario Osorio i Alberto Raho dokonali niemożliwego: zdobyli szczyt Tramén Tepui. 

W tym samym czasie Izabela Stachowicz, absolwentka biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, dokonała sensacyjnego odkrycia nieznanych do tej pory gatunków żab i motyli. Po powrocie do Polski podróżnicy uzyskali potwierdzenie swojego odkrycia.

Wyprawa Tramén Tepui 2012 - poszukowanie nieodkrytych gatunków (fot. Marek Arcimowicz)Wyprawa Tramén Tepui 2012 – poszukowanie nieodkrytych gatunków (fot. Marek Arcimowicz)

Mała, trzycentymetrowa czarna żaba została zakwalifikowana jako nowy gatunek, podobnie wielobarwny motyl, nie będący bliżej spokrewnionym z żadnym ze znanych naukowcom gatunków występujących w Andach. Pomocy przy identyfikacji stworzeń udzieliło podróżnikom Muzeum Zoologiczne Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Sponsorem wyprawy na szczyt Tramén Tepui była marka Merrell, która od ponad 30. lat zapewnia wysokiej jakości obuwie wszystkim entuzjastom aktywnego wypoczynku. W jej ofercie jest obuwie typowo wyczynowe, jak i modele znakomicie wpisujące się w krajobraz miejski.

Wyprawa Tramén Tepui 2012 (fot. Marek Arcimowicz)Wyprawa Tramén Tepui 2012 (fot. Marek Arcimowicz)

Zapraszamy na blog wyprawy: http://tramentepui2012.wordpress.com. Zapraszamy również do odwiedzenia polskiego profilu marki Merrell na portalu Facebook: http://facebook.com/MerrellLetsGetOutside.

Michał Kochańczyk, z wykształcenia ekonomista i afrykanista, jest alpinistą, polarnikiem, żeglarzem i kajakarzem. Był kierownikiem i uczestnikiem dwudziestu wypraw w góry wysokie.

Przemierzył większość pustyń na świecie, wędrował przez wilgotne lasy równikowe oraz spłynął w Amazonii za pomocą wioseł środkowy odcinek rzeki Xingu. Teraz dowodzi grupą Polaków, którzy za punkt honoru postawili sobie pokonanie własnych słabości. i pokonanie bezlitosnej przyrody.

Marek Arcimowicz jest z wykształcenia architektem, a z zamiłowania – fotografem. Od 2000 roku współpracuje z polską edycją magazynu „National Geographic”. Zdjęcia i artykuły publikował na łamach m.in.: „National Geographic Traveler”, „Góry”, „Podróże”, „Focus”, „GEO”, „CHIP – Photo-video-digital”, „Voyage”, „Newsweek”, „Wiedza i Życie”, „Gazeta Wyborcza”, „Foto-Pozytyw”. Jego zadaniem jest przekazanie w obrazach jak wyglądała wyprawa. Tylko on jest w stanie w trudnych warunkach pokazać piękno, które przeraża i pociąga zarazem.

Izabela Stachowicz, absolwentka biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, miłośniczka tropikalnych ekosystemów i naukowych wyzwań. Jej głównym zadaniem jest dokumentowanie napotkanych gatunków fauny i flory. W końcu to tutaj żyją żaby z pazurami, jaszczurki lubiące kąpiele wodne czy mięsożerne kwiaty.

Źródło: Merrell

 

***

Wyprawa została zrealizowana we współpracy naukowej z Muzeum Zoologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz pod patronatem miesięcznika „National Geographic Polska”

KOMENTARZE

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    Anonim 12 lat ago

    Jaki sukces;-) oglądnijcie. Jaki sukces;-) oglądnijcie ushua oblicza ziemi.Francuzki badacz Nicolas Hulot juz dawno tam byl i odkryl gatunek tej zaby oraz nowe endemiczne gatunki roslin wiec nie klamcie;-)