HomeRynek outdoor

Oświadczenie firmy Rock Empire w sprawie użytkowania zestawów do via ferrata

Firma Rock Empire oświadcza, że ​​produkowane przez nią zestawy Via Ferrata Inhibitor Tech i Dynastop przetestowane są zgodnie z normą EN 958 i użytkowane zgodnie z instrukcją obsługi są bezpieczne.

Na podstawie wspólnego oświadczenia czeskich producentów sprzętów wspinaczkowego, opublikowanego w związku z tragicznym wypadkiem, do którego doszło 5 sierpnia 2012 na drodze typu Via Ferrata, podczas użytkowania sprzętu jednego z niemieckich producentów, informujemy o zasadach bezpieczeństwa użytkowania tego typu sprzętu i wnioskach wyciągniętych po analizie tego wypadku.

Legenda: A - Starszy typ lonży ,B – Nowy typ lonży stosowany od 2010 roku w lonżach Dynastop i Inhibitor TechLegenda: A – Starszy typ lonży ,B – Nowy typ lonży stosowany od 2010 roku w lonżach Dynastop i Inhibitor Tech

Instrukcja użytkowania zestawów jest jej integralną częścią i zawiera wszystkie informacje pozwalające na bezpieczne użytkowanie. Ważnym czynnikiem dla bezpieczeństwa jest czas użytkowania sprzętu, który zazwyczaj liczony jest od daty sprzedaży lub poprawniej od daty pierwszego użycia.

Użytkownicy zestawów Via Ferrata nie mają obowiązku rejestrowania i prowadzenia kart użytkownika sprzętu, tak jak to jest w przypadku sprzętu ochrony osobistej (PPE) używanego w pracach wysokościowych. Rock Empire będzie promować i zaleca jednak prowadzenie kart użytkowania tak, aby jednoznacznie określić historię użytkowania sprzętu.

W wyniku wspólnych badań i własnych pomiarów przeprowadzonych w laboratorium Rock Empire, postanowiliśmy ustalić okres użytkowania zestawów Via Ferrata na trzy lata lub przejście 100 dróg typu Via Ferrata (zakładając, że taka ilość w ciągu trzech lat może być wykonana tylko w przypadku wypożyczalni tego typu sprzętu).

Powyższy okres użytkowania odpowiada przeprowadzonej symulacji 7000 cykli użytkowania. Stopień zużycia w tym przypadku nie wpływa na bezpieczeństwo, a wyniki wytrzymałości utrzymują się powyżej wyniku 6kN, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania absorbera. Każde zatrzymane odpadnięcie, poddanie dużym obciążeniom, a także nieznajomość historii sprzętu (!) jest powodem do zaprzestania jego użytkowania.

W celu wyjaśnienia sytuacji po tragicznych wydarzeniach oraz niepewności związanej z użytkowaniem lonży via ferrata w przeciwieństwie do innych producentów nie nakazujemy natychmiastowego wycofania wszystkich produktów bez względu na czas użytkowania i stopień zużycia.

W naszej opinii, ryzyko występuje tylko w przypadku nieprawidłowego użycia lub nieprzestrzegania czasu użytkowania lub stopnia zużycia produktu. Kto nie zaprzestaje użytkowania zestawu via ferrata, zgodnie z warunkami określonymi w instrukcji i niniejszym artykule uznaje ryzyko zaistnienia wypadku.

Niestosowanie się do zaleceń producenta i lekceważąca postawa użytkownika, niestety, zakończyła się tragiczne w dniu 05.08.2012.

Od lat jako producent sprzętu informujemy, że:

Wspinaczka, speleologia, zjazdy na linie, ski-touring, ratownictwo oraz praca na wysokości są działalnością niebezpieczną, która może prowadzić do licznych kontuzji bądź śmierci. Nauka odpowiednich technik użytkowania sprzętu i zasad bezpieczeństwa jest obowiązkiem użytkownika sprzętu i przebiega na jego odpowiedzialność. Akceptujecie Państwo osobiście ryzyko i bierzecie pełną odpowiedzialność za wszelkie zniszczenia, urazy oraz śmierć wywołane w skutek niewłaściwego użytkowania produktu. Jeżeli nie możecie przyjąć tego ryzyka i odpowiedzialności prosimy o nie użytkowanie tego produktu.

Rock Empire jako doświadczony producent sprzętu określa wszystkie warunki bezpiecznego użytkowania produkowanego sprzętu, co stanowi część systemu certyfikacji. Decyzja o zaprzestaniu użytkowania sprzętu należy jednak do jego użytkownika.

Dla lonży typu Via Ferrata nie przewiduje się obowiązku wykonywania przeglądów. Zestawy Via Ferrata są certyfikowane i przeznaczone do użytku przez osoby indywidualne i nie podlegają wymogom stawianym sprzętowi ochrony osobistej (PPE).

Rock Empire Company Ltd zgadza się, że zestawy via ferrata nie powinny być wypożyczane szczególnie w sytuacji nie możności ich identyfikacji i odtworzenia historii użytkowania. Szczegółowe zalecenia dotyczące wypożyczania zostaną opracowane wkrótce.

Użytkownicy indywidualni mogą przed końcem okresu użytkowania wysłać swoją lonże via ferrata do dystrybutora Rock Empire w Polsce celem wykonania testu zużycia i wytrzymałości statycznej. Test ten jest destrukcyjny dla lonży i jej wszystkich elementów.

Celem udzielenia odszkodowania i w podziękowaniu za współpracę odeślemy Państwu nowy zestaw w promocyjnej cenie 199 zł (wraz z kosztami transportu).

Legenda: oznaczenie roku produkcjiLegenda: oznaczenie roku produkcji

Oferta ta dotyczy zestawów Inhibitor Tech, których czas użytkowania nie jest dłuższy niż trzy lata i nie upłynęły cztery lata od daty produkcji oraz nie wykonano więcej niż 100 wspinaczek przy ich użyciu. Wyniki badań będą podane do wiadomości użytkowników.

W imieniu dystrybutora marki Rock Empire w Polsce firmy NAMASTE s.c.

Paweł Marchlewicz

KOMENTARZE

WORDPRESS: 10
 • comment-avatar
  Anonim 12 lat ago

  Inhibitor Tech. Inni producenci potrafili się w tej sytuacji zachować uczciwie. Jak widać po powyższym oświadczeniu firmę Rock Empire to przerosło. Więcej zakupu sprzętu tej firmy nie dokonam, a jej produkty będę również szczerze odradzał znajomym.

  • comment-avatar
   Anonim 12 lat ago

   Inhibitor Tech. Sprzęt Rock Empire jest bezpieczny i nie ma potrzeby wycofywania go z rynku.
   Kolega za nieuczciwe uważa produkowanie bezpiecznego i niezawodnego sprzętu. Gratuluję toku rozumowania.

   • comment-avatar
    Anonim 12 lat ago

    Inhibitor Tech. Jak kupowałem waszą lonżę to nikt mnie nie informował, że będę musiał ją po trzech latach wyrzucić. Dowiaduję się o tym dopiero teraz. Bo wolicie „tak sobie ustalić” zamiast mi wymienić. I to nie jest uczciwe, ponieważ gdybym o tym wiedział przy zakupie, z pewnością wybrałbym innego producenta. I tak właśnie zrobię, ponieważ nie chce kupować nowej lonży co trzy lata, używając ją rocznie na kilku – kilkunastu via-ferratach w roku.

    • comment-avatar
     Anonim 12 lat ago

     Inhibitor Tech. Zachęcam kolegę do czytania instrukcji obsługi. Jest tam wyraźnie napisane, że okres użytkowania lonży nie może być dłuższy niż trzy lata, a zalecany okres użytkowania przy intensywnym użyciu (np. wypożyczalnia) to 6 miesięcy.

    • comment-avatar
     Anonim 12 lat ago

     Na każdej lonży jest. Na każdej lonży jest informacja o długości użytkowania, a rzucanie się do firmy Rock Empire o to, że klient nie potrafi przeczytać instrukcji obsługi można nazwać wyłącznie dziecinadą.

     • comment-avatar
      Anonim 12 lat ago

      Nie ma w instrukcji takiej informacji. Nie ma takiej informacji w instrukcji, więc jest to kolejne kłamstwo. Zastanawiam sie w związku z tym, czy nie iść z tym do sadu.

     • comment-avatar
      Anonim 12 lat ago

      Alternatywa. Możesz przecież oddać lonżę do testowania. Co prawda test zniszczy bezpowrotnie twoją lonżę, ale będziesz mógł za dwie stówy kupić nową. A karabinki ze zniszczonej lonży na Allegro 🙂

   • comment-avatar
    Anonim 12 lat ago

    Bawcie się tak dalej „kolego”. Bawcie się tak dalej „kolego” a niedługo waszego „bezpiecznego” sprzętu nie będzie już na rynku, a tym samym problem wycofywania sam się rozwiąże.

   • comment-avatar
    Anonim 12 lat ago

    Inhibitor Tech. Skoro twierdzice, że Wasze lonże są bezpieczne – mam pytanie: – Czy lonże firmy Rock Empire są produkowane w innej technologii niż lonże pozostałych producentów którzy zdecydowali się swoje produkty wymienieć?
    Wasze wyjaśnienia moim zdaniem są mało przekonujące. I po takim pozostawieniu sprawy na pewno nie zdecyduję się dalej używać Waszego sprzętu.
    Na pewno również nie zakupię kolejnego porduktu Waszej firmy.

 • comment-avatar
  Anonim 12 lat ago

  Lekceważenie życia klientów?. Wg mnie, sprzęt wspinaczkowy powinien być wycofany przy najmniejszym podejrzeniu powstania jakiś nieprawidłowości. Dlaczego mam ryzykować swoim życiem używając niepewnego produktu? Mam liczyć ilość Via Ferrat które przeszedłem? Krótkich czy długich?

  Na stronie Rock Empire wymiana lony kosztuje 30 Euro. Wg Namaste 30 euro to 200 zł, czyli 1 euro = ok 6,60 zł… Widać, że Namaste nawet na wycofywaniu lonży chce zarobić z marżą 40%

  http://www.rockempire.cz/en/o-firme/use-of-rock-empire-via-ferrata-sets-statement-by-rock-empire-company-ltd/