HomeImprezy outdoor

Hansjörg Auer gościem 10. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Obok Steve’a House’a na 10. Krakowski Festiwal Górski przyjedzie inna wielka osobowość wspinaczkowego świata, Hansjörg Auer. Wyjątkowo ciekawy, oryginalny, szalony wspinacz, z genialnymi przejściami na koncie na całym świecie, od europejskich sportowych rejonów po Karakorum.

Hansjörg Auer na "The Door" 8b, wschodnia ściana Belly Tower, Perfection Valley, Ziemia Baffina (fot. Ricky Felderer)Hansjörg Auer na „The Door” 8b, wschodnia ściana Belly Tower, Perfection Valley, Ziemia Baffina (fot. Ricky Felderer)

Nazwisko Austriaka nierozerwalnie związane jest z południową ścianą Marmolady i to nie tylko z racji szalonych solówek, na czele z przeżywcowaniem Tempi Moderni 6c/7a, 850 metrów (2006) i przede wszystkim ikony Dolomitów, legendarnej Drogi przez Rybę IX-(!) w 2007 roku. Przejście ponad 900-metrowej drogi zajęło mu niecałe 3 godz. Jak on to zrobił?

W wywiadzie dla planetmountain powiedział: (…) Mam dar, dzięki któremu potrafię włączyć w głowie przełącznik dający mi ogromną pewność siebie. Strach mnie nie przytłacza, dominuje radość z pełnej koncentracji oraz z tego, że mogę spełnić swoje marzenie.

Wątek Marmolady, a szerzej Dolomitów i Alp, przewija się zresztą przez całą karierę Auera. Rok 2009 to między innymi pierwsze przejście OS Via della Cattedrale 8a+ na Marmoladzie i uklasycznienie Vogelfrei 8b/8b+ (400 m) na południowej ścianie Schüsselkarspitze w masywie Wetterstein. Sezon 2010 to pierwsze powtórzenie słynnego „Dachu Świata” – Pan Aroma 8c Alexa Hubera, na północnej ścianie Cima Ovest di Laveredo w Dolomitach.

W roku 2011 Hansjörg wytycza z bratem Vitusem na południowej ścianie Marmolady Bruderliebe 8b/b+, co uzna za jedno ze swoich najcenniejszych osiągnięć wspinaczkowych.

[video:http://vimeo.com/29794848#at=0] [video:http://vimeo.com/30428423#at=0]

Rok później z Muchem Mayrem dokonuje tam pierwszego klasycznego przejścia L’ultimo dei paracadutisti 8b+ (750 m).

Trudno wyłuskać te najważniejsze przejścia Hansjörga Auera na świecie. Lista dokonań Austriaka jest długa, poniżej zatem jedynie kilka wybranych rodzynków – Patagonia (pierwsze przejście Waiting for Godot 7b, M6, na Torres del Paine, w zespole z Muchem Mayrem), Yosemity (El Nino 8b na El Capitanie), Black Canyon, Colorado (pierwsze klasyczne przejście Hallucinogen Wall 5.13+/R), Norwegia (pierwsze powtórzenie klasyczne Arctandria 8b na północnej ścianie Blaamann, w zespole z Markusem Haidem).

Jedną ze swoich ostatnich ekspedycji Auer odbył na Ziemię Baffina. Owocem są cztery nowe drogi, w tym perełka The Door 8b wytyczona na wschodniej ścianie Belly Tower. W pracach nad drogą brali udział Eneko Pou, Iker Pou, Ben Lepesant i Hansjörg Auer, natomiast najtrudniejszy wyciąg 8b udało się uklasycznić jedynie Auerowi i Ikerowi Pou.

Pełne wspinaczkowe CV Austriaka można prześledzić na jego stronie.

O swoim wspinaniu Auer opowie już na początku grudnia na 10. KFG (7-9 grudnia) na Uniwersytecie Ekonomicznym (ul. Rakowicka 27).

Zapraszamy!

Strona festiwalu www.kfg.pl.

Dorota Dubicka/KFG

 

***

Patronat medialny nad 10. Krakowskim Festiwalem Górskim objął portal 4outdoor.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0