HomeImprezy outdoor

Przegląd Filmów Górskich w Lądku Zdroju zakończony

Wydobyta z archiwum telewizji „Temperatura wrzenia” Andrzeja Zajączkowskiego z 1976 roku i zwycięska „Sztuka wolności” z 2011 roku Marka Kłosowicza i Wojtka Słoty spięły klamrą cały Przegląd Filmów Górskich, który 23 września zakończył się w Lądku Zdroju.

Przez pięć dni historie górskich pionierów przenikały się z najnowszymi sukcesami, a goście dosłownie łączyli pokolenia: spotkanie z jednym z najlepszych sportowych wspinaczy Adamem Pustelnikiem, poprowadził jego ojciec Piotr, zdobywca Korony Himalajów, a Krzysztof Wielicki na scenie spotkał się z Adamem Bieleckim, zdobywcą K2 i Gasherbruma I zimą.

Przegląd Filmów Górskich w Lądku-Zdroju 2012 (fot. Marzena Zawal)Przegląd Filmów Górskich w Lądku-Zdroju 2012 (fot. Marzena Zawal)

Podczas siedemnastego Przeglądu im. Andrzeja Zawady publiczność miała okazję zobaczyć premierowe filmy i prezentacje z dwóch unikalnych wypraw. Ola Dzik zaledwie dwa tygodnie wcześniej wróciła z Kongur Shan, wymagającego siedmiotysięcznika nie zdobytego dotąd przez Polaków.

Góra wprawdzie nie pozwoliła ekipie wejść na szczyt, ale Ola ustanowiła kobiecy rekord wysokości. Natomiast fotograf Marek Arcimowicz wraz z Izą Stachowicz i Michałem Kochańczykiem przedstawili unikatową wspinaczkę i eksplorację Tramen Tepui, niezdobytego dotąd szczytu w Wenezueli, nieopodal którego ekipa odkryła nowe gatunki żab i motyli…

Największą frekwencją cieszyły się dwa spotkania z nową nadzieją polskiego himalaizmu Adamem Bieleckim, który wraz z Marcinem Kaczkanem w bezpretensjonalny sposób opowiadał o zdobyciu K2, a z Krzysztofem Wielickim o pierwszym na świecie, zimowym wejściu na Gasherbrum I. Wydaje się, że zbliżająca się wielkimi krokami zimowa wyprawa obu prelegentów na Broad Peak w styczniu 2013 roku dostarczy tematów na osiemnasty już Przegląd.

Przegląd Filmów Górskich w Lądku-Zdroju 2012 (fot. Marzena Zawal)Przegląd Filmów Górskich w Lądku-Zdroju 2012 (fot. Marzena Zawal)

Światowe wspinanie wielkościanowe reprezentowała hiszpańska alpinistka Cecilia Buil, która następnego dnia po swoim pokazie z wytyczenia nowej drogi na szczyt K7 West pojechała na nasz Szczeliniec, by w promieniach niedzielnego słońca powspinać się razem z Adamem i Piotrem Pustelnikami. Jak powiedziała po powrocie, nasze skały bardzo jej się spodobały, i jak tylko będzie mogła, postara się odwiedzić Polskę jeszcze raz. Może tym razem przyjedzie w Tatry…

W przerwach między wielkim światem, każdy mógł wziąć udział w zawodach wspinaczkowych na sztucznej ścianie, zawodach biegowych i nordic walking Lądek Trail, wybrać sprzęt na kiermaszu outdoorowym czy tańczyć do białego rana przy dźwiękach koncertu Babu Król. Młodzi podróżnicy i ich rodzice w ramach cyklu „Króliczek wędrowniczek” pokazywali, jak można z bardzo małymi dziećmi przemierzyć pół świata a najmłodsi głosowali nawet na swój film! Dziecięca widownia do lat 7 uznała, że na ich wyróżnienie zasłużyła „Kozica” Krzysztofa Kokoryna i Wojtka Kliczki.

Do Lądka specjalnie przyjechał też Kabaret Limo, który rozśmieszył pełną salę Kinoteatru do łez, a także Aga Korpal, która wymyśliła i zrealizowała projekt Rowerowej Korony Gór Polski. Kasia Biernacka i Marcin Gala opowiedzieli czemu lubią wchodzić do „dziur”, jak w slangu speleologicznym określa się jaskinie. Ich prelekcja opowiadała min. o meksykańskim rejonie masywu Sierra Juarez.

Przegląd Filmów Górskich w Lądku-Zdroju 2012 (fot. Marzena Zawal)Przegląd Filmów Górskich w Lądku-Zdroju 2012 (fot. Marzena Zawal)

Nie zabrakło spotkania z Maćkiem Stańczakiem, uczestnikiem wyprawy na Makalu, rehabilitującego się od roku po rozległych odmrożeniach dłoni oraz z rekordzistą trasy Biegu Rzeźnika – Piotrkiem Hercogiem. Zawodnik zespołu Salomona zdradził nie tylko, co robić, żeby przebiec 100km po górach i następnego dnia wstać z łóżka, lecz także co jeść i jak trenować, żeby pętlę wokół Mont Blanc zamknąć w nieco ponad 12h…

Do Lądka Zdroju ponownie zapraszamy w 2013 roku – Przegląd tradycyjnie odbędzie się we wrześniu! Więcej zdjęć i informacji na www.przeglad.ladek.pl

NAGRODZONE FILMY

  • Grand Prix XVII Przeglądu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady dla filmu:

„ART OF FREEDOM” w reżyserii Marka Kłosowicza i Wojciecha Sloty

 

  • Nagroda im. Andrzeja Zawady dla najlepszego filmu polskiego dla filmu:

„CISZA” w reżyserii Sławomira Pstronga

 

  • Nagrodę w kategorii „Góry nieznane” otrzymał film:

„VERTICAL SAILING GREENLAND” w reżyserii Seana Villanueva

 

  • W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymał film:

„MOONFLOWER” w reżyserii Alastaira Lee

 

  • Nagrodę w kategorii „Kultura, człowiek, ekologia” otrzymał film:

„DEKLARACJA NIEŚMIERTELNOŚCI” w reżyserii Marcina Koszałki

 

  • W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymał film:

„W SKALE” w reżyserii Macieja Stoczewskiego

 

  • Ponadto Jury postanowiło przyznać nagrodę specjalną. Otrzymał ją film:

„ECHOES – OUTSIDE IS HOT AND STICKY” w reżyserii Wojciecha Kozakiewicza i Łukasza Warzechy

 

  • Nagrodę publiczności otrzymał „Vertical Sailing Greenland”

 

Monika Strojny

***

Patronat medialny nad Przeglądem Filmów w Lądku Zdroju objął portal 4outdoor.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0