HomeNowości z rynku

Jak dobrać kask? – radzi i proponuje Climbing Technology

Kask wspinaczkowy, musi być jak najlżejszy, jak najmniejszy i jak najbardziej wytrzymały. Do tego ma wytrzymać lata ekstremalnego użytkowania, powinien być przewiewny i oczywiści najważniejsze – dobrze prezentować się na zdjęciach z wyjazdu. 

Wybór kasku wspinaczkowego jest zadaniem trudniejszym niż może się wydawać. Nie wystarczy zwrócić uwagi na kolor, kształt i dopasowanie kasku do głowy. Dobry kask musi nie tylko ładnie prezentować się na zdjęciach, ale przede wszystkim powinien chronić zdrowie i życie wspinacza lub turysty.

W ciągu ostatnich 10 lat zmieniła się zarówno konstrukcja jak i samo podejście do kasków. Do dyspozycji mamy olbrzymią ilość modeli o konkretnych, sprecyzowanych zastosowaniach. Powszechna jeszcze niedawno opinia, że żaden szanujący się łojant nie założy w skałkach kasku (cokolwiek innego, byle nie kask!) też zaczyna ulegać zmianie. Również coraz częściej po kaski sięgają doświadczeni turyści, którzy pragną zadbać o własne bezpieczeństwo na trudnych szlakach czy Via Ferratach. 

Stając przed trudnym wyzwaniem kupna kasku wspinaczkowego dobrze jest zwrócić uwagę na parę, dość istotnych aspektów: 

1. Wielkość – czyli, czy damy radę założyć kaptur bluzy czy kurtki na kask, czy zmieścimy czapkę lub chustę pod kaskiem, czy wygodnie będzie przekładać pętle przez głowę w danym kasku. Wybierając się w góry te rzeczy będą miały dla nas największe znaczenie. Z drugiej strony grubsza czasza lepiej chroni przed spadającymi kamieniami i odłamkami lodu. 

2. Głębokość – czyli, czy kask dobrze, zakrywa czoło, potylicę i skronie, przy czym nie ogranicza widoczności. Większa głębokość ma znaczenie w sytuacjach gdy możliwe jest uderzenie o skałę w przypadku odpadnięcia.

3. Waga – oczywiście, im lżejszy tym lepiej, jednak należy pamiętać, że bardzo wytrzymały, głęboki kask przeznaczony na ciężkie akcje w górach nie może być tak lekki jak sportowy kask przeznaczony do wspinania w skałkach.

4. Kolor – nie ma w tym nic śmiesznego – kolor ma znaczenie. Po pierwsze ciemniejsze kolory nie odbijają promieni słonecznych przez co bardziej się nagrzewają – należy wziąć to pod uwagę wybierając się w ciepłe rejony, szczególnie latem. Po drugie, należy pamiętać, że jaskrawe kolory ułatwiają ratownikom zlokalizowanie ofiar wypadków w górach.

5. Wentylacja – szczególnie ważna w ciepłych warunkach, zimą też może okazać się przydatna w zestawieniu z czapką, jeśli ta zmieści się pod kaskiem.

6. Uchwyty na czołówkę – nieodzowne w górach i na dłuższych wspinaczkach – nawet jeśli nie planujesz poruszać się w niebezpiecznym terenie nocą, nigdy nie możesz być pewny, że warunki Cię do tego nie zmuszą – w takiej sytuacji lepiej mieć możliwość założenia czołówki na kask.

7. Regulacja – dobrze dopasowany kask ma wpływ zarówno na wygodę jak i bezpieczeństwo. Jeśli planujemy korzystać z kasku o różnych porach roku, w zmiennych warunkach pogodowych należy pamiętać, by pod kask mieściła się czapka, a system regulacji był dość wygodny by umożliwić obsługę w każdych warunkach.

8. Wygoda – Nieraz będziemy spędzać wiele godzin bez ściągania kasku. Dobrze jest jeśli nie będziemy cierpieć z tego powodu – kask powinien być wyściełany miękką dopasowaną gąbką a pasek pod brodą nie powinien ocierać skóry. Dodatkowym atutem jest możliwoś odpięcie i wyprania wyściółki kasku.

Propozycje od Climbing Technology – Galaxy i Venus

Biorąc pod uwagę powyższe cech kasków oraz teren w jakim zamierzamy działać możemy odpowiednio dobrać kask. Poniżej przedstawiam ciekawą propozycją firmy Climbing Technology: wszechstronne kaski Galaxy i Venus.

Climbing Technology, kask GalaxyClimbing Technology, kask Galaxy

Wielozadaniowe kaski wspinaczkowe Climbing Technology sprawdzą się zarówno w górach, w skałach, w lodzie, czy na via ferratach. Kaski Galaxy i Venus są idealnym wyborem dla osób ceniących siłę, wytrzymałość i długotrwałe użytkowanie. Zapewnią najwyższy możliwy stopień bezpieczeństwa w jakiejkolwiek sytuacji i gdziekolwiek się znajdziesz.

Kask Galaxy jest propozycją dla wymagających osób, wspinających się w różnorodnym terenie i najtrudniejszych warunkach.

Kask Venus jest uproszczonym i lżejszym modelem. Został zaprojektowany specjalnie z myślą o szkołach wspinaczkowych, ściankach i parkach linowych.

Główne cech kasków Climbing Technology Galaxy i Venus to:

  • ultralekka i wytrzymała skorupa wykonana z ABS,
  • ergonomiczny kształt zapewniający doskonałą ochronę głowy (również skroni i potylicy), wygodę i nieograniczoną widoczność,
  • otwory wentylacyjne zapewniające komfort podczas wspinania,
  • szybkoschnąca, miękka i higieniczna gąbka zamocowana za pomocą rzepów, dzięki czemu można je łatwo odpiąć i wyprać.

Dodatkowo kask Galaxy wyposażony jest w 4 uchwyty umożliwiające założenie czołówki na kask. Istnieje również możliwość dołączenia osłony Visor G (dostępne osobno).

Climbing Technology, kask VenusClimbing Technology, kask Venus

Przy tak bezkonkurencyjnej cenie (Galaxy – 169,90 zł, Venus – 159,90 zł) i zastosowaniach kaski te są doskonałym wyborem. System regulacji rozmiaru został pomyślany tak, aby można go było dopasować do obwodu głowy jedną ręką w szybki i wygodny sposób.

Pokrętło regulacji z tyłu głowy jest łatwo dostępne w każdych warunkach. Paski pod brodą utrzymują skorupę kasku w stabilnej pozycji nawet podczas najbardziej energicznych ruchów. Omijając newralgiczne miejsca (np. uszy) zwiększają bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Klamra do zapięcia pod brodą jest szybka i pewna w obsłudze.

Dodatkowo nowe kaski Climbing Technology cieszą oko nowymi, atrakcyjnymi kolorami.

Waga: 350 g (Galaxy), 340 g (Venus)

Rozmiar: uniwersalny w zakresie 50 – 61 cm

Źródło: SNAP Outdoor

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0