HomeImprezy outdoor

Już niebawem ekstremalny kurs pierwszej pomocy OFA Jura – zachęcamy do udziału!

Już niebawem kolejna edycja kultowego szkolenia z pierwszej pomocy w warunkach ekstremalnych – Outdoor First Aid (OFA). Kurs odbędzie się w Rzędkowicach, w dniach od 19 do 21 października 2012 roku. Limit miejsc: 15 osób. 

To jedyny kurs w Polsce, podczas którego uczestnicy muszą radzić sobie z realistycznymi sytuacjami kryzysowymi, pod presją czasu i w niezgranym zespole. Wyciągają rannych z zawalonych budynków, ratują ofiary wypadków samochodowych czy porażenia prądem. Uczą się, jak wykorzystać ograniczony czas w przypadku zawału, ugryzienia węża czy problemów na wodzie.

Kurs Outdoor First Aid (OFA) jest uważany za niezbędnik profesjonalnych podróżników i eksploratorów, ale nie tylko. Może (i powinien!) wziąć w nim udział każdy, kto prowadzi aktywny tryb życia, wspina się, chodzi po górach i uczestniczy w wyprawach do dżungli lub na pustynię, gdzie nie można liczyć na natychmiastową pomoc lekarską. 

Scenariusze symulacji opracowują psycholog oraz zawodowi ratownicy medyczni z doświadczeniem wyprawowym i wysokogórskim. Przez cały czas oceniają postępy uczestników oraz uczą ich odpowiednich technik i procedur. Szkolenia OFA przygotowywane są według jednej zasady: minimum teorii, maksimum działania.

Przede wszystkim szkolenia Outdoor First Aid (OFA) to znakomita przygoda nasycona adrenaliną. Dla tych, którzy prowadzą aktywny tryb życia, grają w paintball, uprawiają survival czy wspinaczkę będzie to po prostu niesamowite wyzwanie i kolejna metoda sprawdzenia swoich możliwości. Biznesmeni, urzędnicy czy księgowi – i to możemy zagwarantować – przeżyją przygodę życia. 

„Najlepiej wydane 450 zł w życiu. Genialne było to szkolenie, genialne”. Tomek Michniewicz

„Łatwo jest powiedzieć „umiem udzielić pomocy”, ale także bardzo łatwo to zweryfikować, gdy nagle potężny huk wstrząśnie obozowiskiem pozbawiając dłoni jednych, paląc innych, miażdżąc kolejnych…” Łukasz Tulej

„To były czas naprawdę intensywnie spędzony i nie żałuję ani jednej minuty z mojego życia. Nauczyliśmy się polegać na sobie i ufać tym, którym warto ufać.” Krzysztof Zając

„Niesamowita możliwość sprawdzenia siebie, a także szansa nabycia nowych umiejętności.” Krzysiek Skrzypek

Podstawowe informacje:

 • Kiedy: 19-21 października 2012 roku
 • Gdzie: Rzędkowice, Jura Krakowsko-Częstochowska
 • Wymagania: uczestnicy nie muszą posiadać specjalnych kwalifikacji ani sprzętu. Wymagane jest ubezpieczenie NNW.
 • Zakres kursu: 

Program realizowany jest przez zawodowych ratowników medycznych, lekarzy i podróżników. Trzy dni szkolenia wypełniają przede wszystkich realistyczne działania przez całą dobę, ćwiczenia w małych 4-6 osobowych grupach zadaniowych i minimum teorii.

Oprócz zagadnień podstawowych, takich jak resuscytacja krążeniowo-oddechowa, defibrylacja, czy ewakuacja poszkodowanego, pojawią się również rzadko spotykane ćwiczenia z zakresu stomatologii terenowej i wkłuć domięśniowych w sytuacjach zagrożenia życia. 

 • Poprzednie edycje: Podczas zimowej edycji obozu uczestnicy poznali sprzęt używany w górach oraz przećwiczyli sposoby poruszania się w zaśnieżonym terenie z osobą poszkodowaną, unikanie zagrożeń i zakładanie bezpiecznych biwaków. Letnia edycja była poświęcona zadaniom charakterystycznym dla podróży w słońcu i upale – ratownictwo wodne, ugryzienia jadowitych węży oraz działania w niebezpiecznym terenie miejskim.
 • Najbliższa, październikowa edycja poświęcona będzie tematyce pierwszej pomocy na ternie skał i jaskiń.
 • Jak to wygląda: Cykl Outdoor First Aid jest niezwykle efektywnym szkoleniem dzięki trzymaniu grup w nieustannej gotowości i aktywności oraz działaniu z zaskoczenia przez całą dobę. W trakcie kursu nikt nie może liczyć na taryfę ulgową. Grupy uczą się współpracy i opanowania w akcji, co owocuje pewnością siebie w prawdziwej sytuacji kryzysowej oraz silnymi więzami pomiędzy uczestnikami, utrzymywanymi długo po szkoleniu.
 • Warunki: Jak co roku, baza zostanie zlokalizowana w nowym, ciekawym i urozmaiconym terenowo miejscu. Tym razem będą to okolice „Patelni” w Rzędkowicach. 

Wszystkie te atrakcje będą jedynie tłem głównych zajęć z zakresu ratownictwa, które instruktorzy traktują jako priorytetowe. CSU Medaid organizuje rocznie kilkaset szkoleń z zakresu udzielania pierwszej pomocy, ich głównym celem jest przekazanie wiedzy i umiejętności, które w sytuacji zagrożenia przyniosą efekt w postaci uratowania zdrowia lub życia poszkodowanego.

 • Koszt udziału w obozie wynosi 450 PLN/os. (dla osób wpłacających wpisowe przed 10 października). Wyżywienie i namioty we własnym zakresie, organizator zapewnia butle, naczynia do gotowania i wodę. Liczba miejsc ograniczona. Szczegóły na stronie OFA – www.outdoorFirstAid.pl
 • Organizatorem projektu jest Centrum Szkoleniowo-Usługowe Medaid specjalizujące się w szkoleniach z zakresu ratownictwa medycznego i pierwszej pomocy: www.kursyRatownictwa.pl
 • Koordynacja zapisów, rezerwacja miejsc

Agata Wojtczak

ofa@medaid.pl

tel.: (61) 679 13 44

tel. kom.: 502 335 151

Źródło: Medaid

 

Patronat medialny nad kursem OFA Jura objął portal 4outdoor.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0