HomeImprezy outdoor

Tragedia na Lhotse. Zginął Temba Sherpa

Troje uczestników wyprawy, plus dwójka Szerpów, plus Aleksiej Bołotow wyszli z obozu czwartego około godz. 20.00. Około 22 z powodu zimna wycofali się Agna Bielecka i Aleksiej Bołotow, nieco wcześniej Artur Małek z powodów ogólnych.

Nadal w kierunku szczytu szli Artur Hajzer i dwaj Szerpowie. Na wys. 8300 m około godz. 0 1.30 Tensing Sherpa zgłosił problemy z rękami. Okazało się, że nabawił się odmrożeń III stopnia!

Artur Hajzer natychmiast rozpoczął wraz z nim odwrót. Temba Sherpa schodził wolniej. Przed obozem, ok. 03.30. znaleziony został na śniegu czekan i lina, które niósł Temba.

 Temba Sherpa w obozie drugim (fot. Krzysztof Starek)Temba Sherpa w obozie drugim (fot. Krzysztof Starek)

Rano Szerpowie wyprawy koreańskiej dostrzegli z obozu 2 ciało Temby Sherpy u podstawy zachodniej ściany na wysokości ok. 6700 m. Trwają przygotowania do sprowadzenia Tensinga i transportu ciała Temby.

Pozostali uczestnicy znajdują się w bazie. Agna Bielecka, Artur Hajzer i Artur Małek schodzą z obozu 4.

***

Wyprawa odbywa się w ramach programu sportowego „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015″, który patronatem honorowym objął Pan Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. Program ma wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki, a sponsorem generalnym jest PKN Orlen S.A.

Źródło: Polski Himalaizm Zimowy

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0