HomeImprezy outdoor

3. Festiwal Filmów Świata Trzy Żywioły we Wrocławiu

Od 23 do 25 listopada w Kinie Helios Nowe Horyzonty odbędzie się 3. Festiwal Filmów Świata Trzy Żywioły – przegląd najlepszych filmów dokumentalnych, prezentowanych w trzech kategoriach: Podróże, Przygoda, Cywilizacja.

Pośród starannie wybranego repertuaru pojawią się dwie polskie premiery – nagrodzony na kultowym Festiwalu Filmów Górskich w Banff „Moja ziemia” i uznawany za jeden z najlepszych, australijskich dokumentów „The Back of Beyond”. Imprezę uświetni „Samsara” Rona Fricke.

W piątek 23 listopada impreza rozpocznie się od spotkania autorskiego z Gościem Specjalnym Trzech Żywiołów i prezentacją jego filmów.

W sobotę i w niedzielę od 11.00 do 12.30 odbędą się warsztaty Akademii Podróżowania Trzy Żywioły, w ramach których będzie można się dowiedzieć jak w sposób kreatywny, nowoczesny kręcić filmy w podróży. Jak je montować, udźwiękawiać i publikować w sieci.

Sobotnie i niedzielne bloki filmowe wypełnią świetne dokumenty. Zaprezentowana zostanie Samsara – kolejny po kultowej Barace film Rona Fricke, zrealizowany w oparciu o zapierające dech w piersiach zdjęcia, muzykę m.in. Lisy Gerrard z Dead Can Dance. Piękne, a niekiedy wręcz zatrważające zdjęcia zobaczyć będzie można w filmie Ostatni z Wielkich Nieznanych, o eksploracji nieznanych fragmentów Wielkiego Kanionu w USA.

Świat Indian Ameryki Południowej poznać będzie w ramach dwóch dokumentów: premierowa, polska projekcja Moja ziemia – to obraz współczesności, problemów i szans jakie stoją przed peruwiańskimi Inkami. Wspaniały, wzruszający film zdobył Główną Nagrodę na kultowym Banff Mountain Film Festival. Natomiast w filmie Apaporis – w poszukiwaniu rzeki odwiedzimy selwę kolumbijskiej Amazonii i zagłębimy się w niesamowity, liryczny świat wierzeń, tradycji i nieznanych mitów, tajemnic Indian tej części Ameryki Południowej. Widzów czekać też będzie wyprawa w Pamir, do świata tradycji, opium i wierzeń ostatnich kirgiskich Nomadów, którzy żyjąc Korytarzu Wachańskim toczą samotną walkę o przetrwanie – Więźniowie Himalajów to bez wątpienia jeden z najbardziej wzruszających filmów Festiwalu.

Dla miłośników podróży i eksploracji czeka nie lada gratka! Świat surferów, wielkich fal będzie można poznać w polskiej produkcji El Sueño. Rowerowym szlakiem, w poszukiwaniu sensu istnienia będzie można ruszyć wraz z bohaterami dokumenty Odkrywając ścieżkę. natomiast twórcy oryginalnego i nowatorsko zrealizowanego I Believe I Can Fly! zabiorą widzów w świat swobodnego spadania – base jumpingu.

Na koniec bloku „Przygoda” zaprezentowany zostanie film, który swoją premierę miał kilka tygodni temu – The Dream Factory to prawdziwa… fabryka marzeń! Będzie można poznać świat freeriderów, snowboarderów, narciarzy i wspaniałe przestrzenie Alaski, a wszystko to w kontekście początków narciarstwa pozatrasowego, kiedy śmiałków wywoziły śmigłowce pilotowane przez wietnamskich weteranów. W obrazie COLD zobaczyć będzie można realia zimowej wspinaczki w Himalajach – przejmujący aż do szpiku kości świat „cienkiego powietrza”, wichur i zimna, którego nie da się zaznać nigdzie indziej.

Nowością filmowych Żywiołów będzie sekcja Żywioły ShortDoc, w ramach której zaprezentujemy dwie godziny dokumentów krótkometrażowych.

Szczegółowe informacje: http://3zywioly.pl

Fanpage FB Klubu Podróżników Trzy Żywioły:

https://www.facebook.com/TrzyZywioly

Wydarzenie na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/271750542941948/?fref=ts

Oficjalny kanał YouTube „Trzy Żywioły”:

http://www.youtube.com/user/Klub3Zywioly

Bilety po 13 zł, karnet na dzień 50 zł, na całą imprezę 80 zł (25 filmów)

Sprzedaż w kasach kina oraz online, program, opisy filmów: http://3zywioly.pl

PROGRAM:

Piątek, 23 listopada od godz. 20.00 – spotkanie autorskie z Twórcą, pokaz filmu – niespodzianka, wstęp wolny

Sobota, 24 listopada:

11.00 – Warsztaty „Jak kręcić filmy w podróży”, wstęp wolny

13.00 – COLD, reż. Anson Fogel, USA 2011, 19’ oraz I believe I can fly!, reż. Sébastien Montaz-Rosset, Francja 2012, 42’

14.20 – Apaporis – w poszukiwaniu rzeki, reż. Antonio Dorado, Kolumbia 2012, 74 min

15. 50 – Ostatni z Wielkich Nieznanych, reż. Dan Ransom, USA 2012, 23’

16.30 – Odkrywając ścieżkę, reż. Mike Dion, USA 2012, 74’

19.00 – Żywioły ShortDoc – 60’ – Na jednym oddechu – historia Williama Trubridge, Eksperyment na Denali, W poszukiwaniu zaginionego morza, Nomada, Matka, Afganistan – muśnięty w przelocie

20.15 – The Back of Beyond, reż. John Heyer, Australia 1954, 60’

21.30 – The Dream Factory, prod. TetonGravity, 90’

Niedziela, 25 listopada

11.00 – Warsztaty „Jak kręcić filmy w podróży”, wstęp wolny

13.00 – Trans, reż. Alfred Sosgórnik, Anna Wołczyńska, Polska 2011, 40 min.

14.00 – Moja ziemia (Mi Chacra), reż. Jason Burlage, USA 100’

16.00 – Więźniowie Himalajów, reż. Louis Meunier, Dania 51’

17.10 – Nie wiem kim jestem, reż. Alba Mora, Anna Sanmartí. Hiszpania 2009, 50′

19.00– Żywioły ShortDoc, (przegląd kilku filmów) 60’ ( Ahh, Guca!, Wall Street, Ciemność w Tatrach, Kumoterki – góralskie wyścigi, Brzegiem Kali Gandaki)

20.15 – El Sueño, reż. Kuba Łubniewski, Mikołaj Molenda, Polska 2012, 40’

21.00 – Samsara, reż. Ron Fricke, USA, 139’

Serdecznie zapraszamy!

Źródło: Trzy Żywioły

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0