HomeNowości z rynku

Rocker – rewolucja w narciarstwie na miarę carvingu

Osoby zainteresowane nowinkami w narciarstwie coraz częściej słyszą słowo rocker. Czym jest to tajemnicze sformułowanie, jak trafiło do narciarstwa i dlaczego jest tak rewolucyjne?

W dniach 24 – 28 października na austriackim lodowcu Hintertux odbędzie się Rocker Ski Test INTERSPORT, podczas którego rozwiane zostaną te oraz wiele innych pytań dotyczących nowej technologii konstrukcji nart.

Sformułowanie i koncept rockera pochodzi ze sportu, który pozornie jest bardzo odległy od narciarstwa – chodzi o surfing. Dziób deski surfingowej na pewnym odcinku unosi się do góry, ułatwiając tym samym ślizganie się po pofalowanej powierzchni wody. To właśnie ten profil nazywany jest rockerem. W jaki sposób jednak pomysł ten zawędrował do narciarstwa?

Kilka lat temu konstruktorzy nart poszukując rozwiązań ułatwiających jazdę w głębokim śniegu, doszli do wniosku, że środowisko to swoim zachowaniem bardziej przypomina wodę niż utwardzone podłoże.

Początkowo zastosowali więc znaną od lat surferom konstrukcję rockera w sprzęcie freeride’owym. Dzięki temu ta grupa nart zyskała nowy, rewolucyjny kształt – ich dzioby podnosiły się do góry już na odcinku 30 – 40 cm.

Pasjonaci jazdy w puchu szybko przekonali się do nowego rozwiązania – ich narty doskonale pływały po powierzchni puchu, znacznie ułatwiając jazdę i czyniąc ją jeszcze przyjemniejszą.

Szybko odkryto, że rocker może być propozycją nie tylko freeriderów, ale i wszystkich pozostałych narciarzy preferujących jazdę po trasach, a nawet zawodników ścigających się na trasach slalomów Pucharu Świata!

Konstrukcja rocker, odpowiednio zmodyfikowana i nieco mniej radykalna, daje wrażenie krótszej i łatwiejszej w opanowaniu narty, jednocześnie dodając jej sporo wszechstronności. Efektywne tłumienie wszelkich nierówności w miękkim śniegu, sprawia, że sprzęt tego typu prowadzi się bardzo płynnie i nie ma ryzyka przypadkowego złapania krawędzi.

Wiodący producenci intensywnie wdrażają to rozwiązanie w swoich najnowszych kolekcjach. Najlepszym przykładem może być marka Salomon, która wyposażyła w tę konstrukcję aż 60% modeli nart na sezon 2012/13.

Doskonałą okazją by osobiście przekonać się do rewolucyjnej konstrukcji rocker jest odbywający się na lodowcu Hintertux w dniach 24-28 października Rocker Ski Test organizowany przez sieć salonów sportowych INTERSPORT.

Testując w doskonałych alpejskich warunkach sprzęt marki Salomon, Atomic oraz innych producentów, wyposażony w tę konstrukcję, uczestnicy samemu sprawdzą jak zachowują się tego typu narty.

Na miejscu pojawią się także zawodnicy teamu Salomon – czołowa polska zawodniczka skicross Karolina Riemen oraz niezwykle doświadczony freerider Andrzej Osuchowski. Będzie można z nimi pojeździć i zasięgnąć bezpośrednich porad, a także dowiedzieć się w jaki sposób rocker pomaga im w osiąganiu lepszych wyników sportowych.

Narty z technologią Rocker można również przetestować dzięki wypożyczalniom INTERSPORT Rent, gdzie oferowana jest cała gama nart z tą rewolucyjną konstrukcją. W tym sezonie prawie wszyscy producenci nart, w tym również Salomon, stawiają na technologię rocker. Zatem tej zimy w markowych sklepach sportowych, w tym w INTERSPORT, znajdziemy wiele modeli nart z tą rewolucyjną technologią

Więcej informacji o testach, konstrukcji rocker można uzyskać odwiedzając stronę www.rockerski.pl. Wszyscy zainteresowani tą nową technologią znajdą tam wszelkie niezbędne informacje, a jeżeli to nie wystarczy, eksperci INTERSPORT chętnie odpowiedzą na pytania w sklepach lub za pośrednictwem infolinii i czatu internetowego.

Dodatkowe informacje:

www.rockerski.pl, facebook.com/pages/Rocker-Ski/

Piotr Gnalicki

KOMENTARZE

WORDPRESS: 1