HomeNowości z rynku

Lekkie i lżejsze – kaski wspinaczkowe tracą wagę w sezonie 2013

Wspinaczkowe kaski marek Black Diamond i Petzl ustanawiają nowe standardy dla ochrony głowy. W nowym wydaniu ochrona ta jest nie tylko skuteczna, ale także niewiele waży.

Nadchodzący sezon 2013 zapowiada się nowościami w segmencie kasków wspinaczkowych i są to nowości wprowadzające przełom w ten obszar rynku.

Black Diamond Vapor, ważący nieco ponad 180 g, dzięki kompozytowej skorupie z Kevlaru i włókien węglowych jest naprawdę lekkim i nisko profilowym kaskiem wspinaczkowym.

Black Diamond, kas VaporBlack Diamond, kask Vapor

Vapor był jednym z wyróżniających się produktów zaprezentowanych podczas targów OutDoor we Friedrichshafen tego lata. Black Diamond zachwala go mówiąc, że jest to kask dla ludzi, którzy nie chcą nosić kasku.

[video:http://vimeo.com/45903745]

Skierowany przede wszystkim do wspinaczy kask musiał przejść i przeszedł wszystkie atesty nałożone przez UIAA, dzięki czemu mamy pewność, że spełnia wymagane normy bezpieczeństwa. Kask jest minimalistycznym rozwinięciem koncepcji opierającej się na połączeniu twardej skorupy zewnętrznej i pochłaniającej uderzenia wewnętrznej warstwy.

Wykonana z wtryskiwanej pianki EPS wkładka przejmuje obciążenia przyjęte i rozłożone na większą powierzchnię przez twardą skorupę z kevlarowo-węglowego kompozytu warstwy zewnętrznej.

Wykorzystanie zaawansowanych technologicznie materiałów oznacza, że gdy kask jest jeszcze wystarczająco mocny aby spełnić standardy branżowe, wkładka i skorupa są jednocześnie niesamowicie cienkie. Powoduje to, że kask waży w okolicy 180 g, posiadając jednocześnie bardzo niski profil, co ułatwia użytkowanie i pozwala zmieścić kask nawet pod najmniej obszernym kapturem. 

Model będzie dostępny na początku 2013 roku.

I kiedy już wydawało się, że Vapor był wystarczająco lekki, marka Petzl wkroczyła z nowym kaskiem wspinaczkowym Sirocco, którego wyniki na wadze są jeszcze niższe, a kask zdaje się reprezentować jeszcze bardziej radykalne podejście do ochrony głowy. Sirocco waży zaledwie 145 g, a maksymalnie 165 g.

Na minionych targach OutDoor 2012 kask ten otrzymał nagrodę OutDoor Industry Gold Award.

[video:http://vimeo.com/45904762]

Petzl Sirocco wykorzystuje monolityczną konstrukcję i jest wykonany całkowicie ze spienionego polipropylenu (EPP). Magnetyczne klamry to nowy głos w kwestii prostoty i wygody obsługi.

Aby zejść z wagą tak nisko, Petzl przyjął radykalne, nowe podejście do budowy kasku. Zamiast korzystać z tradycyjnych pianek ABS (którą znajdziemy w większości kasków górskich) lub kasków w rodzaju modelu Meteor,  wykorzystującego piankę w stylu styropianu i powłokę z poliwęglanu, nowy kask używa spienionego polipropylenu (EPP) bez żadnej wierzchniej skorupy.

Petzl, kask SiroccoPetzl, kask Sirocco

Taka konstrukcja sama w sobie to oszczędność na wadze, ale Petzl zredukował wagę używając także specjalnej wąskiej taśmy do produkcji pasów regulujących i stabilizujących kask.

Wreszcie projekt wykorzystuje również nowe, opatentowane magnetyczne zapięcie, które pozwala zapiąć kask przy użyciu tylko jednej ręki. 

Kask będzie dostępny w dwóch rozmiarach i jednym tylko kolorze – pomarańczowym. Sirocco posiada również zaczepy do czołówki i osłony twarzy Petzl Vizion. I oczywiście, spełnia wszystkie normy CE i standardy UIAA.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 3
 • comment-avatar
  Anonim 11 lat ago

  Black Diamond Vector, nie. Black Diamond Vector, nie Vapor :).

  • comment-avatar
   Anonim 11 lat ago

   Vapor.. Nie, Vector, a Vapor. Vector to taka tańsza i cięższa wersja.