HomePrasa outdoorowa

Taternik 3/2012 już dostępny

Ukazał się nowy „Taternik”. A w najnowszym numerze między innymi wywiad z czołowym himalaistą młodego pokolenia, Adamem Bieleckim.

Taternik, 3/2012

Zdjęcie na okładce autorstwa Filipa Bielickiego:

Krzysztof Miler z KW Trójmiasto wspina się Drogą Klasyczną na Mnichu w stroju i ze sprzętem z lat 70. Więcej o przedsięwzięciu przeczytacie w „Taterniku” 3/2012.

„Nowy talent?” – tak zatytułował 11 lat temu wywiad z Adamem Bieleckim ówczesny redaktor naczelny „Taternika”, Zbigniew Piotrowicz. 17-letni Adaś miał już na koncie Mont Blanc, Monte Rosę, Matterhorn, Chan Tengri, próbę na Piku Lenina, planował wyjazd na Pik Pobiedy i Cho Oyu. Zbyszkowi opowiadał też o wspinaniu w Tatrach.

„Proroctwo” Zbyszka spełniło się i znów możecie w „Taterniku” przeczytać wywiad z Adamem. To dziś 28-letni wspinacz, wpisujący się do grona wybitnych polskich himalaistów ze światowymi osiągnięciami. Potwierdził to w tym roku. Pierwsze zimowe wejście na Gasherbrum I z Januszem Gołębiem, które udokumentowaliśmy na okładce „Taternika” (1/2012), K2…

W tym numerze Adam w rozmowie z Kacprem Tekielim zdradza pomysły na zaatakowanie K2 zimą, zwierza się z błędów popełnionych podczas wspinania, mówi o treningu, marzeniach, małżeństwie, górskich przeżyciach i intymnej relacji z górami:

Kilkakrotnie doświadczyłem też niesamowitego zlania się ciała i umysłu. Wtedy człowiek przestaje się wspinać, a „staje się” wspinaniem…

Na łamy „Taternika” po latach powraca też Z. Piotrowicz – tym razem jako założyciel i wieloletni organizator Przeglądu Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdroju. Pisze m.in. o tym, że tegoroczna impreza miała jedną niekwestionowaną gwiazdę… A. Bieleckiego:

Dziś jest dorosłym mężczyzną z dystansem do swoich niemałych dokonań, energią, humorem i ujmującą swobodą w publicznych występach – komentuje Zbyszek.

Podczas festiwalu w Lądku został też przypomniany film Andrzeja Zajączkowskiego „Temperatura wrzenia” z wyprawy na Gasherbrumy w 1975 r., zakończonej sukcesami. To dokument, który wciąż szokuje, pokazując nie tyle działalność górską, ile konflikty i trudne relacje między członkami ekspedycji.

Ten film jest wypaczeniem wyprawy – mówi w wywiadzie dla „Taternika” jedna z jej uczestniczek, Anna Czerwińska.

Pozostańmy jeszcze przy polskich sukcesach w górach wysokich. W tym numerze drukujemy tekst, o którym głośno w środowisku wspinaczkowym. Mowa o napisanym w 2004 r. dla „Alpinist”, lecz niepublikowanym artykule Ludwika Wilczyńskiego „Z grani Kościelca na Everest: polski boom himalajski 1971-91”. 

To właśnie z tego materiału korzystała Bernadette McDonald, autorka książki „Freedom climbers”, znanej w Polsce pod tytułem „Ucieczka na szczyt”. Ludwik tłumaczy też pewne nieporozumienia, jakie powstały wokół publikacji. 

Jak góry wysokie, to oczywiście sierpniowe przejście Mariusza Serdy, Łukasza Mirowskiego i Macieja Ciesielskiego na Trango Nameless Tower (6238 m). Celem była klasyczna próba pokonania drogi Kurtyka-Loretan, wspinacze na szczyt weszli jednak kombinacją Drogi Słoweńskiej i Eternal Flame.

Tę i inne relacje, górskie ciekawostki, wspomnienia, pożegnania i obszerny tym razem dział szkolenie znajdziecie w najnowszym „Taterniku”.

I na koniec: spójrzcie jeszcze raz na okładkę. To nie jest zdjęcie wyciągnięte z lamusa. To jesień 2012 r. i taternik z KW Trójmiasto, 18-letni Krzysztof Miler wspina się Drogą Klasyczną na Mnichu. W dniach 6-7 października, dokładnie wtedy, kiedy w Morskim Oku odbywał się Zlot Łojantów lat 70., wraz z kolegami przeniósł się właśnie w te czasy. Ówczesny strój i sprzęt… Powiew przeszłości został uwieczniony na filmie i zdjęciach, a relację i fotoreportaż znajdziecie na str. 24-25.

Natomiast o Krzyśku, którego idolem jest legenda taternictwa lat 70. – Zbigniew „Małolat” Czyżewski – w tym numerze przeczytacie więcej. Wspina się od 14. roku życia, w Tatrach – trzeci rok, zimą i latem, ma na koncie przejścia solowe. Tego lata znów sporo działał na Kazalnicy, głównie z Pawłem Hałdasiem, jesienią przerzucił się na Mnicha. W planach ma wielkie ściany alpejskie.

Nowy talent?

Zapraszam do lektury

Renata Wcisło 

SPIS TREŚCI:

GÓRY AZJI:

Polacy znów na K2 (8611): rok temu Darek Załuski, tego lata – Adam Bielecki

Sukces na Górze Gór (A. Bielecki) Wchodząc na K2, mówiłem do siebie: wyobraź to sobie zimą (wywiad z Adamem Bieleckim) Kartki z historii K2 (J. Kurczab) Kombinacje na Trango Nameless Tower (M. Ciesielski, M. Serda, Ł. Mirowski)

GRENLANDIA:

Góry Watkinsa – na dziewiczych szczytach Grenlandii (P. Szczepanik)

GÓRY EUROPY:

Wspinanie i Góry Przeklęte – tak bliskie, tak słabo poznane (A. Latusek, W. Nowicki)

Wielki obryw skalny w Bergell (R. Kardaś)

TATRY:

Nowe drogi w Tatrach (M. Pronobis)

Sen o Victorii – nowa kombinacja na Kazalnicy Mięguszowieckiej (K. Miler)

Taborowcy z „Szałasisk” mocno na Zerwie (F. Bielicki)

Starzy łojanci wciąż pełni werwy (M. Bała)

Młodzi wspinacze w „wehikule czasu”, czyli powiew lat 70. na Mnichu (F. Bielicki)

Miss Taboru 2012 (F. Bielicki)

ROZMAITOŚCI

JASKINIE

PUBLICYSTYKA:

Z grani Kościelca na Everest: polski boom himalajski 1971-91 (L. Wilczyński)

PRZEGLĄD FILMÓW:

Przepis na festiwal (Z. Piotrowicz)

„Temperatura wrzenia” po latach wciąż budzi emocje

Ten film jest wypaczeniem wyprawy (wywiad z Anną Czerwińską)

LITERATURA

SZKOLENIE:

Dlaczego instruktorzy nie noszą kasków? (M. Kujawiński)

Zalety i wady nowych przyrządów asekuracyjnych: click-up i alpine-up (B. Kowalski)

Jak najbezpieczniej poruszać się po lodowcu? (M. Rutkowski)

Wspomnienia: Janku, pamiętamy – komandosi z Kobylan (B. Morawska-Nowak)

POŻEGNANIA:

Adam Chyżewski

Wojciech Kozub

Krzysztof Sadlej

Marcin Kuraś

„Taternik” dostępny jest w EMPIKACH, wybranych sklepach górskich, zakupu można też dokonać przez stronę internetową: http://www.taternik.org.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0