HomeImprezy outdoor

Dziś rusza 10. Krakowski Festiwal Górski – jubileuszowe święto gór

Dzisiaj na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie rozpoczyna się Krakowski Festiwal Górski. Przez lata KFG stał się największym i zarazem jednym z najbardziej lubianych festiwali górskich w Polsce – tegoroczna impreza jest jubileuszową, 10. edycją wydarzenia. 

Gwiazdy górskiego świata

Minione 9 edycji festiwalu przyciągnęły do Krakowa wybitne postaci himalaizmu, alpinizmu i wspinaczki. Dotychczas na KFG wystąpili m.in. Simone Moro, Denis Urubko, Adam Ondra, Sean Villanueva, Nicolas i Olivier Favressse, Dani Andrada, Catherine Destivelle, Robert Jasper, Tommy Caldwell, Patxi Usobiaga, Ines Pepert, John Bachar, Dodo Kopold, Klem Loskot, Ueli Steck, Marko Prezelj, Beat Kammerlander, Rafał Sławiński i Alexander Huber.

[video:http://www.youtube.com/watch?v=82Mnr6eVn4w&feature=youtu.be]

Takim zestawem gwiazd nie może się poszczycić żaden inny festiwal górski w Polsce, a i w Europie KFG plasuje się pod tym względem w ścisłej czołówce. 

9. KFG - Oj działo się... Najlepszą rekomendacją dla występu Belgów była reakcja publiczności (fot. Adam Kokot/KFG)9. KFG – Oj działo się… Najlepszą rekomendacją dla występu Belgów była reakcja publiczności (fot. Adam Kokot/KFG)

Simone Moro (fot. Adam Kokot)Simone Moro (fot. Adam Kokot)

Podczas tegorocznego festiwalu do tej plejady dołączą kolejni znakomici reprezentanci świata gór. Na scenie KFG wystąpi Steve House, uważany za jednego z najwybitniejszych alpinistów świata oraz Hansjörg Auer, niezwykle oryginalny wspinacz, z genialnymi przejściami na koncie na całym świecie, od europejskich sportowych rejonów po Karakorum.

Steve House (fot. arch. Steve House)Steve House (fot. arch. Steve House)

Hansjörg Auer na The Door, wschodnia ściana Belly Tower, Perfection Valley, Ziemia Baffina (fot. Ricky Felderer)Hansjörg Auer na The Door, wschodnia ściana Belly Tower, Perfection Valley, Ziemia Baffina (fot. Ricky Felderer)

O polskim himalaizmie będzie opowiadać pisarka, Bernadette McDonald, autorka książki Freedom Climbers, założycielka Międzynarodowego Stowarzyszenia Filmu Górskiego, wieloletni dyrektor Festiwalu Filmów Górskich w Banff.

Najlepsi wśród Polaków

Festiwal co roku reaguje także na najbardziej aktualne i najciekawsze wydarzenia w wykonaniu polskich wspinaczy i alpinistów. Gośćmi KFG byli dotychczas m.in. Krzysztof Wielicki, Piotr Pustelnik, Anna Czerwińska, Leszek Cichy, Kinga Baranowska, Artur Hajzer, Piotr Morawski, Adam Pustelnik, Bogusław Kowalski, Aleksandra Dzik, Marcin Wszołek, Michał Król, Łukasz Dudek, Mateusz Haładaj, Wojciech Kozub, Andrzej Marcisz, Jacek Kudłaty, Ola Tajstra, Maciej Ciesielski i wielu innych utalentowanych sportowców i pasjonatów gór.

Adam Pustelnik na KFG (fot. Adam Kokot/KFG)Adam Pustelnik na KFG (fot. Adam Kokot/KFG)

Artur Hajzer (fot. Adam Kokot/KFG)Artur Hajzer (fot. Adam Kokot/KFG)

W tym roku o swoich najnowszych sukcesach opowiedzą Kinga Baranowska, Janusz Gołąb, Artur Hajzer, Maciej Ciesielski, Mariusz Serda, Michał Król, Marcin Księżak, Jan Kuczera, Piotr Xięski, Alex Raczyński oraz Ola Taistra.

Najlepsze polskie i zagraniczne filmy górskie

Kluczowym punktem programu są filmy górskie – od samego początku festiwalu na ekranie prezentowane były najlepsze obrazy nie tylko z Polski, ale także z całego świata. Filmy zagraniczne pokazywane były najpierw w ramach współpracy z kanadyjskim Festiwalem Filmu Górskiego w Banff, a od trzech latach KFG tworzy własną markę, organizując Międzynarodowy Konkurs Filmowy.

Jerzy Surdel i Marcin Koszałka prezentują werdykt, poniżej zwycięska statuetka (fot. Adam Kokot/KFG)Jerzy Surdel i Marcin Koszałka prezentują werdykt na 9. KFG, poniżej zwycięska statuetka (fot. Adam Kokot/KFG)


Podczas trzech dni festiwalu miłośnicy filmu górskiego będą mieli zatem niepowtarzalną okazję śledzić zacięty wyścig w konkursie filmu międzynarodowego i polskiego o Grand Prix KFG 2012. O zwycięstwie zadecyduje jury złożone ze specjalistów w dziedzinie zarówno kina, jak i zmagań górskich. Dotychczas w festiwalowym jury zasiedli się m.in. Marcin Koszałka, Jerzy Surdel, Jerzy Domaradzki, Martyna Wojciechowska, Krzysztof Wielicki, Dariusz Załuski, Piotr Turkot, Wojciech Słowakiewicz oraz Piotr Drożdż. W tym roku dołączy do nich także Bernadette McDonald. Swoją nagrodę przyznaje także publiczność.

Bezpieczniej w górach – warsztaty i prelekcje

Krakowski Festiwal Górski za cele stawia sobie szeroką edukację górską – także w tym roku będą miały miejsce prowadzone przez specjalistów warsztaty z bezpiecznego poruszania się po górach oraz szkolenia lawinowe i lodowcowe.

Warsztaty na 9. KFG (fot. Adam Kokot/KFG)Warsztaty na 9. KFG (fot. Adam Kokot/KFG)

Nie zabraknie dyskusji o ekologii i dostępie do terenów górskich oraz skalnych, prezentacji najnowszej literatury górskiej, odbędą się szkolenia sprzętowe i prelekcje poradnikowe o podróżach w najdalsze krańce świata. Wśród prelegentów znajdą się ratownicy TOPR, doświadczeni przewodnicy górscy, instruktorzy i podróżnicy. 

Jedyny kiermasz odzieży i sprzętu outdoorowego w Polsce 

Podczas KFG odbywa się jedyny w Polsce, trzydniowy kiermasz odzieży i sprzętu outdoorowego. Miłośnicy aktywności górskich mają niepowtarzalną okazję zapoznać się z najnowszymi kolekcjami topowych marek na polskim rynku outdoorowym i zakupić odzież oraz sprzęt z dużymi rabatami. W tym roku na kiermaszu zaprezentuje się 26 firm, co przekłada się na blisko 30 topowych marek i setki produktów.

Mistrzowskie zmagania 

Od trzech lat gorącą atmosferę festiwalu podgrzewa najważniejsza boulderowa impreza roku – Mistrzostwa Polski Seniorów i Młodzieżowców w Boulderingu. Poprzednie edycje pokazały, że Krakowski Festiwal Górski jest doskonałym miejscem dla rozegrania wspinaczkowych „igrzysk”.

Arena Mistrzostw Polski na 9. KFG (fot. Adam Kokot/KFG)Arena Mistrzostw Polski na 9. KFG (fot. Adam Kokot/KFG)

Wspaniałe sportowe widowisko przyciąga za każdym razem setki widzów, którzy niezwykle żywiołowo reagują na każdy ruch zawodników. Atmosfera jest rozgrzana do czerwoności, a walka na kolejnych przechwytach rozgrywa się do ostatniego tchu. Mistrzostwa skupiają w jednym miejscu najlepszych zawodników we wspinaczce sportowej w Polsce. 

Góry to nie tylko wspinanie, to także freeride

Częścią tegorocznego festiwalu będzie panel „Pure Powder” w całości poświęcony jeździe poza trasami, przeznaczony zarówno dla narciarzy jak i snowboardzistów.

Pasjonaci jazdy poza trasami będą mogli dowiedzieć się, gdzie można legalnie jeździć w Tatrach na Słowacji, jaki sprzęt stosować do podchodzenia, jak zorganizować wyprawę w dzikie góry oraz dlaczego Japonia zasłużyła na miano freeridowego raju. Dodatkowo w sobotę odbędzie się blok filmowy z takimi głośnymi hitami jak „All I Can”, „White Silk Road” i polska premiera „Further”

Niedzielne prelekcje na temat sprzętu i umiejętności, które przydają się w jeździe poza trasami, dopełni świetny film „Breaking Trail” opowiadający o pasji do gór i jeździe w dziewiczym śniegu. 

Zapraszamy na 10. Krakowski Festiwal Górski! Więcej informacji o festiwalu, program i prezentacje gwiazd KFG znajdują się na stronie: www.kfg.pl oraz na www.facebook.com/FestiwalGorski.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0