HomeImprezy outdoor

Zima w górach – uważaj na lawiny!

Pierwsze obfite opady śniegu, które nawiedziły w miniony weekend polskie góry z pewnością ucieszyły miłośników białego szaleństwa. Warto jednak pamiętać, że pojawienie się pokrywy śnieżnej równoznaczne jest z występowaniem zagrożenia lawinowego.

O tym jak bezpiecznie poruszać się w górach przypominały Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR w czasie pierwszego w tym sezonie szkolenia odbywającego się w ramach akcji Never Stop Exploring Safely.

W tej chwili w Tatrach obowiązuje 2. (w pięciostopniowej skali) poziom zagrożenia lawinowego. Wiejący wiatr spowodował nagromadzenie się śniegu w żlebach, jarach i kotlinkach, gdzie potworzyły się słabo związane z podłożem „poduchy”.

Kursy lawinowe PSF i TOPRKursy lawinowe PSF i TOPR

O tym jak niebezpieczne mogą być takie warunki przypominali w miniony weekend ratownicy prowadzący pierwszy z dwunastu kursów lawinowych organizowanych w tym sezonie przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR. Tym samym rozpoczęła się 5. już edycja akcji Never Stop Exploring Safely, w ramach której podstawową wiedzę na temat bezpiecznego poruszania się w terenie górskim i ratownictwa lawinowego zdobyło już ponad pół tysiąca osób!

Uczestnicy mieli także okazję spotkać się z przedstawicielami Tatrzańskiego Parku Narodowego, który został w tym roku oficjalnym partnerem akcji. Jak mówi Szymon Ziobrowski z TPN:

Od kilku lat coraz mocniej angażujemy się w działania na rzecz promocji wiedzy na temat lawin. Powodem jest m.in. rosnące zainteresowanie turystyką zimową w Tatrach związane także z rozwojem narciarstwa skiturowego. Nie jest to już sport niszowy, elitarny, ale coraz bardziej masowy. Z roku na rok coraz więcej osób rusza zimą w teren zagrożony lawinami, a zadaniem Tatrzańskiego Parku Narodowego jest nie tylko ochrona przyrody, ale także udostępnianie gór. W jego zakres wchodzi utrzymanie infrastruktury turystycznej, odpowiednie oznakowanie szlaków i prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa. Chcemy także dotrzeć do osób uprawiających sporty górskie z naszym podstawowym przesłaniem: Park jest domem wielu zagrożonych gatunków zwierząt i roślin; dla ludzi zima to czas zabawy, dla wielu zwierząt to czas walki o przeżycie – chcielibyśmy, żeby użytkownicy Parku mieli tego świadomość. Naszym celem nie jest utrudnianie życia narciarzom czy snowboardzistom, ale pogodzenie ochrony przyrody z udostępnianiem.

Spotkanie z TPN jest nowym elementem wprowadzonym do programu kursów lawinowych, których uczestnicy to w przeważającej części narciarze i snowboardziści jeżdżący poza trasami. Jest to wyjątkowa okazja by dowiedzieli się więcej na temat możliwości uprawiania sportów górskich w Parku i wyjątkowej przyrody na terenach objętych ochroną.

Kursy lawinowe PSF i TOPRKursy lawinowe PSF i TOPR

Kolejne szkolenie odbędzie się już w styczniu, także w schronisku Murowaniec. Wszelkie informacje na temat terminów i programu szkoleń znaleźć można na stronie www.kursylawinowe.pl. Warto odwiedzać ten adres regularnie, gdyż będą się tam pojawiały informacje na temat konkursów, w których wygrać można szkolenia ufundowane przez PZU, które kolejny rok z rzędu wsparło akcję. 

Od wielu lat angażujemy się w programy wpływające na szeroko rozumiane bezpieczeństwo, w tym również bezpieczeństwo w górach. Obserwujemy, że każda z kolejnych edycji kursów lawinowych cieszy się coraz większą popularnością. Uczestnicy cenią je za przekazywanie praktycznych umiejętności i porad dotyczących zasad bezpieczeństwa i zachowania się w górach. Coraz więcej osób ma okazję posiąść tą wiedzę, jednak kolejne tragiczne wypadki w Tatrach pokazują, że problem ten jest nadal aktualny. Turystyka górska staje się coraz bardziej popularna, dlatego jestem pewny, że chętnych na uczestnictwo w kursie jeszcze długo nie zabraknie – mówi Piotr Glen, Kierownik Zespołu Sponsoringu, Prewencji i CSR w PZU.

Więcej informacji na: www.kursylawinowe.pl i www.facebook.com/lawiny

Akcję wspierają: PZU, The North Face, Nikon Sport Optics, Ortovox, Uvex, Odlo, Black Diamond, Armada Skis, TwoTip.com, e-moko.pl

Partnerzy akcji: TPN, TOPR

Źródło: kursylawinowe.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0