HomeRynek outdoor

Federalna Komisja Handlu w USA zakończyła śledztwo w sprawie Gore-Tex

Amerykańska Federalna Komisja Handlu (Federal Trade Commission, FTC) zamknęła trwające dwa lata śledztwo przeciwko firmie W.L. Gore & Associates, badające czy firma posługiwała się nieuczciwymi metodami konkurencji w przypadku membrany Gore-Tex. Śledztwo prowadzone przez Komisję Europejską jest wciąż w toku.

Jak podkreślają przedstawiciele FTC, decyzja o zakończeniu śledztwa nie przesądza, czy firma Gore dopuściła się nieuczciwych praktyk, czy też nie miało to miejsca. Postępowanie było niejawne głównie ze względu na ochronę własności intelektualnej, dlatego też niewiele szczegółów zostało podane do publicznej wiadomości.

W listopadzie 2010 roku FTC rozpoczęło śledztwo w sprawie Gore, mające na celu ustalenie, czy firma posługiwała się nieuczciwymi metodami konkurencji poprzez „umowy, praktyki wyłączające lub inne zachowania dotyczące wodoodpornej i oddychającej membrany, technologii oraz produktów pokrewnych.”

Przed rozpoczęciem śledztwa kilka outdoorowych marek skarżyło się na to, że Gore eliminuje konkurencję odmawiając swoich wodoszczelnych i oddychających technologii tym markom, które chciały także korzystać z produktów konkurencji, na przykład z laminatu NeoShell marki Polartec, eVent-u marki GE, czy technologii OutDry Columbii. Żadna z firm nie przyznała się jednak publicznie do pomocy FTC we wszczęciu śledztwa.

Przedstawiciele firmy Gore zapewnili, że w pełni współpracowali przy dochodzeniu FTC, dostarczając urzędnikom ponad 1.6 milionów dokumentów z ostatnich 10 lat.

Od samego początku byliśmy pewni, co do naszych biznesowych praktyk wiedząc, że pozostają one w zgodzie z obowiązującym prawem – zapewnili przedstawiciele Gore, odmawiając jednak podania jakichkolwiek szczegółów związanych ze śledztwem, powołując się na ochronę własności intelektualnej.

Oddzielne śledztwo dotyczące praktyk biznesowych firmy prowadzone jest w Europie, gdzie w czerwcu 2011 roku firma Columbia wraz ze swoją włoską spółką zależną OutDry Technologies S.r.l. złożyły skargę na Gore do Komisji Europejskiej.

Według skargi, firma Gore „naruszyła prawo UE dotyczące konkurencyjności poprzez nadużywania dominującej pozycji na rynku wodoszczelnych i oddychających membran stosowanych w obuwiu i rękawicach.” Jak przyznali przedstawiciele Columbii, firma nadal podtrzymuje swoją skargę, a śledztwo jest w toku.

Źródło: snewsnet.com

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0