HomeNowości z rynku

Hydrofobowy puch pojawi się w całej kolekcji puchowej marki Rab zimą 2013

Od sezonu jesień/zima 2013 marka Rab wprowadzi puch hydrofobowy we wszystkich swoich produktach wypełnionych puchem. Nowa technologia pojawi się zarówno w odzieży, jak i w śpiworach brytyjskiej marki. 

Marka Rab szczyci się tym, że to właśnie od produktów puchowych zaczęła swoją działalność w 1981 roku. Przełomem było pojawienie się na rynku puchu o właściwościach hydrofobowych. Dzięki tym właściwościom puch absorbuje mniej wody, a po tym jak zawilgotnieje schnie znacznie szybciej od normalnego puchu. Nowe właściwości puchu osiąga się bez utraty loftu, czy dodania wagi wypełnienia. 

Puch hydrofobowy pojawił się także w kolekcjach marek Patagonia, Mountain Hardwear, Berghaus czy Sierra Design. Wygląda więc na to, że staje się coraz popularniejszy wśród producentów odzieży i sprzętu outdoorowego.

Jak zapewniają przedstawiciele firmy Rab, marka zwraca uwagę nie tylko na właściwości swojego puchu, ale także na jego źródło i sposoby pozyskiwania.

Puch marki Rab jest kontrolowany w ramach kodeksu stowarzyszenia European Down and Feather Association (co ciekawe, wśród członków na stronie organizacji znajduje się tylko jedna polska firma – Piórex S.A.).

Kodeks gwarantuje, że puch pochodzi jako produkt uboczny z ubojni lub jest zbierany w trakcie okresu pierzenia. Nie jest pozyskiwany od żywych zwierząt.

EDFA współpracuje z dostawcami i poddostawcami IDFL (International Down and Feather Testing Laboratory – światowy lider w testowaniu puchu, założony w 1978 roku, jest największym laboratorium piór i pierza na świecie), starając się namierzyć materiały na całym łańcuchu dostaw, aż do samej farmy z której pochodzą.

W październiku 2010 roku stowarzyszenie EDFA przyjęło kodeks, wymagający od członków postępowania zgodnie z określonymi standardami.

W ramach kodeksu stowarzyszenie EDFA oczekuje od swoich członków m.in.:

  • Utrzymania i wspierania dobrych hodowli;
  • Stosowania się do zasad dotyczących pozyskiwania puchu, w ramach których zakazane jest pozyskiwanie go od żywych zwierząt;
  • Powyższy warunek wpisywany jest w umowach sprzedaży i w ogólnych warunkach współpracy;
  • Firmy muszą prowadzić dokumentację dla pochodzenia puchu i pierza.

IDFL w każdym momencie może przeprowadzić audyt łańcucha dostaw w celu sprawdzenia czy normy zostały spełnione. Podczas kontroli IDFL bada w jaki sposób traktowane są zwierzęta, zwracając także uwagę na warunki w jakich zwierzęta żyją, co jedzą oraz w jaki sposób są transportowane i zabijane. 

Źródło: Rab

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0