Home

Ania Figura, skialpinistka z Zakopanego, Mistrzynią Świata w sprintach!

Na Mistrzostwach Świata w Skialpinizmie rozgrywanych we francuskim Pelvoux w dolinie Vallouise, 23-letnia Zakopianka zdobyła dziś złoty medal w kategorii espoir (tzw. „nadzieje”, seniorki do lat 23). W kategorii open kwalifikacje, półfinał i finał, dały jej 4. miejsce. To największy sukces Polki w tej dyscyplinie.

Do finału weszła także juniorka Agata Cikowska, która zajęła ostatecznie 5 miejsce w swojej kategorii.

W najbliższych dniach odbędą się jeszcze starty indywidualne (juniorzy we wtorek, seniorzy w środę), vertical oraz sztafety. W tych ostatnich Polska wystawi zespół kobiecy.

Na Mistrzostwach Świata w Skialpinizmie (dyscyplinie nazywanej także narciarstwem wysokogórskim lub ski-touringiem) Polskę reprezentuje sześć osób: Agata Cikowska i Bartek Bargiel (juniorzy z TKN Tatra Team), Ania Figura, Ania Tybor i Klaudia Tasz (seniorki z KW Zakopane) oraz Kuba Przystaś (senior z SKTJ). Podczas 6 dni zawodów nasi zawodnicy wezmą udział w sprincie, verticalu, startach indywidualnych oraz w sztafecie kobiet.

Anna Figura Mistrzynią Świata (fot. Monika Strojny)Anna Figura Mistrzynią Świata w Skialpinizmie (fot. Monika Strojny)

Zawody odbywają się regionie Puy Saint Vincent, w dolinie Valloise. Poszczególne konkurencje będą rozgrywane na różnych stokach narciarskich i w terenie poza trasowym. Najkrótszą dyscypliną jest sprint, trwający zwykle około 3 minut (!), który jest skialpinizmem w pigułce: podejście na nartach, w butach (czasem w rakach, zależnie od warunków) i zjazd z przewyższeniem na poziomie 100 metrów. Vertical to tylko podejście, trwające około 25-30 minut, w czasie których zawodnicy przejdą w Pelvoux 430m (juniorzy) i 600m (seniorzy) w górę.

W starcie indywidualnym organizatorzy przygotowali po trzy podejścia i zjazdy, które juniorom dadzą prawie 1000m przewyższenia, seniorkom prawie 1400m a seniorom ponad 1650m. W startach sztafetowych (trzy osoby u kobiet, cztery u mężczyzn) każdy zawodnik pokona około 160m na dwóch podejściach i zjazdach, a w zespołowych (dwie osoby) ponad 2200m. Wszystkie informacje na stronie Mistrzostw Świata http://www.ski-ecrins.com/

Najsłynniejszym zawodnikiem uprawiającym skialpinizm jest Hiszpan Kilian Jornet, który jednocześnie jest jednym z najlepszych biegaczy górskich i ultra na świecie. Na swoim koncie ma liczne zwycięstwa w Pucharze Świata w narciarstwie wysokogórskim oraz wygrane najważniejsze biegi ultra takie jak UTMB pod Mont Blanc czy Western States w USA.

Wśród Polaków ostatnio największymi sukcesami może poszczycić się Ania Figura, która w 2012 roku zdobyła brązowy medal na Mistrzostwach Europy w sprincie (oraz srebro w espoir – kategoria do lat 23) oraz zwyciężyła w starcie indywidualnym, zostając Mistrzynią Europy w kategorii espoir. W ostatniej edycji Pucharu Świata w Norwegii Ania była dwa razy druga (w sprintach i w starcie indywidualnym w kat.espoir).

Pierwsze starty naszej kadry już w poniedziałek, i aż do piątku 15 lutego codziennie można śledzić ich wyniki. Więcej informacji o skialpinizmie na: http://www.pza.org.pl/narciarstwo-wysokogorskie/index.acs

Monika Strojny

Komisja Narciarstwa Wysokogórskiego PZA

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0