HomeImprezy outdoor

W najbliżą sobotę startuje VIII Polar Sport Skitour im. Basi German

Już w najbliższą sobotę 2 marca w Zawoi zmierzą się skitourowcy z całej Polski. Będą walczyć w Polar Sport Skitour im. Basi German.

W tym roku organizatorzy spodziewają się, że na starcie pojawi się około 200 zawodników. Warunki, jakie panują obecnie w Beskidzie Żywieckim, sprzyjają organizacji zawodom skiturowych.

Zawodnicy zmierzą się na trasie, której start i meta znajdują się na szczycie Mosornego Gronia (1047 m n.p.m.), a cała pętla o długość około 12 km liczy w sumie 800 m przewyższeń. Organizatorzy przewidzieli też dwa odcinki specjalne (poręczówka linowa) obok wodospadu na potoku Mosornym oraz skałki obok drogi „stokówka”. 

Na tej samej trasie odbędzie się także Puchar Babiogórskiego Parku Narodowego. Impreza zaliczana jest również do Pucharu Polski Amatorów w Narciarstwie Wysokogórskim i na stałe wpisała się już w krajowy kalendarz zawodów skitourowych.

VIII edycja zawodów Polar Sport Skitour im. Basi German w Zawoi to nie tylko okazja pozwalająca amatorom zmierzyć się na trasie z profesjonalnymi zawodnikami i porównać własne wyniki z najlepszymi skitourowcami w kraju, ale również wydarzenie towarzyskie, którego nie można przegapić. Dla tych, którzy nie czują się na siłach, aby startować w zawodach przygotowano darmowe testy nart marki K2 oraz Voelkl. Specjalny namiot zostanie rozstawiony przy górnej stacji wyciągu na Mosornym Groniu.

Biorąc pod uwagę liczbę startujących z naszego kraju zawodników są to już największe tego typu zawody w Polsce. W ubiegłym roku zmieniono nazwę zawodów; pojawiło się w niej imię i nazwisko patrona Basi German, entuzjastki gór, która wspólnie z grupą znajomych pasjonatów skialpinizmu była pomysłodawcą zawodów w Zawoi. Zginęła w 2011 roku w lawinie w Tatrach. Zmianą nazwy organizatorzy chcieli upamiętnić jej zaangażowanie i wkład w popularyzację skituringu w Polsce.

W ramach pakietu startowego organizatorzy przygotowali w tym roku wypalany w drewnie pamiątkowy medal pamiątkowy, który otrzyma każdy zawodnik, a także unikalne koszulki i okolicznościowe naklejki, a dla zwycięzców regionalne puchary oraz bony wartościowe.

Wpisowe, jakie zawodnicy muszą zapłacić za możliwość startu, zostanie w całości przeznaczone na powołaną przez Polar Sport fundację „Na Start im. Basi German”, której celem jest pomoc dzieciom z domów dziecka. Dzięki głównemu sponsorowi, firmie Dynafit, wśród uczestników zostaną rozlosowane bony zakupowe o wartości 10 tys. zł., a łączna suma nagród wyniesie w tym roku 50 tys. zł.

Start zawodów zaplanowano na 2 marca (sobota) o godzinie 11.00 na górnej stacji Mosorny Groń w Zawoi. Dekoracja zawodników odbędzie się natomiast o godzinie 17.00 w Karczmie Styrnol.

Szczegóły na stronie organizatora:

www.polarsport.pl/zawody

Piotr Krygowski

 

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0