HomeImprezy outdoor

W morzu mgieł, czyli XIII Puchar Pilska w Skialpinizmie za nami

„Rach, ciach, ciach” i na mecie zawodów pojawili się znakomici słowaccy skialpiniści: Milan Madaj i Jozef Hlavčo, ale może po kolei…

Poranek 26 lutego wydawał się być obiecujący, ale już około godziny ósmej miłośników narciarstwa wysokogórskiego „przywitały” gęste mgły. Mróz stosunkowo niewielki (ok. -6°C), ale widoczność na poziomie 20 metrów. Cóż, do takiej pogody na stokach Pilska już chyba wszyscy przywykli 🙂

Start (fot. Adam Podrez)Start (fot. Adam Podrez)

Na starcie jubileuszowej, bo 13. edycji Pucharu Pilska „zameldowało się” 105 skialpinistów z Czech, Słowacji i Polski. Zawodnicy startowali na długiej trasie w dwuosobowych zespołach, natomiast dla juniorów została przygotowana przez organizatora (Klub Skialpinistyczny KANDAHAR) krótsza pętla.

Trasa główna biegła spod schroniska na Kopiec, następnie rozpoczynał się wymagający zjazd przecinką leśną do punktu kontrolnego, skąd zawodnicy rozpoczynali podejście – początkowo zakosami, a następnie przez ubezpieczone liną poręczową skałki. Później już tylko płaski odcinek na Halę Miziową i techniczny zjazd „lejkiem” w okolice Szczawin, gdzie dalej w dół, aż do kolejnego podejścia wąskimi i stromymi zakosami na Solisko.

Ostre podejście (fot. Tomasz Król)Ostre podejście (fot. Tomasz Król)

Kolejny odcinek to początkowo lekkie podejście, a dalej kolejne zakosy na Kopułę Pilska. Potem zjazd znaną już trasą oraz ponownie skałki i na zakończenie podejście „z buta” skrajem czarnej nartostrady do mety zlokalizowanej przy schronisku na Hali Miziowej. Całość to ok. 16,5 km oraz 1400 m różnicy wzniesień.

Skoki (fot. Agnieszka Szmatłoch)Skoki (fot. Agnieszka Szmatłoch)

Z tą może nie najdłuższą, ale bardzo techniczną i wymagającą trasą najlepiej sobie poradzili skialpiniści ze Słowacji: Milan Madaj (James Bobrovec) – legenda tego sportu oraz Jozef Hlavčo (SkiAlp Bobrovec), którym przejście, a raczej przebiegnięcie tej trasy zajęło 01:41:09.

Za nimi na metę dotarli polscy zawodnicy: Tomasz Brzeski (KS Kandahar) oraz Jakub Przystaś (SKTJ), tracąc do zwycięzców niespełna 3 minuty. Najniższe miejsce na podium wywalczyli również Słowacy ze SkiAlp Bobrovec: Danko Matúš i Marek Litvaj, którzy na metę zawitali 2 minuty po Polakach.

Wśród pań najszybsze okazały się zawodniczki KW Zakopane: Paulina Figura i Anna Tybor, które pokonały trasę zawodów z czasem 02:22:44. Drugą lokatę wywalczyły: Justyna Żyszkowska (TKN Tatra Team) w parze z Simoną Triznovą tracąc do zwyciężczyń niespełna 1 min. Po nich na metę dotarły zawodniczki SkiAlp Bobrovec: Barbora Volajová oraz Michaela Dankowá (02:26:14).

Wśród amatorów na podium stawali: 

Seniorzy:

1. Szymon Sawicki (TKN Tatra Team); Piotr Mędoń (KS Kandahar) 02:01:12

2. Tyberiusz Mikołajczyk (KS Kandahar); Bartłomiej Golec (KS Kandahar) 02:06:37

3. Zbigniew Orłowski (KS Kandahar); Marek Kilarski (KS Kandahar) 02:10:47

Weterani:

1. Adam Gomola (KS Kandahar); Jarosław Prokop (KS Kandahar) 02:01:44

2. Jan Tomasiak (KS Kandahar); Tomasz Synowski (KS Kandahar) 02:40:11

3. Piotr Niessner (KS Kandahar); Robert Małecki (KS Kandahar) 02:48:54

Wśród pań – amatorek rywalizację z czasem 03:06:34 wygrały Aleksandra Dzik (KS Kandahar) i Aleksandra Kośny, natomiast najszybszymi juniorami okazali się zawodnicy TKN Tatra Team – Agata Cikowska i Bartłomiej Bargiel.

Zmagania zawodników z trasą, pogodą, konkurencją i własnymi słabościami zakończyło wręczenie nagród, dyplomów, pucharów oraz losowanie atrakcyjnych nagród. Klub Skialpinistyczny KANDAHAR składa serdeczne podziękowania wszystkim zaangażowanym w pomoc przy organizacji zawodów oraz sponsorom nagród.

Kompletne wyniki oraz zdjęcia z zawodów na stronie: www.kandahar.pl.

Marcin Zwoliński

KS Kandahar

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0