HomeImprezy outdoor

Polartec® Scufoneda 2013 – święto freeride’u

16 edycja Polartec® Scufnoeda odbędzie się tradycyjnie już w Dolomiach w dniach 7 – 10 Marca 2013. W ciągu tych kilku dni miasteczko Moena, dolina Val DI Fassa, gościć będzie zarówno profesjonalnych narciarzy i snowboardzistów oraz amatorów, których wspólną pasją jest freeride. 

Polartec® Scufoneda 2013 - święto freeride'uPolartec® Scufoneda – święto freeride’u (fot. Polartec)

Idea imprezy narodziła się w 1997 roku, kiedy to w Moenie w dolinie Val Di Fassa powstało stowarzyszenie „Scufons del Cogo”. Członkowie stowarzyszenia to lokalni górale i miłośnicy gór oraz narciarstwa, którym zależy na integracji środowiska, promocji narciarstwa telemarkowego, aktywnego wypoczynku i kultury swojego regionu. Polartec docenił misję twórców i zdecydował się wspierać tę inicjatywę.

Co roku narciarze i snowboardziści z całego świata bawią się na Polartec® Scufoneda, której gwoździem programu są prestiżowe zawody Freeride World Cup (Big Mountain). Ze względu na bogate tradycje Scufons del Cogo związane z techniką jazdy na nartach telemarkiem, w zawodach jest osobna kategoria dla narciarzy – telemarkowców. Zawody zostaną rozegrane 10 marca 2013 r., na północnej ścianie góry zwanej „tarasem Dolomitów” – mowa o Col Margherita ( 2 545 m), mieszczącej się na malowniczej przełęczy San Pellegrino. Pula nagród to 8 000 EUR oraz 5 000 EUR w formie nagród rzeczowych.

W zawodach może wziąć udział każda pełnoletnia osoba, rejestracja zawodników jest możliwa na stronie www.scufons.com. Zgłoszenia będą przyjmowane do 3 marca.

Zawody to nie wszystko

Podczas Polartec® Scufoneda każdy znajdzie coś dla siebie. W trakcie imprezy odbędą się testy sprzętu narciarskiego, zajęcia dla dzieci – szkolenie z jazdy na nartach telemarkiem, dorośli mogą wybrać się w góry z przewodnikiem, a wieczorami bogaty program apres-ski sprawi, że z pewnością nikt nie będzie się nudził.

Polartec® Scufoneda 2012 (fot. Polartec)Polartec® Scufoneda 2012 (fot. Polartec)

Dodatkowo, marka Polartec® ogłasza konkurs fotograficzny. Wszyscy chętni mogą zgłaszać swoje zdjęcia zrobione w trakcie tegorocznej Polartec® Scufoneda. Będą dwie kategorie: „Performance” – wygra najlepsze ujęcie narciarza czy snowboardzisty uwiecznionego w trakcie zjazdu oraz „Fun” – tutaj możliwości fotografowania są nieograniczone, grunt by zdjęcie było zabawne. Nagrodą będzie odzież wykonana z dzianin marki Polartec®.

Trochę historii

Technikę jazdy na nartach telemarkiem odkrył w połowie XIX stulecia norweg Sondre Norheim. Na początku lat 70-tych w USA telemark został odkryty na nowo. Możliwości jakie daje ta technika jazdy zostały ponownie docenione przez narciarzy w Europie, mimo iż narciarstwo alpejskie cieszyło się wówczas na starym kontynencie największą popularnością.

W latach 70-tych nie tylko sama technika jazdy zwracała uwagę, ale również tradycyjna odzież, którą nosili telemarkowcy. W sercu Dolomitów grupa entuzjastów utworzyła grupę o nazwie “The Heroes of Telemark”, jednak najlepsze czasy dla telemarku we Włoszech rozpoczęły się w momencie powstania stowarzyszenia “Scufons del Cogo” w 1997 roku. Tworzą je tworzą górale z Dolomitów – ich główna siedziba znajduje się w urokliwym miasteczku o nazwie Moena w dolinie Val Di Fassa.

Polartec Scufoneda Val Tegnousa Surprise Contest (fot. Polartec)Polartec Scufoneda Val Tegnousa Surprise Contest (fot. Polartec)

Pierwsza Scufoneda odbyła się w 1998 roku i okazała się wielkim sukcesem więc podjęto decyzję, że impreza będzie odbywać się co roku. Od 2001 roku w marcu trwa narciarskie święto dla dzieci i dorosłych obfitujące w liczne atrakcje kulturalne, apres-ski oraz zawody i różne inne imprezy towarzyszące tj. Mistrzostwa Włoch w Telemarku.

Ciekawostka: Podczas Scufonedy można spotkać na stoku tradycyjnie ubranych narciarzy noszących wełniane spodnie i kurtki oraz filcowe kapelusze. 

Więcej informacji: www.scufons.com.

Informacja prasowa marki Polartec

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0