HomeImprezy outdoor

Wystawa Fotograficzna “Polska & Pakistan – Trwała Przyjaźń”

Ambasada Pakistanu zorganizowała wystawę fotograficzną zatytułowaną “Polska & Pakistan – Trwała Przyjaźń” w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Wystawę zainaugurował Janusz Onyszkiewicz, doradca Ministra Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej i Prezes Polskiego Związku Alpinizmu. Wystawa jest dostępna już tylko do 12 marca 2013 roku.

Wystawa przedstawia wkład polskich pilotów w utworzenie Pakistańskich Sił Powietrznych. Wybitnymi wśród nich byli Generał Władysław Turowicz i jego małżonka Zofia Turowicz, która pozostała w Pakistanie nawet po śmierci męża. Fotografie przedstawiają także odważne wyprawy polskich alpinistów w Pakistanie. W 1986 roku, polska alpinistka Wanda Rutkiewicz została pierwszą kobietą, która wspięła się na szczyt K2 (bez dodatkowego tlenu).

Wystawa Fotograficzna  “Polska & Pakistan – Trwała Przyjaźń”Wystawa Fotograficzna “Polska & Pakistan – Trwała Przyjaźń”

W uznaniu dla jego chwalebnej służby, Generał Turowicz został odznaczony przez Rząd Pakistanu prestiżowymi odznaczeniami, w tym Sitara-e-Pakistan. A Wanda Rutkiewicz, w uznaniu dla jej odważnych wysiłków, została odznaczona przez Rząd Pakistanu prestiżowym Sitara-e-Imtiaz.

Wystawę, zorganizowaną pod Honorowym Patronatem Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i przy aktywnym wsparciu Pakistańskich Sił Powietrznych, Muzeum Sportu i Turystyki, Polskiego Związku Alpinizmu, Anny Pietraszek – słynnej historyczki i producentki filmów dokumentalnych, jak i członków wspólnoty pakistańskiej, odwiedzili przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwa Obrony Narodowej Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele polskiego społeczeństwa i członkowie wspólnoty pakistańskiej. 

Wystawa przedstawia historię przyjaznych stosunków polsko-pakistańskich i przekazuje wdzięczność narodu Pakistanu za polskie oddanie i pomoc udzielone we wczesnych dniach po uzyskaniu przez kraj niepodległości. Wystawa, wychwalając polskich alpinistów za ich śmiałe wyprawy podejmowane w pakistańskich Karakorum, prezentuje także zwiedzającym galaktykę atrakcji turystycznych w północnych obszarach Pakistanu.

 Informacja prasowa organizatora wystawy

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0