HomeImprezy outdoor

Sezon skiturowy w pełni!

Pogoda za oknem to dowód na to, że do końca zimy pozostało jeszcze sporo czasu. Nie jest to niespodzianka dla miłośników narciarskich wędrówek po górach, którzy z pewnością nie myślą jeszcze o zakończeniu sezonu. 

Przeciętnemu narciarzowi marzec kojarzy się tak naprawdę z końcówką sezonu. Tymczasem, dla miłośników narciarskich wędrówek po górach i zjazdów poza trasami zima rozkręca się na dobre. Po styczniu i lutym, kiedy jest zimno, wietrznie, a dzień jest dosyć krótki, nadchodzi wreszcie ten okres w roku, kiedy będzie coraz więcej czasu na eksplorację odleglejszych zakątków gór.

Sezon skiturowy w pełni!Sezon skiturowy w pełni!

Polskie Tatry to doskonałe miejsce by spróbować skituringu. Ukształtowanie terenu ułatwia stawianie pierwszych kroków i stopniową naukę prawidłowej techniki, a wypożyczenie odpowiedniego sprzętu (butów, nart ze specjalnymi wiązaniami i fok) nie stanowi w tej chwili żadnego problemu.

Jak tłumaczy Andrzej Lesiewski z Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu – Narty turowe to najprostszy sposób by poruszać w takim terenie. Podchodzenie na fokach wymaga dużo mniej wysiłku niż mozolne brnięcie po kolana w śniegu, a wycieczka w góry oznacza zazwyczaj jakiś fajny zjazd. Każdy dobrze jeżdżący narciarz, znudzony jazdą w kółko po tych samych stokach poradzi sobie poza trasą, a wrażenia z pewnością będą niezapomniane.

Niestety zimowe wyprawy w góry wiążą się z zagrożeniem jakim są lawiny. Właśnie dlatego do podstawowego wyposażenia każdej osoby wychodzącej zimą w góry (nie tylko skiturowców) należy zaliczyć: detektor, sondę i łopatkę. Odpowiednie zestawy wypożyczyć można w tych samych miejscach co narty turowe, a ich sprawnej obsługi nauczyć się można przede wszystkim na kursach lawinowych. 

Szkolenie to okazja by sprawdzić działanie sprzętu i zdobyć wiedzę na temat najważniejszego środka bezpieczeństwa jakim jest odpowiednie planowanie wyjść w góry. Gdzie i dlaczego może być niebezpiecznie? Jak wybierać trasę podejścia i zjazdu? Jak interpretować informacje o pogodzie i zagrożeniu lawinowym? Na takie pytania odpowiadają doświadczeni ratownicy prowadzący np. kursy lawinowe Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu i TOPR. Dodatkowo, na kursach na poziomie zaawansowanym można pod ich okiem odbyć pierwsze wycieczki na nartach, a na kursie freetourowym poznać techniki asekuracji i poruszania się w stromym terenie – dodaje Lesiewski.

Narty turowe to sposób na ucieczkę od zatłoczonych ośrodków narciarskich i dotarcie w niesamowite zakątki gór. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że oddalając się od wyznaczonych tras sami musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Warto zatem zacząć od wypraw z przewodnikami górskimi, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i kursów, które pozwolą zdobyć odpowiednie umiejętności.

Więcej informacji na temat kursów lawinowych znaleźć można na stronach:

www.kursylawinowe.pl

www.facebook.com/lawiny 

Akcję wspierają: PZU, The North Face, Nikon Sport Optics, Ortovox, Uvex, Odlo, Black Diamond, Armada Skis, TwoTip.com, e-moko.pl

Partnerzy akcji: TPN, TOPR

Organizator: PSF

Informacja prasowa Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0