HomePoradniki

Jak dbać o puch? Porady marki Yeti

Puch to prawdopodobnie najlepszy izolator termiczny znany człowiekowi. Jest lekki, ściśliwy i bardzo ciepły. Zalety te mają jednak swoją cenę: o puch trzeba dbać.

Odpowiednie przechowywanie

Puch jest bardzo sprężysty – szybko odzyskuje objętość i utrzymuje ją, dając się jednocześnie bardzo ciasno spakować. Nie ma więc problemu z włożeniem dowolnego śpiwora puchowego YETI do bardzo małego woreczka.

Jednak włókienkom puchu dobrze robi nieco powietrza – dlatego sugerujemy, by na co dzień śpiwór puchowy był rozprężony i spakowany w przewiewny worek. Pozwala to puchowi odetchnąć i służyć dłużej.

Do każdego śpiwora puchowego YETI dostają Państwo dwa worki. Większy, z białego płótna służy do przechowywania śpiwora puchowego w domu. Mniejszy – do kompresowania w podróży. Śpiwór puchowy nie powinien być przechowywany w małym worku dłużej niż to jest konieczne.

Pióra i puch (fot. Yeti)Pióra i puch (fot. Yeti)

Nie zalecamy stosowania worków kompresyjnych z pasami ściągającymi, które mogą trwale uszkodzić strukturę puchu.

Ważne jest także, aby śpiwór puchowy był po wyprawie dobrze wysuszony – inaczej pozostawiony w ściśnięciu na dłużej może się filcować i nabrać nieświeżego zapachu.

Warto jest też czasami przewietrzyć puch by utrzymać go w dobrej kondycji, w szczególności gdy długo był nie używany. Takie zasady przechowywania dotyczą wszystkich produktów puchowych.

Czyszczenie

Puchu nie powinno się prać chemicznie (mimo sugestii wielu producentów) – takie pranie może zniszczyć delikatną strukturę biologiczną puchu, przesuszyć go i spowodować kruszenie.

Puch, tak jak wełnę czy jedwab, można prać w wodzie z użyciem delikatnych środków. Dostępne są także specjalne preparaty do prania puchu.

Jak zacząć pranie? Bardziej widoczne zabrudzenia należy usunąć mokrą gąbką. Jeżeli chcemy uprać cały wyrób, musimy pamiętać, że kurtka czy śpiwór są zbyt duże, by po prostu włożyć je do pralki. Pozostaną wtedy w bębnie suche, a nawet mogą spowodować, że woda i piana wydostaną się na zewnątrz pralki.

Dlatego produkty puchowe trzeba wstępnie zmoczyć i ręcznie wygnieść powietrze z puchu np. w wannie czy dużym pojemniku z wodą. Dopiero tak zmoczony śpiwór czy kurtkę wkłada się do pralki i pierze, a następnie suszy.

Samo pranie jest proste – łagodny cykl i dodatkowe płukania, aby usunąć środki piorące. Należy również pamiętać, że puch może się sfilcować. Aby tego uniknąć, kurtkę czy śpiwór należy jak najszybciej wysuszyć, nie dopuszczając do długiego pozostania mokrego, zbrylonego puchu bez wysuszenia. Najlepiej zrobić to w dużej suszarce do bielizny (temp. 60 st. C) lub na słońcu i wietrze, wtedy należy „oklepywać” puch co jakiś czas by dobrze się rozprowadził.

Puch jest długowieczny i odpowiednio konserwowany będzie służył długo. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt częste pranie może osłabić produkt, np. taśmy wewnętrzne w kurtce.

Istnieje jeszcze inny problem – wychodzenie puchu. Zdarza się, szczególnie w pierwszym tygodniu użytkowania, że pojedyncze promyki puchu przechodzą przez tkaninę zanim ustabilizują się wewnątrz kurtki czy śpiwora. Nie jest to wada wyrobu, a wychodzenie puchu powinno ustać po kilku dniach.

Źródło: www.yeti.com.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 1