HomeNowości z rynku

Jak powinna działać podeszwa w bucie biegowym?

Podeszwa to jedna z najważniejszych części buta. To właśnie ten element ma zapewnić jak najlepszą stabilność, amortyzację i ochronę stopy. Ma to szczególne znaczenie dla biegaczy, którzy pokonują setki kilometrów w zróżnicowanym terenie i po zmiennej nawierzchni. Nie dziwi zatem fakt, że w butach biegowych znaleźć można najwięcej innowacyjnych rozwiązań dotyczących konstrukcji podeszwy. 

Mała waga – nowe problemy

Od wielu lat producenci poszukują sposobów na osiągnięcie jak najmniejszej wagi butów biegowych. Na rynku dostępnych jest wiele prostych, minimalistycznych konstrukcji. Niestety w wielu z nich „odchudzanie” dotknęło także podeszw, które stały się lekkie, elastyczne, ale przestały jednocześnie zapewniać odpowiednią ochronę.

The North Face, buty Ultra GuideThe North Face, buty Ultra Guide

Jak mówi Michael Horsch odpowiedzialny za linię obuwia biegowego The North Face: Taka koncepcja budowy buta była związana z szeroko promowanym bieganiem na środkowej i przedniej części stopy, a nie jak wcześniej na piętach. Najnowsze badania potwierdzają, że przeniesienie ciężaru na przednią część stopy oraz śródstopie pomaga zredukować ryzyko urazów kolan, ponieważ większą obciążenia przenoszone są na ścięgna Achillesa i łydki.

Niestety wielu biegaczy sięgających po minimalistyczne w swej budowie buty oszczędzało kolana i biodra, ale jednocześnie zaczęło zmagać się z problemami ze stopami i ścięgnem Achillesa. Konieczne było więc rozwiązanie, które zapewniałoby pożądane przez biegaczy małą wagę i odpowiednią elastyczność, ale też amortyzację. 

Nowe rozwiązania

Jednym z wyników takich poszukiwań jest technologia Cradle Guide stworzona przez The North Face przy współpracy z Instytutem Biomechanicznym na Uniwersytecie w Walencji.

Dzięki zastosowaniu specjalnych czujników nacisku badacze byli w stanie określić jakie siły działają na stopę w każdym momencie kroku i jaki kształt powinna mieć podeszwa, by zapewnić jak najlepszą ochronę – tłumaczy Horsch, który odpowiedzialny był za wprowadzenie nowej technologii do kolekcji obuwia The North Face.

The North Face, podeszwa Cradle GuideThe North Face, podeszwa Cradle Guide

Podeszwa Cradle Guide składa się z dwóch warstw pianki EVA. Warstwa dolna ma większą gęstość i tym samym jest twardsza niż warstwa górna. Sekret tkwi jednak w stosunku gęstości między dwiema warstwami, który zmienia się przez całą długość podeszwy.

The North Face, podeszwa Cradle GuideThe North Face, podeszwa Cradle Guide

The North Face, podeszwa Cradle GuideThe North Face, podeszwa Cradle Guide

Gwarantuje to balans między amortyzacją a stabilnością podczas całego cyklu kroku. Technologia ta została opracowana z myślą o obuwiu biegowym jednak wprowadzono ją także w przeznaczonym do szybkich wędrówek górskich modelu Hedgehog. 

The North Face, buty HedgehogThe North Face, buty Hedgehog

Właściwie skonstruowana podeszwa to nie tylko mała waga i elastyczność, ale także odpowiednia amortyzacja. Dzięki nowoczesnym osiągnięciom technologicznym możliwe jest stworzenie butów, które zapewniają stopom ochronę bez dodawania zbędnej wagi.

Informacja prasowa marki The North Face 

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0