HomeNowości z rynku

The North Face wprowadza linię do treningu funkcjonalnego

Już nie tylko CrossFit podbija scenę fitness – obecnie liczy się również trening funkcjonalny w szerszym rozumieniu. Sportowcy spragnieni są wysiłku, który może uczynić ich silniejszymi, szybszymi i lepszymi w ich dyscyplinach – zaczynając od wspinaczki, a kończąc na biegach górskich.

W miejscowości Jackson Hole znajduje się centrum treningowe nazywane Mountain Athlete, gdzie zawodowi sportowcy z teamu The North Face, tacy jak biegacz górski Mike Wolfe i wspinacz Jimmy Chin, przygotowują się do swoich kolejnych wyzwań.

Jimmy Chin (fot. The North Face)Jimmy Chin (fot. The North Face)

Jednak czegoś im brakowało w ich zestawach sprzętu, kiedy przychodziło do treningu funkcjonalnego – jak dotąd błyskawicznie niszczyli swoją odzież i obuwie. Ponieważ ich sprzęt nie był w stanie długo wytrzymać, zaczęli stosować odzież „jednorazową”, taką jak stare, bawełniane podkoszulki i znoszone buty biegowe.

Firma The North Face zdecydowała się rozwiązać ten problem, wprowadzając linię odzieży Mountain Athletics oraz kilka modeli obuwia w kolekcji Ultra Protection Series – oficjalna premiera tych produktów nastąpi w kolekcji Wiosna 2014 oraz podczas targów Outdoor Retailer Summer Market w Salt Lake City w sierpniu bieżącego roku.

Kevin Joyce, kierownik produkcji The North Face, powiedział, że firma chce się skoncentrować na tej linii, aby dać ich marce szerszą rzeszę odbiorców w sezonie niezimowym.

Dla nas kategoria performance była jak dotąd zdominowana głównie przez bieganie. Drugim składnikiem ma być trening funkcjonalny, który jeszcze nie dojrzał jako koncepcja, jednak przyglądamy się temu bardzo uważnie – powiedział Joyce. Jego zespół pracuje intensywnie nad dopracowaniem koncepcji tej linii sprzętu do treningu – lub jak jest nazywana: linii Mountain Athletics.

Ta linia sprzętu jest intensywnie testowana przez zawodowych sportowców firmy w centrum Mountain Athlete, jednak firma nie chce się zbyt mocno wiązać z potencjalnie efemerycznymi trendami, takim jak CrossFit.

The North Face, spodenki Killowat ShortThe North Face, spodenki Kilowatt Short

Zamiast tego The North Face będzie się starał pozycjonować swoje produkty z myślą o siłowni i ogólnym treningu funkcjonalnym, a przy tym są to produkty wystarczająco wytrzymałe, aby sprostać rygorystycznym wymaganiom treningów CrossFit.

Joyce powiedział, że firma nie planuje na razie wchodzić w specjalistyczną dystrybucję produktów do fitnessu, jednak chciałaby wyjść naprzeciw oczekiwaniom branży fitness i przyciągnąć ludzi wykonujących alternatywne cykle treningowe.

W przeciwieństwie do standardowej odzieży do biegania, lub nawet zwykłych bawełnianych podkoszulków, linia Mountain Athletics składa się z produktów, które bardzo trudno znosić lub zniszczyć. Plus zapewniają one pełną swobodę ruchu – tak by użytkownicy mogli dźwigać ciężary i wykonywać bez ograniczeń dynamiczne ruchy nie martwiąc się przy tym, że ich koszulka się podwinie lub ich spodenki odkryją za dużo. 

Zdecydowanie obserwujemy teraz odchodzenie od tych specjalistycznych, sterylnych sali treningowych – powiedział Joyce, dodając, że biegi terenowe w błocie, takie jak ToughMudder, RuggedManiac oraz Muddy Buddy, również doskonale pasują do kolekcji Mountain Performance Line.

Nowe produkty to między innymi koszulka Kilowatt (ze wzmocnionymi szwami), spodenki oraz spodnie Kilowatt – wszystkie z technologią FlashDry Duro i strategicznie rozmieszczonymi przewiewnymi siateczkami. 

Z myślą o stopach

Spece z The North Face wysłali swoich zawodników do centrum Mountain Athlete, aby trenowali w normalnych butach biegowych. Podczas treningów udało im się zniszczyć każdą parę obuwia.

Paul Astorino, dyrektor działu wyczynowego obuwia w The North Face, powiedział, że jego zespół przeanalizował sposób w jaki buty niszczyły się podczas treningów funkcjonalnych i na tej podstawie zaprojektował nową konstrukcję ze wzmocnioną gumą w newralgicznych punktach.

The North Face, buty Ultra KilowattThe North Face, buty Ultra Kilowatt

Podczas tych treningów wstępuje dużo ruchów lewo-prawo oraz góra dół, podczas kiedy buty biegowe są stworzone z myślą o ruchu do przodu – powiedział Astorino.

Zespół Astorino opracował lekką konstrukcję Ultra Kilowatt, która jest stworzona przy zastosowaniu tej samej pianki EVA, siatkowych cholewek i innych rozwiązań z których słynie The North Face. Jednak równocześnie ten but posiada takie rozwiązania jak wzmocnioną gumę na podbiciu, tak by nie przecierała się na linach oraz bardziej elastyczną podeszwę. 

Joyce stwierdził, że wzrost popularności treningu funkcjonalnego poza branżą fitness wynika z tego, że sportowcy dostrzegają obecnie korzyści z różnicowania treningu – zamiast np. po prostu biegać więcej trenując bieganie.

Mike Wolfe, ultramaratończyk z teamu The North Face, jest jednym z tych sportowców, którzy podjęli trening w centrum Mountain Athlete i jak twierdzi od tamtej pory jego wyniki podlegają nieustannej poprawie.

To coś niesamowitego – mówi Wolfe. – Czyni cię to silniejszym i bardziej wytrzymałym. Teraz rozpoczynam wiosenny sezon biegowy i od razu zaczynam trenować największe obciążenia i dystanse – nie czuję przy tym wycieńczenia i nie narażam się na kontuzję. Moje ciało jest w lepszej równowadze.

The North Face nie jest jedyną firmą, która zabrała się za robienie produktów dla tego typu wysiłków. Inov-8 już od kilku lat tworzy buty do treningu CrossFit oraz treningu funkcjonalnego. 

Źródło: snewsnet.com

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0