HomeRynek outdoor

Nie żyje Åke Nordin – twórca marki Fjällräven

Åke Nordin, legenda w świecie outdooru, a zarazem świetny biznesmen i jeden ze szwedzkich innowatorów turystyki, nie żyje.

Åke zbudował swój pierwszy plecak z zewnętrznym stelażem kiedy był jeszcze chłopcem. Założył swoją firmą w wieku 24 lat.To stało się jego życiową misją, wprowadzanie przełomowych produktów turystycznych i propagowanie skandynawskiego stylu w kontakcie z naturą. Fjällräven urósł, od piwnicy w rodzinnym mieście Örnsköldsvik do globalnej marki rozpoznawanej na całym świecie. Åke Nordin miał 77 lat.

Od piwnicy w Örnsköldsvik

Nawet jako 14-latek, Åke Nordin wykonywał swój własny sprzęt turystyczny, który również sprzedawał ludziom pracującym w terenie, spotykając ich podczas wycieczek w góry. Założył swoją firmę w 1960 roku, zaraz po ukończeniu szkolenia dla spadochroniarzy w Karlsborgu. Bardzo twarde i skoncentrowane podejście do projektowania wyrobów, niezachwiane przekonania i niepowtarzalne produkty, w połączeniu z silnym duchem przedsiębiorczości – dzięki determinacji Ake firma szybko przeniosła się z piwnicy do większej siedziby.

Åke szybko dostrzegł potencjał niemieckiego rynku outdoor i w 1974 roku otworzył tam spółkę córkę. Na rynku zdominowanym przez mężczyzn postawił u steru kobietę.  Odważna decyzja okazała się w przyszłości strzałem w dziesiątkę. To tylko jeden z przykładów specyficznego myślenia o rozwoju firmy, bez przejmowania się, co powiedzą inni lub co wynika z papierów.

Åke stworzył swój pierwszy namiot z wykorzystaniem oddychającego materiałuÅke stworzył swój pierwszy namiot z wykorzystaniem oddychającego materiału

Przełom w budowie plecaków – zewnętrzny stelaż z aluminiumPrzełom w budowie plecaków – zewnętrzny stelaż z aluminium

Sprzęt turystyczny

Innowacje, takie jak plecak z zewnętrznym aluminiowym stelażem lub pierwszy na świecie oddychający materiał namiotowy uczyniły z marki Fjällräven mocnego gracza na rynku. Marka Fjällräven i jej produkty pozostawiły trwały ślad w ludziach i ich sposobie spędzania czasu na łonie natury. Wiele osób uważa że, produkty Fjällräven w połączeniu z reformą wakacyjną w Szwecji w latach 60. oraz promocją turystyki, stworzyły nowy model skandynawskiego outdooru. 

Osiągnięcie życia

Åke pozostał wierny swej marce przez większość życia, z wyjątkiem krótkiego okresu w latach 80., po którym wrócił i znowu skupił się tworzeniu przełomowych produktów i rozwijaniu firmy. W pierwszej dekadzie XXI wieku  Fjällräven nabywał inne marki: Naturkompaniet, Tierra, Primus i Hanwag. Dzisiejsza nazwa tej grupy to Fenix Outdoor – jest ona obecnie jednym z największych graczy w Europie, w sektorze outdoor. To osiągnięcie życia kontynuuje obecnie najstarszy syn Åke, Martin Nordin.

Doświadczenie życiowe

Poza wspaniałym rozwojem firmy, Åke dokonał wielu innych rzeczy przez 77 lat swojego życia. Był strażakiem i pracownikiem MPO, strzygł również owce. Åke pracował także jako nauczyciel wychowania fizycznego i instruktor narciarstwa. Był właścicielem kompleksu narciarskiego Riksgränsen w Szwecji. Zbudował także angielską firmę odzieżową Campari. Posiadał licencję pilota samolotów i helikopterów cywilnych. Z sukcesami startował w regatach oceanicznych. Był zapalonym myśliwym i doświadczonym leśnikiem. Był żonaty z Elisabeth przez 50 lat i wspólnie wychowali czwórkę dzieci. 

Naturalny lider, który rozumie i inspiruje innych

Przez swoje inspirujące i energetyczne przywództwo, Åke stworzył bardzo silną kulturę firmową, inspirował swoich pracowników w dobrych, jak i w trudnych czasach. Był bezkompromisowy i zawsze załatwiał rzeczy w swoim stylu. Przez całe życie inspirował, stawiał wyzwania i rozwijał ludzi w swoim otoczeniu.

Pomimo dużego rozwoju firmy i wielu udanych lat, Åke nigdy nie był zadowolony, chyba że rozwój dotyczył jednocześnie produktów i biznesu. Miał unikalną zdolność do rozpoznawania szans i zawsze polegał na swojej intuicji. 

Skomplikowana osobowość, połączona z umiejętnością dostrzegania dobrych pomysłów oraz zdolnością podejmowania szybkich decyzji, uczyniły z niego prawdziwego lidera w biznesie, który był również dobrym i oddanym przyjacielem.

Åke był i będzie niezwykłą inspiracją, przyjacielem i przewodnikiem dla wielu ludziÅke był i będzie niezwykłą inspiracją, przyjacielem i przewodnikiem dla wielu ludzi

Jego krzywy nos, jego ostre jak brzytwa spojrzenie, jego potężny głos, jego zaraźliwy śmiech, jego szybkie odpowiadanie, jego poczucie humoru, jego ciepły uścisk dłoni… 

Åke Nordin

Wynalazca i wytwórca sprzętu turystycznego, urodził się w 1936 roku w Örnsköldsvik, w północnej Szwecji. Åke Nordin założył firmę w 1960 roku. Wielu ludzi uważało go za jednego z czołowych szwedzkich przedsiębiorców. W 2005 roku 1300 najważniejszych biznesmenów w Szwecji głosowało na niego jako jednego z 6. największych liderów biznesu w kraju. W 2007 roku Åke Nordin został wybrany w Europie jako „Outdoor Celebrity of the Year”.  Przez całe życie Åke lubił rozpalać ogniska, w lesie, w górach, czy na swoich posiadłościach. Żaden wiatr lub zła pogoda nie mogły mu stanąć na drodze do ogrzewającego płomienia.

Fjällräven był notowany na sztokholmskiej giełdzie od 1983 roku, ale po kilku przejęciach, w tym sieci sklepów Naturkompaniet, firma rozrosła się i ostatecznie zmieniła nazwę na Fenix ​​Outdoor, którego prezes Ake Nordin do 2007 roku był członkiem zarządu, aż do kwietnia 2013 roku. Dziś syn jego syn, Martin Nordin pełni funkcję prezesa grupy Fenix ​​Outdoor AB.

Informacja prasowa Fenix Outdoor AB

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0