HomePoradniki

Kurtki z membraną – praktyczny poradnik dla początkujących

Jaką kurtkę z membraną wybrać? Czym różnią się od siebie konkretne modele? O co chodzi z tymi parametrami? I wreszcie, co to znaczy że dany model jest techniczny? – jeśli zadajcie sobie właśnie takie pytania, ten tekst jest dla Was.

Zaznaczmy jednak od razu, że niestety nie ma na nie jednej odpowiedzi, ale postaramy się wyjaśnić większość wątpliwości dotyczących kurtek zewnętrznych.

Po co nam ta kurtka?

Jeśli czytacie ten tekst, prawdopodobnie rozglądacie się za nową kurtką, a więc doskonale wiecie do czego jej potrzebujecie. Czy jednak na pewno?

Do czego ta kurtka? (fot. Marmot)Do czego ta kurtka? (fot. Marmot)

Kurtka zewnętrzna (w naszych tekstach czasem używamy również angielskiej nazwy hard shell) jest ostatnią warstwą odzieży, jaką na siebie zakładamy chcąc się ochronić przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. A co nam zagraża? Wiatr, deszcz i śnieg, a także szorstka powierzchnia świata ;). Zadaniem tej kurtki nie jest ochrona termiczna – kurtki z membraną nie grzeją, zapobiegają jednak utracie ciepła.

Co niezwykle ważne, kurka ta ma nie tylko chronić nas przed tym co na zewnątrz, ale także przed naszą własną wilgocią – to właśnie nazywamy oddychalnością, czyli odprowadzaniem pary wodnej na zewnątrz. I dlatego potrzebna jest nam membrana, w innej sytuacji przed wiatrem i deszczem doskonale chroniłoby nas plastikowe ponczo.

Kurtka ma chronić przed deszczem, śniegiem, wiatrem i oddychać (fot. Fjallraven)Kurtka ma chronić przed deszczem, śniegiem, wiatrem i oddychać (fot. Fjallraven)

Kurtkę tę będziemy więc mieli na sobie cały czas o ile wieje i pada lub będziemy ją nosić w plecaku na wypadek, gdyby pogoda okazała się kapryśna.

Tyle w ogóle, teraz czas na szczegóły. Musicie sobie zadać pytanie, do czego kurtka będzie Wam służyć najczęściej? Czy do okazjonalnych trekkingów w górach, czy jednak przede wszystkim do outdoorowych spacerów miejsko-parkowych ponieważ lubicie wygodę i sportowy styl. Czy do jednodniowych trekkingów z lekkim plecaczkiem, czy może jesteście miłośnikami kilkutygodniowych wyjazdów z ciężkim workiem na grzbiecie? Tylko latem, czy także zimą? Do wspinania, na via ferraty, na zimowe bieganie lub nordic walking, czy może także na skitouring?

Liczy się ta aktywność, która przeważa w Waszym kalendarzu. Odpowiedzcie sobie na te pytania szczerze, szkoda byłoby przepłacać za kurtkę, która posiada cechy, których i tak nie wykorzystacie, a brakuje jej za to innych, przez Was pożądanych. Lepiej za zaoszczędzone dzięki rozsądkowi pieniądze wyjechać na outdoorowy weekend 🙂

Jeśli właśnie chcecie się pozbyć swojego starego modelu, zadajcie sobie także kilka pytań właśnie na jego temat. Jak długo nosiliście swoją starą kurtkę? Co Wam w niej przeszkadzało? Co w niej lubiliście? Przypomnijcie sobie różne sytuacje – czy brakowało Wam miejsca na schowanie rękawiczek? Drażniły Was mankiety? Materiał rozdarł się lub przetarł podczas kontaktu ze skałą? Wstydziliście się w niej pójść po bułki do sklepu? Kolega miał lepszą? Może kaptur ciągle zsuwał się na oczy? A może na wszystkich zdjęciach z wyjazdów wyglądaliście najsmutniej?

Odpowiedzcie sobie na pytania nie tylko o cechy, ale także o to jak chcecie być odbierani w swojej kurtce (można śmiało założyć, że na większości zdjęć z outdoorowych wypraw, będziecie się prezentować właśnie w niej) – może chcecie się pokazać z logo znanej marki wśród znajomych, a może marka ma być właśnie oryginalna? Chcecie być ekologiczni? Pokazać, że nie zależy Wam na zbyt modnych rzeczach? Pragniecie się wyróżniać, czy może właśnie na odwrót?

Jak widać, żeby zakup były udany, trzeba wiele kwestii przemyśleć.

Dlaczego z membraną?

Kurtka ma nas przede wszystkim chronić przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Nie byłoby to możliwe w tak wysokim stopniu, gdyby nie membrana.

Zaznaczmy, że pisząc „kurtka z membraną” wprowadzamy tu pewne uproszczenie. Poprawniej byłoby powiedzieć – kurtka z laminatem. Dlaczego? Choćby dlatego, że nie nosimy samej membrany, lecz jej połączenie (laminat) z różnymi materiałami – i one także wpływają na działanie membrany oraz jej funkcjonalność. O tym jakie mamy laminaty, czym właściwie jest membrana zajmiemy się jeszcze w innym tekście. Teraz wyjaśnimy sprawę w skrócie…

Zapraszamy do lektury całego artykułu na stronie Outdoor Magazyn!

KOMENTARZE

WORDPRESS: 1