HomePoradniki

Pielęgnacja odzieży outdoorowej z membraną

Swojego czasu funkcjonowała opinia, że odzieży z membraną się nie pierze – nic bardziej mylnego! Odpowiednia pielęgnacja technicznej odzieży z laminatem pozwoli membranie lepiej pracować. Zaniechanie prania natomiast pogorszy właściwości oddychające i wodoodporne naszej kurtki, czy spodni. Jak zatem prać odzież z membranami? 

Wodoodporność odzieży outdoorowej z laminatem osiągamy dzięki membranie oraz warstwie DWR (Durable Water Repellent) na zewnątrz materiału wierzchniego. DWR zapobiega absorbowaniu wody przez tkaninę sprawiając, że woda skrapla się na powierzchni i spływa.

Dlatego podstawowa pielęgnacja tego typu odzieży jest dwuetapowa. Po pierwsze: pranie, po drugie: impregnacja. Co najważniejsze – możemy to zrobić w warunkach domowych, w zwykłej pralce automatycznej. 

Na rynku jest bardzo duży wybór laminatów – poza najpopularniejszymi, czyli GORE-TEX, eVent, Pertex, czy Sympatex, wielu producentów odzieży stosuje membrany pod własną nazwą. Dlatego za każdym razem należy stosować się do instrukcji producenta, które zwykle znajdują się na wewnętrznej stronie metki. Instrukcja ta jest pierwszą i podstawową wskazówką na temat tego co możemy, a czego nie możemy zrobić z naszą odzieżą.

Przed praniem, należy zasunąć wszystkie suwaki, zapiąć kieszenie, klapy i paski. Jeśli tego nie zrobimy, ryzykujemy, że uszkodzimy materiał naszej odzieży.

O ile nie jest inaczej napisane na metce, pierzemy w temperaturze 40° C przy użyciu niewielkiej ilości łagodnego, płynnego detergentu. Można tu użyć także preparatów specjalnie stworzonych do prania odzieży z membranami, które ma w swojej ofercie wielu producentów, m.in.: Nikwax, Granger’s, Mountval, Toko, Atsko, Holmenkol, Fibertec, Waterproof, McNett, czy Woly Sport.

Bardzo istotne jest płukanie – najlepiej zrobić to dwukrotnie, co zminimalizuje także tworzenie się zagnieceń.

Co bardzo ważne: nie należy stosować detergentów w proszku i innych produktów, które zawierają środki zmiękczające tkaniny, odplamiaczy lub wybielaczy, ponieważ mogą wpłynąć na jakość odzieży. Nie pierzmy także naszej technicznej odzieży z inną, bardzo zabrudzoną.

Absolutnie zabronione jest stosowanie chlorowych wybielaczy. Jeśli mamy jakieś trudne do usunięcia plamy, postarajmy się powalczyć z nimi ręcznie, jeszcze przed praniem w pralce, ale również bez użycia silnych detergentów.

Po całkowitym wyschnięciu, naszą odzież należy suszyć w suszarce do ubrań w ciepłym, delikatnym cyklu przez 20 minut aby ponownie uaktywnić właściwości hydrofobowe preparatu (DWR) znajdującego się na zewnętrznej warstwie tkaniny.

Jeśli nie mamy suszarki bębnowej, możemy wyprasować suchą odzież żelazkiem – program do delikatnych tkanin, bez pary, umieszczając ręcznik lub szmatkę między odzieżą a żelazkiem. To pomoże reaktywować preparat DWR na zewnętrznej warstwie odzieży.

Jeśli po dłuższym czasie użytkowania zastosowany fabrycznie preparat hydrofobowy przestanie działać, możemy nałożyć nową warstwę preparatu DWR – znajdziemy je w sklepach outdoorowych. Tu również pojawiają się te same marki, co przy środkach do prania. Każdy z prodeucnetów szczegółowo instruuje jak prawidłowo wykonać impregnację.

Źródło: GORE-TEX

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0