HomePoradniki

Jak przymierzać buty outdoorowe?

Buty są niewątpliwie najważniejszym elementem sprzętu do aktywności outdoorowych. Muszą być dobrane zgodnie z przeznaczeniem, wykonane z solidnych materiałów, a co najważniejsze – muszą być wygodne. I tu pojawia się problem mierzenia butów jeszcze w sklepie, podczas zakupów. Jak uporać się z tym trudnym zadaniem? Oto nasze rady.

Odpowiednia przymiarka butów w sklepie zapewni nam radość z naszych butów w outdoorze (fot. Robert Boesch/Mammut)Odpowiednia przymiarka butów w sklepie zapewni nam radość z naszych butów w outdoorze (fot. Robert Boesch/Mammut)

Przygotuj się i wymagaj 

Zakup odpowiednich butów nie jest zadaniem łatwym. Wymaga solidnego przemyślenia i przynajmniej kilku przymiarek. Przygotujmy się do wizyty w sklepie zawczasu, odpowiadając sobie na pytanie: do czego przede wszystkim będziemy używać butów, które chcemy kupić? Trudno o but „do wszystkiego”, ważne jest więc, żebyśmy określili, jakie formy aktywności będą dla nas najważniejsze. To także pierwsze pytanie, jakie usłyszymy od sprzedawcy.

W samym sklepie wymagajmy od sprzedawcy uwagi, zainteresowania, sami zadawajmy pytania, a przede wszystkim: nie śpieszmy się! Nie krępujmy się przymierzać butów tak długo, jak to będzie konieczne, i tyle par, ile chcemy. Dobry sprzedawca w dobrym sklepie nie okaże nam zniecierpliwienia, będzie za to służył radą.

Stopy naprawdę zmieniają rozmiar

Czy na pewno znasz swój rozmiar buta? A może co marka – to inna cyferka? Zazwyczaj tak to niestety wygląda, nic na to nie poradzimy. Musimy zatem poznać wymiary naszej stopy i na tej podstawie określić rozmiar buta, jaki będzie dla nas odpowiedni. Kluczowe są tu długość i tęgość stopy.

Z pomocą może przyjść nam odpowiednie urządzenie – tzw. przyrząd Brannock’a; zapytajmy o nie w sklepie. Pamiętajmy też, że buty, które doskonale pasują rano, mogą nie leżeć tak dobrze pod koniec dnia. Na przymiarki lepiej więc wybrać się po południu, kiedy nasze stopy lekko już napuchną.

Kobiece stopy są inne

Jeśli korzystamy w sklepie z urządzenia do określenia rozmiaru stóp, dopilnujmy, żeby w przypadku stopy kobiecej zastosowano damską wersję przyrządu…

Zapraszamy do lektury całego artykułu na stronie Outdoor Magazynu

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0