HomeImprezy outdoor

Olek Doba gościem na targach OutDoor 2014 we Freidrichshafen

Co roku na targach OutDoor we Freidrichshafen goszczą gwiazdy wspinaczki, himalaizmu, a także inni wybitni przedstawiciele sportów outdoorowych. W tym roku na stoisku marki Fjord Nansen będzie można spotkać Olka Dobę.

Siwa, długa broda, ogromny optymizm i niesamowita sprawność fizyczna – to właśnie Olek Doba, polski podróżnik, a przede wszystkim świetny kajakarz. Podczas wielu podróży zdobył ogromne doświadczenie – posiada odznaki wszystkich stopni krajowych organizacji kajakowych oraz najwyższe międzynarodowe odznaczenia. Jednak nie tylko kajak to jego miłość. Latał na szybowcach różnego typu, skakał na spadochronie. Posiada także złotą odznakę turystyki kolarskiej oraz patent sternika jachtowego z rozszerzonymi uprawnieniami na rejsy morskie. Jedno jest pewne – nie potrafi się nudzić!

Olek DobaOlek Doba

Wiele jego wypraw może wprawić w osłupienie. Bo czy 64 lata to dobry wiek aby jako pierwszy na świecie przepłynąć kajakiem przez Atlantyk z kontynentu na kontynent (z Afryki do Ameryki Południowej), wyłącznie dzięki sile mięśni? Zdaniem Olka, tak.

Jednak, parafrazując przysłowie, marzenia rosną w miarę podróży, w ubiegłym roku Olek znów postanowił zmierzyć się z Atlantykiem. Tym razem przemierzając go w najszerszym miejscu – z Lizbony na Florydę, czyli ponad 9 tysięcy kilometrów do przewiosłowania. Kajak zaprojektowano specjalnie dla niego – niezatapialny i w miarę wygodny. 5 października wyruszył w swoją przygodę. Nie straszne mu były sztormy, ani wiatry znoszące kajak o dziesiątki mil. Dopiero po 142 dniach podróży najpierw Trójkąt Bermudzki, w którym spędził sporo czasu miotany przez wiatry, a później złamany ster, zmusił go do przybicia do brzegu. Najbliżej były Bermudy.

Olek jednak nie dał za wygraną – 25 marca ruszył dalej, a 19 kwietnia 2014 dopłynął do New Smyrna Beach na Florydzie kończąc tym samym Drugą Transatlantycka Wyprawę Kajakową. Na wodzie samotnie spędził: 166 dób, 23 godziny, 38 minut.

Więcej o Olku i jego podróży można przeczytać na stronie http://aleksanderdoba.pl

Olek Doba należy do Fjord Nansen Test Team. Fjord Nansen wspiera Olka podczas jego wypraw dostarczając nie tylko sprzęt i odzież do testów, ale także wspomaga go w zakupie innych potrzebnych produktów.

Źródło: Fjord Nansen

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0