HomeRynek outdoorImprezy outdoor

Za nami 12. Krakowski Festiwal Górski

W dniach od 5 do 7 grudnia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie odbył się 12. Krakowski Festiwal Górski. Na to trzydniowe, największe w Polsce święto gór, składają się prelekcje najlepszych wspinaczy z Polski i zagranicy, blisko 30 filmów w ramach dwóch konkursów, dwa dni intensywnych warsztatów i szkoleń, panel freeride, wystawy zdjęć, trzy dni kiermaszu outdoorowego oraz sportowe emocje podczas Mistrzostw Polski w Boulderingu.

Krakowski Festiwal Górski w gąszczu górskich imprez

W ostatnich latach można zauważyć nie tylko wzrost popularności górskich i podróżniczych festiwali, ale również ich zwiększoną liczbę na mapie naszego kraju. Właściwie od września, przez październik, po listopad i grudzień niemal co tydzień gdzieś w Polsce odbywa się jakiś górski festiwal. Po rozmowie ze Stephanem Siegristem wiemy, że jest to absolutnie wyjątkowa sytuacja w Europie – w pozostałych krajach festiwali jest mniej, mają one także bardzo często skromniejszą publiczność.

KFG 2014, pełna sala (fot. Wojciech Lembryk)KFG 2014, pełna sala (fot. Wojciech Lembryk)

KFG 2014, Piotr Turkot wita uczestników festiwalu (fot. Wojciech Lembryk)KFG 2014, Piotr Turkot wita uczestników festiwalu (fot. Wojciech Lembryk)

Na tle polskich imprez Krakowski Festiwal Górski niewątpliwie się wyróżnia. Czym? Przede wszystkim niestandardowymi gośćmi, całodziennymi warsztatami oraz rozmiarem. Zaczynając od ostatniej kwestii, każdego roku w KFG bierze udział około 5 tys. pasjonatów górskich aktywności. Jedynie z przyczyn lokalowych ta liczba nie jest większa – chętnych nie brakuje.

Zagraniczni goście na scenie KFG

Pierwszą zaś wyróżniającą cechą Krakowskiego Festiwalu Górskiego są goście, najczęściej zupełnie inni niż pewien stały zestaw prelegentów na pozostałych górskich imprezach. Organizatorzy KFG stawiają przede wszystkim na gości mających za sobą wybitne i trudne technicznie dokonania, na takich, którzy mają szansę na Złoty Czekan. Na KFG jest nieco mniej himalaizmu – który choć jest polską specjalnością, to tak wielką popularnością cieszy się przede wszystkim w kraju nad Wisłą i prawdopodobnie jeszcze we Włoszech. Gdzie indziej na pierwsze strony górskich magazynów wybijają się właśnie trudne przejścia w stylu alpejskim. Przypomnijmy, że to właśnie jest obecnym celem programu Polskie Himalaje, a o możliwych celach w Karakorum i Himalajach opowiadali podczas tegorocznego festiwalu Janusz Majer i Janusz Gołąb.

Jak więc było w tym roku? W piątkowy wieczór wystąpił wspomniany już Stephan Siegrist – szwajcarski alpinista, wspinacz lodowy i mikstowy. Siegrist słynie jako jeden z największych znawców północnej ściany Eigeru – przeszedł ją aż 29 razy, i to różnymi drogami. Polem jego eksploracji była także Patagonia – jako pierwszy skompletował zimowe wejścia na wszystkie główne wierzchołki masywu Cerro Torre, dokonał także pierwszego zimowego przejścia zachodniej ściany Cerro Torre.

KFG 2014, Stephan Siegrist (fot. Wojciech Lembryk)KFG 2014, Stephan Siegrist (fot. Wojciech Lembryk)

Sobotnie popołudnie należało do Daniela Junga, który podporządkował swoje życie wspinaniu sportowemu oraz eksploracji. Wybór drogi życia okazał się jak najbardziej słuszny – w tym sezonie Daniel pokonał słynną La Ramblę 9a+ w Siuranie, stając się tym samym 12. pogromcą tego hiszpańskiego klasyka.

KFG 2014, Daniel Jung (fot. Wojciech Lembryk)KFG 2014, Daniel Jung (fot. Wojciech Lembryk)

Tradycyjnie w sobotni wieczór wystąpiła największa festiwalowa gwiazda. W tym roku był to Alexander Huber, którego śmiało można zaliczyć do najwybitniejszych wspinaczy naszych czasów. Huber jest nie tylko wszechstronny, ale i również wybitny w każdej z podejmowanych wspinaczkowych aktywności – od krótkich dróg sportowych, przez wielowyciągowe ekstremy, szalone solówki, po bicie rekordów czasowych w Yosemite, pierwsze klasyczne przejścia dróg na El Capitanie i wreszcie wymagające górskie ekspedycje. Co ważne, jest też świetnym prelegentem.

KFG 2014, Alex Huber (fot. Wojciech Lembryk)KFG 2014, Alex Huber (fot. Wojciech Lembryk)

Polscy goście na scenie KFG

Choć możemy podziwiać zagraniczne gwiazdy świata wspinania, to nic tak nie cieszy jak rodzime sukcesy. O tych na scenie 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego opowiadali polscy goście.

Opowieści o wybitnych dokonaniach „naszych” rozpoczął Olek Ostrowski, narciarz i himalaista, który we wrześniu stanął na szczycie Cho Oyu (8201 m), a następnie jako pierwszy Polak zjechał z niego na nartach. Swoim osiągnięciem pochwalił się także Konrad Ociepka, który jako pierwszy Polak pokonał klasycznie słynnego Freeridera na El Capitanie w Yosemite.

W sobotę cykl „sukcesy” rozpoczął Andrzej Bargiel z kompanami. Andrzej jest wybitnym skialpinistą, a obecnie realizuje pięcioletni projekt „Hic sunt leones”. W jego ramach we wrześniu tego roku zdobył szczyt Manaslu (8156 m) w doskonałym czasie 14h i 5min, a jednocześnie pobił rekord światowy na trasie baza-szczyt-baza, mieszcząc się w czasie 21h i 14min.

KFG 2014, Andrzej Bargiel z kompanami (fot. Wojciech Lembryk)KFG 2014, Andrzej Bargiel z kompanami (fot. Wojciech Lembryk)

Po Andrzeju na scenę wkroczył pierwszy zimowy zdobywca Gasherbruma I (w roku 2012 z Adamem Bieleckim), a tegoroczny zdobywca K2 – Janusz Gołąb, a następnie Krzysztof Wielicki, który opowiedział o swojej niezwykle ciekawej drodze w góry najwyższe, ukoronowanej wybitnymi osiągnięciami na skalę światową.

KFG 2014, Krzysztof Wielicki (fot. Wojciech Lembryk)KFG 2014, Krzysztof Wielicki (fot. Wojciech Lembryk)

W góry z głową – warsztaty na KFG

Jednym z elementów, które wyróżniają KFG spośród innych górskich festiwali są warsztaty, które w sobotę i niedzielę odbywały się równoległe w salach wykładowych Uniwersytetu Ekonomicznego. Tak dużą dawkę wiedzy można zdobyć tylko w Krakowie.

Niezawodni Waldek Niemiec i Tomek Nodzyński wprowadzali w arkana rozpoznawania warunków do górskich aktywności. Andrzej Maciata mówił o nowym sposobie rozszyfrowywania stopni lawinowych, podczas panelu dyskusyjnego przedstawicieli TOPR-u i PZA uczestnicy dowiedzieli się natomiast jak zadbać o siebie, by bezpiecznie wrócić z gór do domu i jak ułatwić pracę ratownikom. Szymon Ziobrowski z TPN opowiedział o monitoringu w tatrach i wreszcie Janusz Majer i Janusz Gołąb przedstawili nowe sportowe wyzwania w Karakorum i Himalajach. Mohammad Hajabolfath zaprezentował góry Iranu, Agnieszka i Mateusz Waligórowie inspirowali do wypraw na krańce świata – rowerami. Tak po krótce wyglądał sobotni panel górski.

KFG 2014, Janusz Majer i Janusz Gołąb (fot. Wojciech Lembryk)KFG 2014, Janusz Majer i Janusz Gołąb (fot. Wojciech Lembryk)

Panel wspinaczkowy opierał się na poradach i nowościach sprzętowych (o tym mówili Jasiek Kuczera i Maciej Ciesielski), a także na dużej dawce informacji dotyczącej taktyki i błędów we wspinaniu (Bogusław Kowalski).

KFG 2014, Panel TOPR i PZA (fot. Wojciech Lembryk)KFG 2014, Panel TOPR i PZA (fot. Wojciech Lembryk)

W niedzielę warsztaty ruszyły już od samego rana – Marcin Józefowicz objaśniał jak wybrać drogę w zagrożeniu lawinowym, Piotr Sztaba przedstawiał typową i nietypową ścieżkę górskiego rozwoju, Maciej Ciesielski mówił o technikach szybkiego poruszania się w górskim terenie, Magdalena Terlecka o tym jak pozytywnie wykorzystać kontuzje wspinaczkowe, Janina Wrzak o zasadzie ograniczonego zaufania, zaś Dominika Zapotoczna o psychologicznych granicach ekstremalności. Jak więc widać, górskie i wspinaczkowe aktywności zostały potraktowane z każdej strony, zaś ich miłośnicy mogą ruszać w przygodę z nową dawką wiedzy. A tej – jak wiadomo – nigdy za dużo.

Uczta dla oka – filmy na KFG

Niezwykle istotną częścią Krakowskiego Festiwalu Górskiego są filmy, prezentowane w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmowego oraz Konkursu Filmu Polskiego. W tym roku poza konkursem odbyła się premiera filmu „Metanoia”, autorstwa Jima Aikmana. Jest to powstający przez kilka lat obraz, opowiadający o życiu i wspinaniu legendarnego amerykańskiego alpinisty, Jeffa Lowe’a – jednego z najlepszych wspinaczy swojego pokolenia, autora ponad tysiąca niesamowitych dróg na całym świecie. Jest to jednocześnie film o przemijaniu – 10 lat temu u Lowe’a zdiagnozowano śmiertelną chorobę neurologiczną.

KFG 2014, Martyna Wojciechowska z Grand Prix KFG 2014 (fot. Wojciech Lembryk)KFG 2014, Martyna Wojciechowska z Grand Prix KFG 2014 (fot. Wojciech Lembryk)

W międzynarodowym boju o główną nagrodę walczyło w sumie 12 obrazów zagranicznych, w tym cztery polskie produkcje. Jury 12. Krakowskiego Festiwalu Górskiego w składzie Jerzy Surdel, Martyna Wojciechowska, Katarzyna Kalwat, Marcin Koszałka i Robert Sowa postanowiło przyznać Grand Prix filmowi „Valley Uprising” w reżyserii Petera Mortimera, Nicka Rosena i Josha Lowella. Film ten otrzymał także Nagrodę Publiczności. I Nagroda w konkursie międzynarodowym trafiła do Thomasa Dirnhoffera za film „Cerro Torre. Szanse kuli śnieżnej w piekle”. Wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Filmowym otrzymał film „Distilled” w reż. Paula Diffley’a.

W ramach Konkursu Filmu Polskiego prezentowane było 14 filmów. I Nagroda została przyznana Wojciechowi Jachymiakowi za film „Halny. Morfologia tematu”. II Nagroda w Konkursie Filmu Polskiego powędrowała do Juliana Rachwała za film „Podkrakowskie do-liny”. Wyróżnienie otrzymał film „Unplugged” w reż. Rafała Szopy, Macieja Tarnawskiego. Ponad to, specjalne wyróżnienie NATIONAL GEOGRAPHIC TRAVELER i Martyny Wojciechowskiej zostało przyznane filmowi „Dzięki wszystkim, jesteście wielcy!”, w reż. Szymona Kowalczyka i Adama Śmiałka.

Przyznawana przez portal wspinanie.pl nagroda dla najlepszego filmu wspinaczkowego, trafiła do „BritRock – Free Stone” Alastaira Lee. Nagrodę dla filmu o tematyce freeride’owej, przyznana przez magazyn Pure oraz Powder.pl, powędrowała do „Trial and Error”.

Kiermasz odzieży i sprzętu outdoorowego na KFG

Kiermasz na 12. Krakowskim Festiwalu Górskim to kilkaset produktów od kilkudziesięciu topowych marek. Swoje stoiska zaprezentowali w tym roku m.in.: Marmot, The North Face, Aku, Thule, Nikwax, Mammut, Black Diamond, Rab, Pieps, Salomon, Buff, Dexshell, CAMP, Cassin i Rock Empire. Nie zabrakło polskich marek: HiMountain, Małachowski, Pajak, Yeti, Montano oraz marek odzieży do wspinaczki skałkowej (i nie tylko) Heartbeat, Funaticos, Second You oraz czapek – melo me. Szeroką ofertę produktów przygotowały sklepy, w tym Polar Sport, Rockice.pl, Sklep Podróżnika, Sport-Men, a także firmy: Himal Sport, Malavi, Red Bird i wiele innych. Z nowymi technologiami w outdoorowym świecie zapoznawała marka GORE-TEX.

KFG 2014, stoisko marki Marmot (fot. Wojciech Lembryk)KFG 2014, stoisko marki Marmot (fot. Wojciech Lembryk)

KFG 2014, testy u GORE-TEX (fot. Wojciech Lembryk)KFG 2014, testy u GORE-TEX (fot. Wojciech Lembryk)

KFG 2014, stoisko marki Rab (fot. Wojciech Lembryk)KFG 2014, stoisko marki Rab (fot. Wojciech Lembryk)

KFG 2014, stoisko marki Black Diamond (fot. Wojciech Lembryk)KFG 2014, stoisko marki Black Diamond (fot. Wojciech Lembryk)

KFG 2014, stoisko sklepu Rockice.pl (fot. Wojciech Lembryk)KFG 2014, stoisko sklepu Rockice.pl (fot. Wojciech Lembryk)

Nie zabrakło także szerokiego wyboru książek górskich i podróżniczych, a także stoisk wydawnictw, w tym m.in. wspinanie.pl, „Góry” i „n.p.m.” Swoją ofertę prezentowały również targi ISPO Munich, Polski Związek Alpinizmu oraz region Tyrol. Na 12. KFG, na stoisku „Gór”, miała miejsce premiera książki-wywiadu rzeka „ Krzysztof Wielicki – mój wybór”.

Kiermasz na KFG jest największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce, a dzięki wielu zniżkom, fani gór mogli się przygotować od stóp do głów na nadchodzący zimowy sezon.

Mistrzostwa Polski w Boulderingu na 12. KFG

Mocnym akcentem wieńczącym 12. Krakowski Festiwal Górski były Mistrzostwa Polski w Boulderingu. Na eliminacjach stawiło się aż 241 osób, drogi przygotowywał zespół w składzie Marcin Wszołek i Grzegorz Karolak.

Po eliminacjach i finałach w Centrum Wspinaczkowym Avatar, przyszedł czas na ostateczne zmagania na festiwalowej sali Uniwersytetu Ekonomicznego. Ostatecznie w męskich rozgrywkach zwyciężył Alban Levier (e-climbing shop), drugi był Andrzej Mecherzyński-Wiktor (ReniSport, wspinanie.pl), zaś trzeci Adrian Chmiała (KS Korona). Natomiast podium męskie Mistrzostw Polski 2014 ułożyło się następująco: Andrzej Mecherzyński-Wiktor (ReniSport, wspinanie.pl), Adrian Chmiała (KS Korona) oraz Piotr Czarnecki (KS Korona).

KFG 2014, Andrzej Mecherzyński-Wiktor podczas Mistrzostw Polski w Boulderingu (fot. Wojciech Lembryk)KFG 2014, Andrzej Mecherzyński-Wiktor podczas Mistrzostw Polski w Boulderingu (fot. Wojciech Lembryk)

Rozgrywki wśród kobiet zwyciężyła Sylwia Buczek (KS Korona), drugie miejsce zajęła Elsa Ponzo (e-climbing shop), zaś trzecie Katarzyna Ekwińska (KW Toruń, Gatowalls, Heartbeat). Mistrzostwa Polski 2014 również zwyciężyła Sylwia Buczek, drugie miejsce zajęła Katarzyna Ekwińska (KW Toruń, Gatowalls, Heartbeat), zaś trzecie Paulina Kalandyk (RKW, Salewa Mountain Shop Rzeszów, Heartbeat).

Historia i przyszłość

12. Krakowski Festiwal Górski przeszedł do historii, przed nami szczęśliwa 13. edycja. KFG jest swoistym podsumowaniem każdego roku we wspinaniu, i z tej perspektywy kolejny festiwal wydaje się jeszcze bardziej obiecujący – co nas czeka w 2015 roku?

***

Organizatorami Krakowskiego Festiwalu Górskiego są portal wspinanie.pl, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, TKN Wagabudna oraz magazyny Góry. Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie kfg.pl.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0