HomeRynek outdoorImprezy outdoor

VI edycja organizowanego przez Polish Outdoor Group biwaku WinterCamp zakończona

Piękna pogoda, ogromna ilość śniegu, 64 namioty w których spało 130 osób – tak w skrócie wyglądał WinterCamp, czyli największy zimowy biwak w Polsce, który odbył się na Turbaczu w dniach 12-15 lutego 2015 roku. Uczestnicy imprezy wzięli udział w szkoleniach dotyczących bezpiecznej, zimowej turystyki górskiej.

Wszyscy uczestnicy Wintercamp spędzili dwie noce poza schroniskiem śpiąc w namiotach lub w pokazowej jamie śnieżnej zbudowanej wspólnymi siłami. Każdego dnia nad obozowiskiem i bezpieczeństwem wszystkich osób czuwali ratownicy zmmmm GOPR ale także instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu oraz stowarzyszenia Polish Outdoor Group (POG), które było organizatorem imprezy.

Uczestnicy WinterCamp 2015 (fot. WinterCamp)Uczestnicy WinterCamp 2015 (fot. WinterCamp)

Wintercamp to impreza przede wszystkim edukacyjna, w trakcie biwaku uczestnicy zdobywali podstawową wiedzę, która pomoże im się lepiej przygotować na własne wycieczki w góry. W trakcie praktycznych zajęć w terenie uczestnicy ćwiczyli np. udzielanie pierwszej pomocy w zimowych warunkach, czy budowę awaryjnego biwaku. Dowiedzieli się także odpowiednio dobrać sprzęt oraz odzież. Ratownicy GOPR przeprowadzili również podstawowe kursy lawinowe. Wszystko po to, aby każda osoba biorąca udział w Wintercamp mogła w przyszłości uniknąć niebezpiecznych sytuacji w górach.

Dzięki technicznemu wsparciu firm outdoorowych stowarzyszonych w POG, uczestnicy mieli także wyjątkową możliwość poznania w praktyce i to w warunkach zimowych, najnowszych rozwiązań i technologii outdoorowych takich marek jak: Dare2b, Columbia, The North Face, Regatta, Woda Góry Las, VMG, ABS, Polartec, Hemiplanet, Brunton, Nordhorn, Petzl. Alex Dewald, przedstawiciel ISPO Awards – jednego z najważniejszych konkursów branży sportowej na świecie – przywiózł na WinterCamp 2015 kilka nowinek technicznych m.in. śrubę lodową oraz nowoczesne skitury.

Szkolenia skitourowe (fot. Wintercamp)Szkolenia skitourowe (fot. Wintercamp)

Po szkoleniach był czas na relaks. Uczestnicy imprezy z ochotą brali udział w zawodach table-boulder’owch, wspinali się przy asyście Michała Króla, po specjalnie przygotowanej ścianie lodowej PETZL, a sobotni wieczór spędzili przy ognisku nieopodal biwaku – oczywiście w śniegu.

Wintercamp to także wieczorne spotkania w schronisku z filmem górskim, ale także z podróżnikami.

Ścianka lodowa (fot. Wintercamp)Ścianka lodowa (fot. Wintercamp)

W piątek, z uczestnikami spotkał się himalaista Janusz Gołąb – opowiadał o wyprawach na K2 i Gaszerbrum I oraz instruktor Polskiego Związku Alpinizmu Wojtek Grzesiok, który swoimi barwnymi opowieściami z podróży do Kirgizji rozbawił publiczność. Natomiast w sobotę wystąpił Ryszard Pawłowski i opowiedział o swojej wieloletniej przygodzie z górami, podczas której aż pięć razy stawał na szczycie Mount Everest. Michał Król – wspinacz młodego pokolenia i międzynarodowy przewodnik górski pokazywał slajdy z różnych wypraw m.in. do Indii.

Obozowisko (fot. Wintercamp)Obozowisko (fot. Wintercamp)

VI edycja Wintecamp zakończyła się w niedzielę grą terenową i rozdaniem nagród oraz dyplomów.

Więcej informacji na stronie www.wintercamp.org.pl

źródło: POG

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0