HomeRynek outdoor

Nie żyje Douglas Tompkins, założyciel marki The North Face

7 grudnia na skutek wychłodzenia podczas wypadku kajakowego życie stracił Douglas Tomkins, wspinacz, ekolog, założyciel firmy The North Face.

Do wypadku doszło na jeziorze General Carrera Lake w Patagonii. Tompkinsowi towarzyszyło pięciu przyjaciół, lecz jedynie on wpadł do wody podczas zderzenia kajaku z potężną falą.

Douglas Tompkins (photoshelter.com)Douglas Tompkins (photoshelter.com)

Douglas Tompkins urodził się w 1943 roku. Już w wieku 12 lat zaczął się wspinać, szybko też zainteresował się narciarstwem. Jednak dziedziną w której najbardziej realizował swoją osobę była niewątpliwie ekologia, związana nierozerwalnie z biznesem.

W 1966 roku wraz z partnerką Susie Buell założył w North Beach (okolice San Francisco) mały sklep ze sprzętem narciarskim i turystycznym – The North Face. Obowiązujące dla marki do dziś hasło „Never Stop Exploring” już wtedy było kierunkiem wyznaczającym ich działania. W 1968 roku uruchomili markę Esprit. W 1990 roku Tompkins sprzedał udziały w obu firmach.

Dzięki fortunie jakiej dorobił się na markach Esprit i The North Face, mógł stać się jednym z największych właścicieli ziemskich naszej planety, a wszystko po to by uchronić jej część przed ludzką eksploatacją. W 1991 roku założył prywatny rezerwat Pumalin Park.

Kacper Tekieli, Aneta Żukowska

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0