Home

Freerajdowa rewolucja Black Diamonda na ispo winter 2008

Na ispo winter 2008 renomowany Black Dimond po raz pierwszy zaprezentował efekty swojego długoletniego projektu – nową linię butów freerajdowych i telemarkowych.

Według Kathi Krause (European Marketing Coordinator) jest to "najdroższy dotychczasowy projekt firmy". Amerykanie zainwestowali ponad 3 lata pracy, by od zera stworzyć idealny but dla freerajdowca, który "zmieni to, jak jeździsz".

Stoisko Black Diamod na ispo winter 2008Stoisko Black Diamod na ispo winter 2008

Koncepcja stworzenia nowego buta narodziła się z prostego spostrzeżenia – na rynku istnieje luka pomiędzy butami do skitouringu a butami zjazdowymi. Tradycyjne buty skitourowe oferują dość marną jakość przy zjeździe, a buty zjazdowe nie nadają się do podchodzenia. Trzy lata pracy zaowocowały powstaniem kolekcji, składającej się z trzech butów skitourowych i sześciu telemarkowych.

Paleta nowych butów Black Diamonda do freerajduPaleta nowych butów Black Diamonda do freerajdu

Przy konstruowaniu nowych butów przyjęto trzy założenia, które miały zapewnić to, że nie będziemy musimy wybierać pomiędzy komfortem na podejściu a precyzją jazdy – dopasowanie, twardość (flex) i zmiana trybów pracy.

Factor nowy but dla freerajdowcaFACTOR nowy but dla freerajdowca

Pierwsze założenie (dopasowanie) spełniono poprzez zastosowanie dla wewnętrznego buta technologii Net Shape Fit Technology TM. Podstawę stanowi wyjmowana sztywna wkładka, która równocześnie daje odpowiednią izolację cieplną. Sam but wewnętrzny jest wykonany z materiałów minimalnie ulegających kompresji, co powoduje, że pomiędzy botkiem wewnętrznym a skorupą powstają minimalne luzy. W butku wewnętrznym zastosowano wygodny system "sznurowania", Boa Closure System, wiązanie botka polega na kilkukrotnym przekręceniu gałki, rozwiązanie to jedno pociągnięcie.

Black Diamond Factor - BOABut wewnętrzny z BOA

Czynnik drugi, czyli twardość buta osiągnięto dzięki zastosowaniu technologii znanych z butów zjazdowych. Skorupa składa się z ramy (Triax Pro FrameTM), zapewniającej "progresywną twardość" oraz zewnętrznej skorupy wykonanej z materiału Pebax®, zapewniającego sztywność na skręcanie oraz przenoszenie sił poprzecznych. Dzięki takiej konstrukcji FACTOR, najwyższy model w kolekcji, ma twardość 130, taki wynik jest nieosiągalny dla klasycznych butów skitourowych.

Konstrukcja skorupyKonstrukcja skorupy

Zmianę trybów trybów pracy (zjazd, podchodzenie) zapewnia wygodny przełącznik, który umożliwia także regulecję konta nachylenia cholewki (14, 18 i 22 stopnie), a swoboda ruchu cholewki przy podchodzeniu wynosi 24 stopnie. Nowe rozwiązanie Black Diamonda czeka na opatentowanie. W FACTORZE można również regulować poprzeczne nachylenie cholewki, zmieniając tym sposobem kąt natarcia narty.

W FACTORZE mocowanie do wiązań jest klasyczne narciarskie, ale bardzo łatwo można wymienić je na kompatybilne ze skitourowymi wiązaniami Dynafit.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0