Home

Freeride wg Black Diamonda – nowa definicja buta

W 2006 r., wkrótce po rozejściu się Black Diamond z jego wieloletnim partnerem – Skarpą, rozeszły się pogłoski, że dział projektowy Black Diamond Equipment rozpoczął intensywne prace nad własną kolekcją butów do skitouringu, telemarku i freeride’u.

Był to krok odważny i ryzykowny, gdyż uprzednio BD nie posiadał żadnego doświadczenia w produkcji skorup narciarskich. Jednak dynamiczny rozwój wciąż młodego rynku telemarku i skitouringu przemawiał na korzyść tej decyzją – od siedmiu lat dane sprzedaż sprzętu snowboardowego i carvingowego pozostawały na niezmienionym poziomie, podczas gdy udział skitourów i telemarku w rynku nieustannie wzrastał. Był to idealny moment, że zaistnieć na tym dynamicznym segmencie rynku.

Prace rozpoczęto od skompletowania elitarnego zespołu specjalistów, prowadzonego przez Thomasa Laakso, kierownika Działu Produktów Narciarskich, oraz Dave’a Narajowskiego, czołowego projektanta wielu przebojów produkcyjnych BD. W skład zespołu wchodzili również Andi Lachinger, Jake Hall, Jeremy Saxton, Paul Terry i Alex Holzberger – specjaliści z przeróżnych dyscyplin, którzy niedawno dołączyli do Black Diamonda. Lachinger współpracował wcześniej z firmą Atomic, jako kierownik działu produkcji butów narciarskich, Hall zdobył bogate doświadczenie podczas pracy w jednej z czołowych firm snowboardowych Rome, Saxton pracował u Nike’a, Terry był projektantem samochodów w Porsche Designs, a Holzberger opracowywał profesjonalne łyżwy Roces dla panczenistów. Ta przedziwna mieszanka i bardzo szeroki zakres doświadczeń szybko przyniosła doskonałe rezultaty – już podczas targów 2007 Winter Outdoor Retailer Tradeshow, BD zaprezentował pełną kolekcję butów do skitouringu, telemarku i freeride’u. Był to niewątpliwie olbrzymi sukces BD, gdyż nowe modele butów rozchodziły się jak świeże bułeczki i zdobywały znakomite recenzje magazynów narciarskich.

Buty telemarkowe Custom, Black DiamondButy telemarkowe Custom, Black Diamond

Jednak za sukces tej kolekcji odpowiedzialna jest nie tylko sprawność projektantów, lecz również dwa inne kluczowe czynniki. Po pierwsze BD postawił na ścisłą współpracę ze środowiskiem docelowych użytkowników. Każdy z prototypowych modeli był szczegółowo testowany przez licznych przewodników górskich i profesjonalnych narciarzy – takie podejście do projektowania jest charakterystyczne dla firmy Black Diamond, która szczyci się tym, że jej produkty zawsze wyrastają bezpośrednio z doświadczeń i potrzeb ludzi gór. Drugim równie istotnym czynnikiem, było zainwestowanie przez BD aż 6 milionów dolarów w program rozwoju butów narciarskich, co stanowi pokaźny fragment obrotów firmy, jednak BD zdecydował się nie oszczędzać na jakości i nowatorstwie rozwiązań. W końcu jakość i zaufanie są najcenniejszym kapitałem jaki firma może zgromadzić.

Kolekcja 2008/2009

W kolekcji Zima 2008/2009 dodano dziewięć zupełnie nowych modeli butów narciarskich. Współczesne buty do freeride’u wymagają połączenia pozornie sprzecznych cech: sztywności i dynamiki buta do narciarstwa alpejskiego podczas zjazdu, a równocześnie wygody i funkcjonalności buta tourowego na podejściach. Będąc świadomym wymagań entuzjastów backcountry, BD przystąpił do projektowania swojej nowej linii butów od podstaw, zupełnie nie przejmując się "obowiązującymi" koncepcjami i technologiami. Flagowymi modelami w tej kolekcji jest rewolucyjny but do freeride’u, Factor, oraz innowacyjny but telemarkowy, Custom.

Freeride’owy Factor

Factor jest najsztywniejszym butem freeride’owym w kolekcji Balck Diamonda i waży zaledwie 4130 gramów – jest to najwyższej klasy hybryda buta alpejskiego i tourowego. Ten but został zaprojektowany z myślą o narciarzu, który przemierza długie dystanse na nartach tourowych, lecz równocześnie potrzebuje buta do bezkompromisowych zjazdów, którym tylko but alpejski może sprostać. Mając buty Factor na nogach już nigdy nie poczujesz, że jesteś we właściwym miejscu o właściwej porze, lecz w niewłaściwych butach.

Black Diamond FactorBlack Diamond Factor

Najbardziej freeraidowy model Factor

Na czym polega sekret tego, że Black Diamond nie musi iść na kompromis pomiędzy sztywnością przy zjeździe, a wygodą na podejściu? Projektanci zastosowali nowe podejście do konstrukcji koncentrując się na trzech osobnych kryteriach projektowych: dopasowaniu, sztywności, oraz podejściu w terenie.

Dopasowanie

Dopasowanie butów Factor zostało opracowane od podstaw. Wszystkie elementy systemu – od podeszw, poprzez botki, sznurowanie, klamry, aż do kształtu skorup – idealnie współgrają ze sobą. Nowo opracowana technologia Net Shape Fit Technology TM gwarantuje doskonałe dopasowanie do anatomii stopy oraz duże możliwości indywidualnych regulacji. Wyjmowana i możliwa do ukształtowania wkładka stanowi wygodną podstawę dla botka oraz skuteczną warstwę izolacyjną. Wkładkę można termokształtować w zależności od indywidualnych potrzeb. Botek jest wyposażony dodatkowo w antypoślizgową, anatomiczną podeszwę Strobeled oraz izolacyjny ekran termiczny. Kolejnym kluczowym czynnikiem ważnym dla Dopasowania jest nowatorska pianka Black Diamond Foam, stosowana jako podstawowy materiał tworzący botek. Cechami charakterystycznymi tej pianki jest możliwość kształtowania termicznego oraz odporność na odkształcenia – botek nie wybrzusza się i nie zmienia swojej objętości. Dzięki usztywnionej cholewce, botek świetnie trzyma nogę podczas zjazdów, a równocześnie język botka nie stawia oporów podczas podejść. Botek jest zaciągany za pomocą nowatorskiego pokrętła w systemie Boa Closure System, który ułatwia wygodne, szybkie i pewne zasznurowanie. Za pomocą kilku ruchów pokrętłem można wyregulować sztywność botka bez potrzeby rozpinania zatrzasków skorupy.

Black Diamond Factor - konstrukcjaBlack Diamond Factor – konstrukcja

Sztywność

Sztywność butów Factor wynika z zastosowania technologii butów alpejskich oraz konstrukcji zachodzących na siebie warstw. Konstrukcja Triax Pro FrameTM zapewnia niską wagę i progresywną elastyczność, a równocześnie tworzywo Pebax®, z którego wykonana jest skorupa, gwarantuje maksymalną sztywność i przełożenie siły przy skręcie. Progresywna, nie-mechaniczna, sztywność buta Factor wynosi 130 – zapewnia to stabilność i precyzję w prowadzeniu współczesnych, szerokich nart freeride’owych. To doskonałe wyczucie narty jest nieosiągalne w tradycyjnych butach o mechanicznie blokowanej skorupie i konstrukcji wyposażonej w język.

Black Diamond Factor - BOABlack Diamond Factor – BOA

Podejście w terenie

Równocześnie Factor zapewnia bezkompromisową wygodę "podejścia w terenie" – dzięki innowacyjnym trybom ustawień na Zjazd (Ski) i Chodzenie (Walk). Trzy opcje wychylenia do przodu – 14°, 18° i 22° – oferują narciarzowi duży zakres swobody i dopasowanie do indywidualnych potrzeb. Opatentowany i innowacyjny mechanizm trybu Chodzenia zapewnia zakres ruchu do 24°C, co daje pełną swobodę podczas podejść skitourowych. But Factor został dodatkowo wyposażony w regulowany Canting System, który pozwala dopasować kąt nachylenia cholewki botka.

Podeszwy

But Factor będzie produkowany z podeszwami dostosowanymi do wiązań alpejskich, lecz równocześnie podeszwy skitourowe kompatybilne z wiązaniami Dynafit będą dostępne jako akcesoria. W zależności od warunków narciarskich, łatwo można wymienić te dwuczęściowe podeszwy za pomocą przekręcenia ośmiu śrub. Gumowa podeszwa skitourowa o doskonałej przyczepności została opracowana specjalnie przez Black Diamonda i podczas testów w terenie wykazała się niezrównaną skutecznością, zarówno na mokrej, jak i na suchej powierzchni. Podeszwy alpejskie spełniają normy DIN Standards i zostały wyposażone w gładkie, a równocześnie anty-poślizgowe, spody

Buty Factor, Custom oraz reszta kolekcji butów narciarskich BD będą dostępne od września 2008 r. w rozmiarach 24-30,5. Dziewięć zupełnie nowych modeli pojawi się w nowej Kolekcji Black Diamond na sezon 2008/2009.

Źródło: Black Diamond

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0