Home

Red Bull Zjazd na Krechę na Kasprowym Wierchu

Już 8 lutego każdy, kto ma w sobie odwagę i chęć poczucia maksymalnej adrenaliny, będzie mógł spróbować swoich sił i wziąć udział w pierwszym masowym wyścigu narciarsko – snowboardowym Red Bull Zjazd na Krechę.

Red Bull Zjazd na Krechę, fot.2

Na ponad 5-kilometrowej trasie z Kasprowego Wierchu aż do Kuźnic ścigać się będzie mogło aż 400 osób, którym przyświecać będzie jedna prosta zasada „kto pierwszy, ten lepszy".

Red Bull Zjazd na Krechę to zawody, które wychodzą poza utarte schematy – brawurowe zjazdy, zwykle ograniczane na stoku, tu będą drogą do zwycięstwa. Liczyć się będą czas i prędkość pokonania trasy z Kasprowego Wierchu – im ostrzej pojadą uczestnicy, tym lepiej, bo liczy się to, by jak najszybciej znaleźć się przy stacji kolejki linowej w Kuźnicach.

Inspiracją dla zorganizowania Red Bull Zjazd na Krechę na Kasprowym Wierchu był narciarski rekord Jacka Niklińskiego z 1972 roku. Nikliński zjechał na krechę na położonym nieopodal Beskidku, tuż obok wyznaczonej obecnie trasy zawodów i tym samym na blisko 30 lat ustanowił rekord Polski w szybkości jazdy na nartach (180,632 km/h). Dopiero w 2008 roku, podczas zawodów Speed Master w szwajcarskim Verbier, lepszą prędkość uzyskał Jędrzej Dobrowolski (183 km/h), pobijając dotychczasowy rekord.

Red Bull Zjazd na Krechę, fot.3

Każdy ze startujących w Red Bull Zjazd na Krechę będzie miał szansę zmierzenia się z rekordem prędkości. Światowe rezultaty pokazują, że nie jest to łatwe. Od prawie 10 lat nie został pobity rekord w najszybszej jeździe na desce – 202 km/h, w 1999 roku ustanowił go Australijczyk Darren Powell. Rekordowy wynik w narciarskim zjeździe uzyskany w 2006 roku przez Simone Origone (Włochy) wynosi 251,4 km/h.

Zawody są przeznaczone dla wszystkich, nie tylko dla profesjonalistów. Udział mogą wziąć narciarze i snowboardziści, nie będzie podziału na grupy wiekowe, płeć, stopień zaawansowania w jeździe na nartach czy snowboardzie. 8 lutego z Kasprowego Wierchu wystartują równocześnie wszyscy, który spełnią warunki regulaminowe i przejdą kwalifikacje zaplanowane na 7 lutego na Polanie Szymoszkowej. Wyścig 8 lutego przewidziany jest dla około 400 zawodników. Eliminacje 7 lutego nie będą ograniczane ilościowo.

Więcej informacji wraz z regulaminem oraz formularzem zgłoszeniowym znajduje się na stronie www.redbull.pl/zjazdnakreche.

Ola Zarychta

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0