Home

ispo winter 2009 – Nowości Gore-Tex

Potentat na rynku nowoczesnych membran i materiałów firma Gore-Tex przygotowała na sezon 2009/2010 kolejny skok technologiczny. Na monachijskich targach zaprezentowano bowiem nową generację Comfort Mapping Technology oraz innowacyjną technologię produkcji rękawic, wykorzystującą system X-Trafit.

ispo winter 2009 - Gore-Tex, Comfort Mapping Technology, kurtka z segmentu Runningispo winter 2009 – Gore-Tex, Comfort Mapping Technology, kurtka z segmentu Running (fot. Gore)

Pojęcie stref komfortu pojawiło się za sprawą Gore 4 lata temu, wprowadzono wtedy połączenie różnych typów laminatów w obrębie jednego produktu. Była to odpowiedź na to, co większość z nas zauważa podczas sportowych aktywności – nasze ciało wytwarza różne strefy klimatyczne, w jednym miejscu pocimy się bardziej, inne z kolei narażone są na wychłodzenie. Ten różny rozkład temperatur i wilgotności wymusza na projektantach umiejętne rozplanowanie różniących się parametrami materiałów. Do tej pory poszczególne komponenty łączono ze sobą – np. Paclite z wstawkami XCR, co wiązało się z pojawieniem się dodatkowych laminowanych szwów. Technologia ta ograniczała jednak pełne i komfortowe odwzorowanie mapy ciała.

ispo winter 2009 - Gore-Tex, Soft Shell z ciepłą warstwą wewnętrznąispo winter 2009 – Gore-Tex, Soft Shell z ciepłą warstwą wewnętrzną (fot. 4outdoor.pl)

Przed nami jednak kolejna technologiczna innowacja, którą specjaliści Gore zastosowali w procesie laminacji. Polega ona na tym, że do wyjściowego materiały np. Paclite, może zostać dodany dowolny dodatkowy materiał lub nawet puchowa warstwa! Unikatowość tego procesu powoduje, że kurtki zyskują lepsze właściwości oddychające, pozwalają na lepszą regulację ciepła, są bardziej dopasowane i co równie ważne, pozbawione nadmiaru szwów. Nie bez znaczenia jest również lepszy wygląd 🙂

ispo winter 2009 - Gore-Tex, Performance Shell z puchową warstwąispo winter 2009 – Gore-Tex, Performance Shell z puchową warstwą i fleecową warstwą (fot. 4outdoor.pl)

"W swej nowej odsłonie Gore Comfort Mapping zapewnia nie tylko lepszy wygląd, ale co najważniejsze pozwala spełnić niezwykle wysokie wymagania naszych klientów w zakresie niskiej wagi i lepszych właściwości termicznych. Najlżejszy laminat może być teraz bez trudu połączony ze zwiększającym izolację puchowym panelem (co istotne, z naturalnego puchu), co do tej pory było praktycznie niemożliwe. W sezonie 2009/2010 technologia ta zostanie wykorzystana w kolekcjach bazujących na Gore Tex Soft Shell oraz Gore Tex Performance Shell." – wyjaśnia Bartosz Lassak z Gore.

ispo winter 2009 - Gore-Tex, Bartłomiej Lasak prezentuje zalety nowej technologiiispo winter 2009 – Gore-Tex, Bartosz Lassak z Gore prezentuje zalety nowej technologii (fot. 4outdoor.pl)

Druga ciekawa innowacja dotyczy rękawic i powinna zainteresować również wspinaczy-specjalistów. O tym, jak ważne podczas zimowej wspinaczki jest odpowiednie czucie sprzętu nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Źle dopasowane i wykonane z kiepskich materiałów rękawice szybko przemakają i ślizgają się po rękojeści dziabek, czy kijków. Nie zapewniają one również czucia liny, a manipulacje szprzętem stają się utrudnione.

ispo winter 2009 - Gore-Tex, Jakub Dyrlico z Gore prezentuje rękawice z X-Trafit (fot. 4outdoor.pl)ispo winter 2009 – Jakub Dyrlico z Gore prezentuje rękawice z X-Trafit (fot. 4outdoor.pl) 

Od 2-3 sezonów na rynku pojawiają się co prawda dopasowane soft shellowe rękawice, wyposażone w zwiększające tarcie wstawki, ale nie były one w 100% wodoszczelne. Tym razem Gore proponuje kolejny krok, który ma zapewnić większą funkcjonalność rękawic wyposażonych w membranę i warstwę izolacyjną.

ispo winter 2009 - Gore-Tex, technologia X-Trafitispo winter 2009 – Gore-Tex, technologia X-Trafit: membrana Gore-Tex zlaminowana jest materiałem wewnętrznym, materiał zewnętrzny (czerwony) odziela niebieska taśma (strzałka), zapobiegająca przesuwania się pod naciskiem warstw względem siebie (fot. Gore)

Główną ideą technologii X-Trafit jest umieszczenie pomiędzy warstwą wewnętrzną (zlaminowaną z membraną) a zewnętrzną taśmy zapobiegającej w momencie nacisku przesuwaniu się tych warstw. W efekcie otrzymujemy zdecydowanie polepszony uchwyt. Warto doda, że nie obciążona taśma jest miękka i elastyczna, nie wpływa dzięki temu na kształt rękawic.Tak ulepszone rękawice sygnalizują w swoich kolekcjach m.in. Mammut i Marmot

ispo winter 2009 - Gore-Tex, Rękawice Mammuta - Touch Ice (po lewej) i Touch Rock ispo winter 2009 – Gore-Tex, Rękawice Mammuta – Touch Ice (po lewej) i Touch Rock

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0