Home

Jubileusz Kolosów

Ucieczki przed szarżującymi słoniami w trakcie kilkutygodniowego marszu przez afrykańską dżunglę, zdobycie przez Kingę Baranowską dwóch ośmiotysięczników w ciągu jednego roku oraz wyprawa z udziałem Leszka Cichego i Marka Kamińskiego na najwyższy szczyt Arktyki to ledwie ułamek tego, o czym będzie mowa podczas 11. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów.

Kolosy za rok 2008, baner

Spotkania odbędą się w dniach od 20 do 22 marca w Gdyni. Na ich zakończenie po raz dziesiąty wręczone zostaną Kolosy – pierwsze polskie nagrody za podróżniczo-eksploracyjne dokonania roku. Złożona z autorytetów Kapituła przyznaje nagrody i wyróżnienia w kategoriach „Podróże", „Żeglarstwo", „Alpinizm", „Eksploracja Jaskiń" oraz „Wyczyn Roku". Wręczany jest także Super-Kolos (za całokształt osiągnięć) oraz Nagroda im. Andrzeja Zawady dla młodych globtroterów, która połączona jest z fundowanym przez prezydenta Gdyni grantem (10 tys. zł) na organizację wyprawy. Wstęp wolny.

OSPŻiA odbędzie się w ogromnej, nowo oddanej Hali Sportowo-Widowiskowej „Gdynia", której zaadaptowana na pokazy filmowe część sali może pomieścić 1500 osób. Program jest bardzo bogaty i urozmaicony. W ciągu trzech dni (od wczesnych godzin porannych do późnych wieczornych) swoje dokonania zaprezentuje publiczności ponad 60 prelegentów, wśród nich najwybitniejsi obecnie polscy podróżnicy, żeglarze i alpiniści. Zapowiada się kilkadziesiąt godzin pasjonujących historii oraz znakomitych zdjęć i filmów: pełny przegląd najciekawszych i najbardziej ambitnych polskich dokonań podróżniczych roku 2008.

W trakcie Dnia Gór (niedziela, 22 marca) dowiemy się od Kingi Baranowskiej, jak zdobywa się dwa ośmiotysięczniki w odstępie zaledwie kilku miesięcy, i co się czuję, będąc na Dhaulagiri i Manaslu pierwszą Polką w historii (Sezon na ośmiotysięczniki). Zobaczymy jak Michał Król, Andrzej Sokołowski i Przemek Wójcik zdobyli w alpejskim stylu północną ścianę Pharilapcha, wytyczając na niej – w terenie, w którym często niemożliwa była asekuracja – nową drogę, nazwaną Dzień Niepodległości (Dzień Niepodległości, czyli Pharilapcha w stylu alpejskim). Posłuchamy o dziewięciodniowych, zakończonych sukcesem zmaganiach krakowskich laureatów Kolosa 2008 z kapryśną pogodą, ścianą Asana oraz własnymi słabościami (Kirgizja 2008). Z wybitnym znawcą kultury tybetańskiej Markiem Kalmusem odbędziemy pielgrzymkę wokół góry, na szczyt której nikomu nie wolno się wspinać (Kailasz – najświętsza góra świata), i wreszcie przekonamy się, że nie ma rzeczy niemożliwych, słuchając o wyprawie, której pięciu niepełnosprawnych uczestników zdobyło najwyższy szczyt Afryki (Każdy ma swoje Kilimandżaro). 

Andrzej Muszyński przedstawi wyprawę w głąb afrykańskiej dżungli, w trakcie której wraz z Pawłem Wojtyszynem i Tomkiem Golą przedzierał się przez trzy tygodnie mukongo – ścieżkami słoni – niejednokrotnie będąc zmuszony uciekać przed tymi ogromnymi zwierzętami (Mukongo: Minkebe Expedition). Po Afryce podróżował też Jakub Pająk: w Mali przyłączył się do karawany wielbłądów i na własnej skórze poznał, jak wygląda surowe życie na Saharze (Timbuktu-Taoudenni: solna karawana). Na tej samej pustyni, choć nieco bardziej na północ, wraz z Nomadami mieszkała przez sześć miesięcy Beata Jakuszewska (Tribi Sun: saharyjskie serca), natomiast Anna i Jakub Urbańscy, laureaci Kolosa 2008, znów wybrali się na Papuę, by podróżować w czasie i przestrzeni, a potem opowiedzieć o tym w Gdyni (W Dolinie Baliem – pół wieku od neolitu). Dla kolejnych prelegentów główną motywacją podróży była chęć wyjaśnienia fenomenu Wyspy Wielkanocnej: skąd i kiedy przybyli na nią pierwsi ludzie? w jaki sposób wykorzystywali setki jaskiń żłobiących ten skrawek lądu na Pacyfiku? (wyprawa pod kier. Andrzeja Ciszewskiego i prof. Zdzisława Jana Ryna – Rapa Nui: jaskinie w „Pępku świata"). 

Trzy świetne wyprawy rowerowe przedstawią Piotr Strzeżysz, Piotr Milaniak i uczestnicy wyprawy na Madagaskar. Milaniak pokonał rowerem boliwijskie Altiplano oraz płaskowyż Puna de Atacama na pograniczu argentyńsko-chilijskim (Absurd Expedition 2008). Strzeżysz podobnie (Altiplano i część pustyni Atacama), przy czym „dorzucił" do tego jeszcze próbę wjechania na wulkan Aucanquilcha w Andach przy dwudziestopięciostopniowym mrozie; brakło mu ledwie kilkudziesięciu metrów („Que te vaya bien!" – samotnie zimą rowerem przez Andy). Arkadiusz Ziemba, Piotr Sudoł, Zbigniew Sas wyprawili się natomiast śladami Arkadego Fiedlera do wioski Ambinanitelo. Żeby nie było zbyt łatwo, obrali trasę przez najmniej zbadane, górzyste i porośnięte gęstą dżunglą rejony wyspy. U celu spotkali 89-letniego Alphonse’a Isaia, dzięki czemu znają dalsze losy bohaterów napisanej 70 lat temu książki Fiedlera (Rowerem do Ambinanitelo: 70 lat po Fiedlerze). 

Zwolennicy niskich temperatur, śniegu, lodu i surowych warunków nie powinni przeoczyć wystąpienia Grzegorza i Szymona Gontarzów oraz Piotra Zaśki, którzy w trakcie 35-dniowego marszu przez skuty lodem „zielony ląd" wykonali trawers największej wyspy świata, zmagając się po drodze z huraganami i gigantycznymi szczelinami (Zielony lądolód: Grenlandia 2008). Nie będzie też czym usprawiedliwić nieobecności na prezentacjach na temat zimowej samochodowej ekspedycji Romualda Koperskiego, Mariana Pilorza i Viktora Makarovskiy’a z Przylądka Roca nad Cieśninę Beringa (Wielki Wyścig sto lat później) oraz ekstremalnej wyprawy Marka Klonowskiego i Tomasza Mackiewicza przez dzikie ostępy Alaski i Jukonu, w trakcie której udało im się m.in. zdobyć siedem lodowców w 40 dni (Free Tibet Expedition 2008: lodowce Ameryki Północnej). 

Leszek Cichy zabierze nas (Lodowa góra: HiFlyer Polar Ice Expedition) na najwyższą górę Arktyki. W wyprawie uczestniczył także znany polarnik Marek Kamiński.

Rocznicowy charakter całego wydarzenia to z kolei okazja do przypomnienia osiągnięć i prelekcji, które na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat tworzyły charakter i historię Kolosów. Gościem imprezy będzie m.in. Janusz Gołąb, laureat Kolosa’99 w kategorii Alpinizm, za zdobycie – wraz z Jackiem Fluderem i Stanisławem Piecuchem – wschodniej ściany Kedar Dome, należącej do najtrudniejszych w Himalajach (Dziewicza ściana Kedar Dome – Kolos’99). Swoje dokonania przypomną też Krzysztof Starnawski (Wyczyn Roku 1999 za polski rekord głębokości w nurkowaniu swobodnym w jaskini: Dwa lata głębokie – Kolos’99) i Michal Nešvara, uczestnik nagrodzonego Kolosem 2004 pięcioletniego rejsu samodzielnie wybudowanym jachtem „Victoria" („Victorią" dookoła świata – Kolos’04). Radosław "Chopin" Siuda, niestety bez Kingi Choszcz, przypomni ich pięcioletnią podróż, która jest już legendą (Prowadził ich los, czyli autostopem dookoła świata – Kolos’03).

Zupełnie nową propozycją dla podróżników będzie seminarium "Podróżuj z głową". Cykl wykładów poświęconych wybranym, bardzo konkretnym zagadnieniom związanym z różnymi aspektami "życia w drodze" – organizacją wypraw, bezpieczeństwem, ochroną zdrowia, pozyskiwaniem funduszy, promocją dokonań itp. Prelegenci to doświadczeni globtroterzy (w tym lekarze), którzy wiedzę, jaką podzielą się ze słuchaczami, zdobyli w praktyce podczas dziesiątek wypraw i setek dni spędzonych w podróży.

A to oczywiście nie wszystko. Program 11. Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, wraz z dokładnymi opisami wszystkich prelekcji, na stronie: www.kolosy.pl

Zapraszamy!

Karolina Janowska

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0