HomeImprezy outdoor

Puchar Świata na czas w Tarnowie na otwarcie sezonu

18 kwietnia w Tarnowie rozegrano pierwszą w tym roku edycję Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas. Impreza rangi światowej zagościła w Tarnowie już po raz drugi (premierowy PŚ odbył się na polskiej ścianie w 2007 roku).

Puchar Świata w Tarnowie, logo

W minioną sobotę w Tarnowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji stawiła się niemal cała światowa czołówka sprinterów (zabrakło jedynie świetnie spisujących się Chińczyków). Blisko 50 wspinaczy walczyło o pierwsze w tym roku podium Pucharu Świata. Wśród nich mocna 13-osobowa ekipa z Polski, na czele z utytułowanymi: Edytą Ropek (MKS Tanovia), Łukaszem Świrkiem (SMG Lubin) i Tomkiem Oleksym (MKS Tanovia).

Zgodnie z oczekiwaniami polscy sprinterzy nie zawiedli, wszak czasówki to nasza zdecydowanie najmocniejsza strona zawodniczego wspinania. Świetnie zaprezentowały się w Tarnowie zwłaszcza panie. Na drugim stopniu podium stanęła Edyta Ropek, przegrywając z Rosjanką Anną Stjenkowoj. Bardzo miłą niespodziankę sprawiła kibicom młodziutka Klaudia Buczek (MKS Tarnovia), która „przybiegła na metę" z czwartą pozycją, ustanawiając tym samym osobisty rekord. W walce o brąz ubiegła ją świetna Ukrainka Swietłana Tuzylina.

[coolplayer autoplay="off"]http://youtube.com/watch?v=VTtiGjKCZmw[/coolplayer] 

Rywalizacja męska to z kolei triumf dwóch faworytów, najmocniejszych obecnie na sprinterskich ścianach Rosjan, Sergieja Synitsyna i Jewgienija Wajczekowskiego. Na najniższym podium stanął Ukrainiec Maksym Stienkowoj.

Wśród Polaków najlepiej pobiegł Jędrzej Komosiński (AZS PWSZ Tarnów) zajmując wysokie, piąte miejsce. Siódmą lokatę zajął Jakub Pociecha (Oblak Tarnów), a ósme Tomek Oleksy. Występ w Tarnowie nie udał się natomiast najlepszemu w polskiej reprezentacji, Łukaszowi Świrkowi. Po bardzo dobrym biegu w 1/8 finału okazało się, że nastąpiła awaria zegara i próba nie została uznana. Po protestach i małym zamieszaniu zawodnikowi już nie udało się powtórzyć wyniku i ostatecznie zajął dziewiąte miejsce.

[coolplayer autoplay="off"]http://youtube.com/watch?v=I91hh7aAE0Q[/coolplayer] 

  • Miejsca pozostałych Polaków:

Monika Prokopiuk Miejsce (Skarpa Lublin) – 12
Katarzyna Wicha (Skarpa Lublin) – 14
Karina Mirosław (Skarpa Lublin) – 15
Katarzyna Mirosław (Skarpa Lublin) – 17
Rudzińska Małgorzata (Skarpa Lublin) – 18
Maciej Kalita (MKS Tarnovia) – 12
Mateusz Puzoń (Skarpa Lublin) – 18

  • Podium w PŚ Tarnów 2009:

Panie:
1. Stjenkowoj Anna RUS
2. Ropek Edyta POL
3. Tuzylina Swietłana UKR

Puchar Świata w Tarnowie, podium pańPuchar Świata w Tarnowie, podium pań (fot. wspinanie.pl)

Panowie:
1. Synitsyn Sergiej RUS
2. Wajczekowski Jewgienij RUS
3. Stjenkowoj Maksym UKR

Puchar Świata w Tarnowie, podium panówPuchar Świata w Tarnowie, podium panów (fot. wspinanie.pl)

Pełne wyniki zawodów tutaj.

Źródło: wspinanie.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0