HomeRynek outdoor

Wspinanie i urazy statystycznie

W internetowym Journal of Preventive Medicine pojawiły się ciekawe dane dotyczące urazów, jakim najczęściej podlegają wspinacze. Badania przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, gdzie w ciągu ostatnich lat niesamowicie wzrosła popularność wspinaczki.

Przyjrzyjmy się statystykom…

Szacuje sie, ze każdego roku w Stanach Zjednoczonych wspina sie około 9 milionów ludzi (dla porównania w Polsce wspinanie uprawia obecnie około 100 tys. osób, czyli proporcjonalnie ponad 10 razy mniej). Coraz większa masowość tego sportu, zwłaszcza w USA, przekłada się na wzrost liczby wypadków i urazów z nim związanych (liczba i częstotliwość urazów spowodowanych uprawianiem wspinania jest przy tym dużo większa niż w innych sportach). Według szacunkowych danych, opracowanych przez badaczy z Centrum Badań nad Urazami w szpitalu dziecięcym Nationwide, liczba pacjentów przyjętych na pogotowie z powodu wypadków związanych ze wspinaniem zwiększyła się w latach 1990 – 2007 aż o 63%.

Nie łam się…

Wyniki badań opublikowanie w Journal of Preventive Medicine wskazują, że w latach 1990-2007 w amerykańskich szpitalach przyjęto ponad 40 000 pacjentów z powodu urazów związanych w wypadkami podczas wspinania. Najczęstsze z nich to złamania i pęknięcia kości (29%) oraz zwichnięcia i naciągnięcie ścięgien (29%). Urazy dotyczyły przy tym głównie dolnej części ciała (46%), z czego „najpopularniejsze" były kontuzje/uszkodzenia kostki.

Czy junior, czy senior…

Wiek badanych sięgał 74 lat, a średnia wieku wyniosła 26 lat. Wspinacze w wieku 20-39 lat doznawali urazów najczęściej (56%), na drugim miejscu znaleźli się wspinacze poniżej 19 lat (30%), a najmniejsza ilość urazów przydarzała się wspinaczom powyżej 40 lat (14%). Wyniki badań pokazały także, że 28% urazów przypada na kobiety.

Twarde lądowanie…

Jedźmy dalej. Trzy czwarte urazów spowodowanych było upadkami. Wysokość, z której wspinacze spadali przekładała się bezpośrednio na to, jak ciężki był uraz. Prawdopodobieństwo hospitalizacji było 10 razy większe, jeżeli wspinacz spadł z wysokości większej niż 20 stóp (około 6 metrów). Wyniki badań wskazują, że 70% pacjentów przyjętych do szpitala z powodu urazów wspinaczkowych to ci, którzy spadli z wysokości powyżej 6 metrów – stwierdza kierująca badaniami Lara McKenzie z Centrum Badan nad Urazami w szpitalu dziecięcym Nationwide.

***

Dane do badań zostały zebrane przez Narodowy Elektroniczny System Zbierania Danych o Urazach (NEISS), który jest nadzorowany przez Amerykańską Komisję Ochrony Konsumenta. Baza danych NEISS dostarcza informacji na temat urazów leczonych w szpitalach amerykańskich, związanych z różnymi rodzajami sportów i rekreacji.

Źródło: SportsOneSource Media, American Journal of Preventive Medicine

 

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0