HomePrasa outdoorowa

RowerTour, wrzesień 2009

We wrześniowym numerze RowerTour przegląd przednich lampek rowerowych i baza ponad 100 śródlądowych przepraw promowych w Polsce.

RowerTour, wrzesień 2009RowerTour, wrzesień 2009
W numerze:

 • Przegląd przednich lampek rowerowych, na każdy rower i każdą kieszeń.
 • Baza ponad 100 śródlądowych przepraw promowych w Polsce, z godzinami kursowania, opłatami za rower, numerami kontaktowymi do przewoźników.
 • Z Rosji do Mongolii

To opowieść o samotnej podróży rowerowej po Buriacji i Mongolii. Wycieczka ani specjalnie długa, bo raptem niecałe 800 kilometrów, ani obfitująca w niesamowite przygody, ale z racji egzotyki tamtych stron – przyprawiająca o szybsze bicie serca. Autor opowieści, Jakub Rybicki, rower kupił w Irkucku, a sprzedał w Ułan Bator, zaś swoją wyprawę opisuje ze wszystkimi bolesnymi szczegółami.

 • Bretania

Bywa wietrzna i kapryśna, choć upalną pogodą też potrafi zaskoczyć. To kraina tajemnicza, pełna pamiątek z przeszłości tej bliskiej i odległej. Urokliwe miasteczka z zagonami hortensji, wygodne asfaltowe drogi, wysokie nadmorskie klify, doskonała kuchnia i wino. Wymarzone miejsce na urlop na dwóch kołach.

 • Pustynia Błędowska

Piach nie jest podłożem, po którym dobrze toczą się koła roweru. Jednak obszar w Polsce, który w nazwie ma słowo „pustynia" , prowokuje, żeby się tam wybrać. Pustynia Błędowska znajduje się na skraju Jury Krakowsko-Częstochowskiej, niedaleko Dąbrowy Górniczej i Olkusza. To właśnie w Olkuszu łączy się większość okolicznych szlaków rowerowych i pieszych.

 • Marcin Sapa

Marcin Sapa jest kolarzem, szosowym mistrzem Polski 2008. Wielkopolanin, po ubiegłorocznych sukcesach na szosie, w tym roku reprezentuje jedną z najbardziej znanych grup kolarskich na świecie – włoską Lampre. Od dawna marzył mu się udział w największej imprezie dla zawodowców – Tour de France. To marzenie się spełniło. Tego lata wystartował w barwach Lampre, a prosto z Francji pojechał na Tour de Pologne.

 • Togo jakiego już nie ma

O ile architekt pawilonu lotniczego w Tokoin-Lomé wymyślił zgrabny budynek-akwarium o przyjemnych wielkich oknach, o tyle inżynier klimatyzacji po prostu robotę „odwalił" . Duszno było jak w piekle. W dodatku, uparci celnicy w mokrych mundurach sprawdzali skrupulatnie każdy bagaż. Otworzyli szeroko oczy widząc mój rower i podejrzewając Bóg wie co – rowerową wyprawę przez Togo z końca lat osiemdziesiątych wspomina mieszkający na stałe w Paryżu, profesor historii sztuki – Bruno Koper

Na szlaku:

 • Rowerowa baza podjazdów – Przełęcz Przysłup

Kolejny wybrany przez nas podjazd, z profilem, parametrami technicznymi, mapką i opisem. Na łamach – Przełęcz Przysłup, między Sanokiem a Tyrawą.

 • Dolny Śląsk – z Legnicy do Żmigrodu

Propozycja na weekend idealna dla mieszkańców Wrocławia i okolic. Tropem postradzieckich pamiątek i barokowych ruin. Tajemniczo, sielsko, przez miejsca, które za kilka lat zniknąć mogą z mapy regionu.

 • Wielkopolska – Sierakowski Park Krajobrazowy

Wyjątkowo piękny, polodowcowy krajobraz urozmaicony wzgórzami, rzekami i przeszło 60 jeziorami polodowcowymi. W okolicach jezior można spotkać czarne bociany, czaple siwe i żurawie. Wciąż cicho, czysto, z mnóstwem leśnych duktów idealnych dla roweru. W tym wypadku poziomego.

Poradniki:

 • Jaki śpiwór na rower

Ma być ciepły, miły w dotyku i nie zabierać zbyt wiele miejsca w sakwie lub plecaku. Jaki jest idealny śpiwór dla rowerowego turysty?

 • Co dla kogo, czyli kaseta czy wolnobieżka?

Kolejny odcinek dla rowerzystów lubiących spędzać czas w przydomowym warsztacie. Dla kogo niezaawansowana konstrukcyjnie wolnobieżka, a dla kogo bardziej skomplikowana kaseta. Głos należy do cyklisty, czy może to kwestia roweru.

Styl życia:

 • Wy poruszacie się chodząc, ja siedząc

Paweł Michalski od dzieciństwa zakochany był w rowerze. Zsiadł z niego tylko na kilkanaście miesięcy, po wypadku, kiedy to doznał trwałego urazu kręgosłupa. Kalectwo go nie złamało, wzmocniło charakter, przewartościowało spojrzenie na świat. Paweł wciąż pedałuje, bez barier, które wcześniej widział, ale tylko w swojej głowie.

 • Cyklistka w Iranie

Ania Maciąg z mężem Robbem Maciągiem – podróżnikiem i publicystą przejechała rowerem Iran. I to przede wszystkim ona, a nie Robb zwracała na siebie uwagę. Na łamach o tym, jak odnalazła się w kraju, w którym kobieta na rowerze to szczyt egzotyki, by nie powiedzieć – szaleństwa.

 • Otóż, uwielbiam się ścigać!

Nasz współpracownik Przemysław Bajew, reprezentuje „Rowertour" w cyklu maratonów Skandii. Na łamach przybliża nam filozofię kolarza-amatora, który uwielbia się ścigać, trenować, trzymać dietę, na podium wcale nie musi stawać, a na pytanie, dlaczego to robi, odpowiada: otóż, sam nie wiem! Zresztą, Robert Kubica też nie wie, dlaczego siada ze starami bolidu.

 • Pedałujemy po Warszawie

O stolicy mówi się różnie, że rowerzyści są tu niedoceniani, że dróg rowerowych za mało, że plany szumne, ale efektów brak. Jak jest naprawdę – testujemy Warszawę na rowerze.
Jak co miesiąc, w magazynie „Rowertour":

Luz na korbach – felieton
Komiks – Max Siodełko kręci
oraz kolejny kalambur turystyczno-rowerowy z nagrodami dla Czytelników.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0