HomeImprezy outdoor

Podium Polaków w Chorwacji

26 i 32 godz. potrzebowały dwa zespoły Speleo Salomon na przebycie ponad 160 km trasy zawodów KI Challenge w Chorwacji. Piotrek Dymus i Piotrek Hercog zajęli trzecie miejsce, a Kasia Zając z Remikiem Nowakiem szóste. Rajd adventure na wyspie Krk wygrali Słoweńcy.

KiChallenge, Speleo Salomon TeamKiChallenge, Speleo Salomon Team

Po starcie w centrum Rijeki zespoły płynęły kajakami na wyspę, ale zapowiadana „bura" (specyficzny dla tego rejonu silny wiatr) wymusiła skrócenie wiosłowania o kilka kilometrów. Wiało mocno, głównie w twarz, krótkie fale skutecznie spowalniały zawodników – średnia prędkość najlepszych nie przekraczała 5 km/h. Po ponad trzech godzinach na Adriatyku różnica między Polakami a Słoweńcami wynosiła 30 minut, nasza druga para zaczęła etap pieszy jeszcze godzinę później.  

KiChallenge, kajakiKiChallenge, kajaki

Trekking bez dostępu do sprzętu i jedzenia miał wynosić 73 km, co najmniej 12 godzin marszu. W drodze na wybrzeże było raczej monotonnie – suche, kujące krzaki akacji i inne raniące łydki rośliny, dużo kamieni i skał. A potem coastering – marsz w takim samym krajobrazie, ale z widokiem z klifów na morze. Nie było tak niebezpiecznie jak rok temu, więc nawet na wąskich ścieżkach można było się ścigać.

KiChallenge, trekkingKiChallenge, trekking

Panowie z piątego miejsca przebili się na drugą pozycję, a mix wyprzedził uciekający zespół. Przed zmrokiem trasa weszła w głąb wyspy, nasi wysunęli się na kilkunastominutowe prowadzenie i wtedy w kolejności do podbicia pojawił się punkt 8. Na dojściu do niego mapa przestała pokrywać się z rzeczywistością i wydawało się, że jedynym wyjściem jest zejście do punktu 9 i powrót do ósemki szlakami. Na tym manewrze oba zespoły straciły ponad dwie godziny i po dojściu do miasteczka Baska nie miały już szans nadrobić strat na rowerze. Ten, jak na odcinek 74-kilometrowy był wyjątkowo długi – trwał ponad dziewięć godzin!

Mimo względnie krótkiego dystansu nie był to ani łatwy, ani szybki rajd. A jak wyglądał, można zobaczyć na zdjęciach na stronie zespołu www.speleoteam.pl.

Fot. Monika Strojny, Piotr Kosmala.

Monika Strojny

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0