HomePrasa outdoorowa

RowerTour, listopad 2009

Pojawił się listopadowy numer Rowertour. W numerze między innymi podróż Mariana Popławskiego rowerem przez Japonię.

RowerTour, listopad 2009RowerTour, listopad 2009

Japonia
Już nawet nie pamięta, od jak dawna myślał o tej wyprawie. Może dlatego, że Japonia była jednym z tych miejsc, do których tęsknił od zawsze. Trochę czasu zajęła mu nauka języka japońskiego. Zapamiętując poszczególne słowa i zwroty, odliczał czas do wyjazdu. Wreszcie w połowie kwietnia, w środku nocy, Marian Popławski ruszył w podróż. Wylądował w Osace, rowerem przez Japonię przejechał około 3900 kilometrów.

Grecja – rowerem po górach Pindos
Trzech panów, średnia wieku 48 lat i kilka dni w górach, w których trudno spotkać turystę. W internecie nie znaleźli żadnych informacji przydatnych piechurom, o bikerach nie wspominając. Rzeczywistość potwierdziła, że na schronisko z ciepłą wodą nie ma tu co liczyć. Zaś napotkani Grecy uśmiechali się przyjaźnie i próbowali zrozumieć, dlaczego w góry i do tego na rowerach!?

Beskid Śląski
W listopadzie, jeśli tylko pogoda dopisze, problemem dla rowerzysty staje się krótki dzień. W Beskidzie Śląskim i na to jest sposób – korzystanie z wyciągów oraz wjeżdżanie kilkaset metrów do góry, na przykład, na Szyndzielnię, a później już tylko w dół lub w poziomie.

Stowarzyszenie „Welocypedy"
Od 11 lat, jako grupa przyjaciół, zwiedzają świat na rowerach. Zaczęło się niewinnie – od dwutygodniowej wycieczki do Alzacji i Lotaryngii. Zjeździli pół Europy i szybko nabrali apetytu na nowe przygody. Pierwsza poważniejsza wyprawa to Gruzja i Armenia, potem były Syria, Jordania, Izrael, Malezja, Tajlandia, Singapur. Jednak wszystkie dotychczasowe przygody bledną wobec planów na najbliższe miesiące. Pod koniec października „Welocypedy" ruszają do Afryki. Zamierzają przejechać Afrykę Wschodnią – z Kairu do Kapsztadu, aby dotrzeć na metę w czasie Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, które na przełomie czerwca i lipca 2010 roku odbędą się Republice Południowej Afryki.

Rowerzysto dbaj o kolana!
Bolą podczas intensywnego pedałowania, po zejściu z roweru. Bywa, że dokuczają nam, kiedy wypoczywamy. Szkodzi im nieodpowiednia pozycja na rowerze, źle ustawione siodełko czy niewłaściwy nacisk na pedały. Jak powstają, jak zapobiegać oraz leczyć urazy przeciążeniowe kolan – o tym w rozmowie z ortopedą, czynnym szosowcem i maratończykiem – dr. Wojciechem Juraszem.

  • Na szlaku

Wielkopolska – Jarocin i okolice
Dla poznaniaków i mieszkańców Kalisza – Jarocin, Pleszew, zabytkowy Gołuchów to miejsca na jednodniową wycieczkę. Rowerzyści z dalszych zakątków mogą liczyć na nocleg, w którymś z gospodarstw agroturystycznych. A warto, bo to Wielkopolska w pigułce.

Mazowsze – z Ochoty do Grodziska Mazowieckiego
Zachwycają nas zakątki Polski, do których docieramy, ale tak naprawdę nie wiemy, co mamy pod nosem. Blokowisko nie musi oznaczać końca przygody. Start: warszawska Ochota.

Polska dookoła
Chcąc się pochwalić wynikiem ponad 3000 przejechanych kilometrów, wcale nie trzeba pedałować na koniec Europy. Na naszych łamach – praktyczna relacja z samotnej podróży dookoła Polski w 35 dni. Z Wałbrzycha do… Wałbrzycha.

  • Poradniki

Drink z łańcucha
Dla wielu cyklistów nadszedł właśnie czas, w którym zsiadają z rowerów i zamieniają się w pieszych, kierowców lub pasażerów środków komunikacji miejskiej. Jakie czynności konserwacyjne powinniśmy wykonać, aby nasz pojazd przezimował w stanie pozwalającym na to, by cieszyć się nim wiosną przyszłego roku? Odpowiedzi na to pytanie można szukać w naszym numerze.

Rower poziomy – sposób na długie wyprawy?
Użytkownicy zapewniają, że każdy kilometr pokonany na „poziomce" to zabawa, ale i pragmatyzm. W pozycji siedząco-leżącej można pokonać więcej kilometrów nakładem takich samych sił. Jednak, aby docenić zalety rowerów poziomych, najpierw trzeba nauczyć się na nich pedałować – jednym zajmie to popołudnie, innym kilka dni.

Obręcze, piasty – razem czy osobo
Kupować w komplecie, zdając się na wiedzę producentów i sprzedawców, czy może spróbować stworzyć koło idealne, wykonane na swoją miarę. Radzimy, jak to zrobić.

  • Styl życia

Cycle Chic – stylowi rowerzyści pokażcie twarze
Wirtualna platforma, łącząca rowerzystów z różnych miast Europy i świata, którzy kreują rowerową modę, będącą w opozycji do rowerowej odzieży sportowej. Jeździ się w tym, co znajdziesz w szafie!

270 km w jedna stronę, czyli o trudach dojazdu do pracy
Pomysł dla ambitnych adeptów kolarstwa szosowego, z przymrużeniem oka, choć niekoniecznie. Z Poznania do Zgorzelca i z powrotem.

Strażnik też rowerzysta, przynajmniej w Krakowie
Rozmowa z Piotrem Ptakiem, strażnikiem miejskim, z patrolu rowerowego: o złodziejach rowerów, nieuważnych kierowcach, niepraktycznych stojakach i miejscach, w których rowerzystów karze się mandatem.

Indonezja oczami korespondenta „Rowertouru" Adama Chałupskiego
Borneo, Papua, Jawa – bohaterów jest dwóch: autor i jego wysłużony rower, na którym od kilkunastu miesięcy zwiedza świat.

Jak co miesiąc, w magazynie „Rowertour":
Luz na korbach – felieton
Komiks – Max Siodełko kręci
oraz kolejny kalambur turystyczno-rowerowy z nagrodami dla Czytelników.

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0