HomeImprezy outdoor

7. Krakowski Festiwal Górski

4 grudnia rozpoczyna się 7. Krakowski Festiwal Górski, a na nim jak zawsze wybitne postaci wspinaczkowego świata i górski film.

7. Krakowski Festiwal Górski, logo

 

Wśród gości zagranicznych zobaczymy w Krakowie mistrza światowego onsajtu Patxi Usobiagę, pierwszą postać klasycznej sceny El Capitana Tommy’ego Caldwella, jednego z czołowych wspinaczy mikstowo-lodowych Rafała Sławińskiego oraz amerykańskiego wspinacza i ekstremalnego snowboardzistę Stephena Kocha.

Na polskiej scenie zaprezentuje się czołowa polska himalaistka, Kinga Baranowska. Obok niej z pokazami wystąpią nasi liderzy wspinaczki sportowej Łukasz Dudek i Mateusz Haładaj – obaj dokonali w tym roku rekordowych przejść na drogach 9a. Spotkamy również Adama Pustelnika, pogromcę słynnej wielowyciągówki Silbergeier w Rätikonie. Zobaczymy Wojciecha Ryczera, współautora nowych dróg na Piku Granitisa w zachodnim Kokszał Tau oraz zespół Marcin Michałek, Wojciech Kozub i Krzysztof Starek, do którego należy pierwszego przejście północnej ściany Malanphulan 6573 m w Nepalu.

Podczas tegorocznego KFG odbędą się również dwie odsłony specjalne. Pierwszą – poświęconą wybitnemu polskiemu himalaiście Piotrowi Morawskiemu, tragicznie zmarłemu w kwietniu br. na Dhaulagiri – poprowadzi Olga Morawska. Druga prezentacja dotyczyć będzie wyprawy na Nanda Devi East (7434 m), zorganizowanej przez polskich alpinistów (Marcina Miotka, Grzegorza Mróza i Jana Lenczowskiego) w rocznicę zdobycia dziewiczego wierzchołka Nanda przez Polaków w lipcu 1939 roku.

Mocnym punktem festiwalowego programu film górski. Pojawią się stałe filmowe odsłony. Z jednej strony konkurs polskich filmów o Grand Prix KFG 2009, czyli niecodzienna okazja pokazania się przez młodych adeptów górskiego obrazu. Z drugiej, porcja obrazów ze słynnego kanadyjskiego Banff Mountain Film Festival.

Organizatorzy przygotowali także kilka pokazów specjalnych; fabularny Nordwand – Północna Ściana w reżyserii Philippa Stölzla i zrealizowany na 100-lecie TOPR dokument Anny Marii Filipow Na każde wezwanie Naczelnika. Tych, którzy poczują niedosyt czekać będzie jeszcze blok filmowy „W skale i lodzie”, a w nim obrazy: Ice, Anarchy, and the Pursuit of Madness (reż. Steve House), Committed II – Grid Kids (reż. Dave Brown I Paul Diffley), Sharp End (reż. Peter Mortimer).

Nie byłoby KFG bez prestiżowej „Jedynki”, czyli nagrody za wybitne osiągnięcia na polu alpinizmu i wspinaczki sportowej.

W poprzednich latach dawkę adrenaliny podczas festiwalu zapewniały zawody w „Skokach do chwytu”. W tym roku pałeczkę przejmą boulderowcy, którzy rozegrają finał Pucharu Polski w Boulderingu. Czeka nas zatem znów sporo sportowych emocji.

Na 7. KFG nie zabraknie oczywiście wykładów i warsztatów poświęconych zasadom bezpieczeństwa i wspinania w górach, a także – wzorem ubiegłego roku – warsztatów Freeride’u.

No i, jak zawsze ważnym punktem Krakowskiego Festiwalu Górskiego będzie również Kiermasz sprzętu i odzieży outdoorowej.

Termin: 4-6 grudnia 2009
Miejsce: Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ul. Rakowicka 27.
Strona organizatora: www.kfg.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0