HomeImprezy outdoor

7. KFG pod znakiem freeride’u

Narty, a dokładnie freeride mocno i z sukcesem zaistniał na minionym, siódmym Krakowskim Festiwalu Górskim (4-6 grudnia 2009).

7. Krakowski Festiwal Górski, logo 

KFG jest największym polskim festiwalem górskim, a zarazem jednym z największych tego typu imprez na świecie. Cieszy się ogromną popularnością i co ważne, zdobywa coraz więcej „wyznawców”. W tym roku obiekty Uniwersytetu Ekonomicznego odwiedziło ponad 5 tys. ludzi, a dla wielu osób na wieczorne pokazy zabrakło już biletów. Narciarstwo pozatrasowe obecne było na KFG już podczas ubiegłej edycji. Na festiwalu pojawiły się wówczas między innymi premierowe warsztaty poświęcone tematyce freeride, tym razem jednak mieliśmy w Krakowie podwójną, a nawet potrójną dawkę freeridowego szaleństwa.

Po raz pierwszy w konkursie polskiego filmu górskiego znalazły się aż trzy obrazy o tematyce narciarskiej, i co istotne to właśnie jeden z nich zdobył Grand Prix KFG 2009! Jury konkursu na czele z uznanym reżyserem i operatorem Jerzym Surdelem za najlepszy film uznało The White House w reżyserii Łukasza Gabryelskiego. W rolach głównych – w scenerii tatrzańsko-alpejskiej – wystąpili czołowi polscy riderzy – gwiazda polskiego freestyle Szczepan Karpiel, wybitny polski freestyler Jan Krzysztof Jr., Staszek Karpiel Bułecka uważany za „ojca” freestyle’u polskiego, jeżdżący w międzynarodowym teamie Nordica, a wcześniej w Volkl, Andrzej Osuchowski z Dynastar Rossignol Team Polska, mający na koncie udział w wielu filmach narciarskich i międzynarodowych zawodach freeride, i wreszcie Mateusz Gaura, znany zakopiański narciarz freeskiingowy.  

7. Krakowski Festiwal Górski, Łukasz GabryelskiŁukasz Gabryelski odbiera nagrodę Grand Prix KFG 2009 za najlepszy film „The White House” (fot. Adam Kokot)

Dodajmy, że jurorzy docenili przede wszystkim profesjonalną jakość obrazu The White House, który pod względem montażu zdecydowanie wyróżniał się spośród pozostałych rodzimych produkcji. Zwrócili także uwagę na konsekwencję tematu, oszczędność narracji i sugestywną muzykę. 

Pozostałe dwie narciarskie produkcje walczące o statuetkę to Into the White Kostka Strzelskiego z popisami najlepszych narciarzy freeride i freestyle (Michała Trzebuni, Piotra Gnalickiego, Łukasza Murawskiego, Michała Ślusarczyka, Jana Krzysztofa, Tomasza Paździora, Szczepana Karpiela i streetowica Piotra Pinkasa) oraz Majesty Freeride Pro Tour Tomasza Grzywińskiego i Dawida Krępskiego, którzy przenieśli nas na jeden dzień do austriackiego Krippenstein. W filmie wystąpili między innymi Andrzej Osuchowski (Rossignol/Dynastar), Piotr Węcławowicz (Head), Szymon Styrczula Maśniak (Majesty SKI), Staszek Karpiel (Nordica Ski), Marcin Pośmiech (Majesty Ski) i świetny fotograf Łukasz Malinowski (Burton).

Freeride, freestyle, ekstremalny snowboarding oraz coś zupełnie szalonego i piekielnie niebezpiecznego tzw. speedriding (połączenie narciarstwa i paralotniarstwa) mieliśmy również w wyjątkowo dużej dawce na sobotnim przeglądzie filmów z kanadyjskiego Banff Mountain Film Festival. Na ekranie pojawiły się między innymi takie obrazy, jak; Under the Influance, Play Gravity, The Unbearable Lightness of Skiing, Daily Strips i Mountain Town: The Cowboy and the Park Goddess.

Świetnych freeride’owców mogliśmy zobaczyć na krakowskiej imprezie również „na żywo”. Niedzielne warsztaty Freeride poprowadzili Piotr Gnalicki, Kostek Strzelski, Jakub Radliński, Tomasz Dębiec, Piotr Gąsiorowski i Kris Lizak. Początkujący otrzymali solidną porcję wiedzy o tym, jaki sprzęt i trasy wybrać na początek swojej freerajdowej przygody (czyli ABC bezpiecznego freeride’u oraz miejscówki freeridowe w Europie i Polsce), a ci bardziej doświadczeni mieli okazję podyskutować o bezpieczeństwie oraz o wyzwaniach, jakie kryją w sobie trudne alpejskie tury.

Tomasz Dębiec (Poza Trasą) podsumowuje:

Warsztaty freeridowe okazały potrzebnym punktem w programie KFG, co było widać po fantastycznej frekwencji na sali. Istnieje zapotrzebowanie na informację z pierwszej ręki na temat sprzętu, bezpieczeństwa czy miejsc do jazdy. Ten nurt narciarstwa szybko się rozwija, staje się modny, docierają do nas filmy o tej tematyce, a wielu nie wie, jak samemu się zabrać za freeride. Jest to całkiem spory obszar wiedzy i umiejętności do ogarnięcia.

Tematyka panelu dotyczyła tych najważniejszych elementów jazdy poza trasami. W przyszłości warto pomyśleć nad poszerzeniu formuły o dodatkowe tematy np. temat najtrudniejszych zjazdów w Tatrach Wysokich. Miejmy nadzieję, że za rok panel będzie miał jeszcze bogatszy program.

Strona festiwalu: www.kfg.pl

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0