HomeImprezy outdoor

Cho Oyu Snowboard Expedition 2010

Na początku kwietnia br. Marcin Jaskółka wyrusza w Himalaje z ambitnym projektem pod nazwą "Cho Oyu Snowboard Expedition 2010". Już samo wyrażenie "snowboardowa wyprawa" zdradza, że tym razem mamy do czynienia z dość nietypowym projektem, daleko wychodzącym poza wejście na wierzchołek ośmiotysięcznika.

Cho Oyu Snowboard Expedition 2010, Marcin JaskółkaMarcin Jaskółka (fot. Rafał Wielgus/www.360mag.pl)

Celem młodego snowboardzisty jest wspinaczka na Cho Oyu (8201 m n.p.m. ) oraz próba wyznaczenia ekstremalnej linii zjazdu ze szczytu na snowboardzie. Patronat nad projektem objął sam Jeremy Jones, jeden z najlepszych snowboardzistów świata.

***

Marcin Jaskółka – utalentowany snowboardzista który łączy swoją pasję do gór i snowboardu. Ma 23 lata, mieszka w Andrychowie. Ratownik Grupy Beskidzkiej GOPR. Duży nacisk kładzie na eksploracje nowych terenów m.in. realizując swoje projekty freeridowe w Alpach, Kaukazie, Antarktydzie czy Himalajach.

Cho Oyu (8201 m n.p.m.) – góra znajduje się 28 kilometrów na północ od Mount Everestu. Cho Oyu jest potężnym masywem wchodzącym w skład grupy górskiej Khumbu Himal. Oprócz głównego szczytu, w grani północno-wschodniej schodzącej do przełęczy 7755 m n.p.m., znajduje się nieznaczne wzniesienie o wysokości 8010 metrów.

Pozostałe granie, północna i południowo-zachodnia, schodzą odpowiednio do przełęczy osiągających 6517 m n.p.m. (Palang La) i 7173 m n.p.m. Zboczami masywu spływają potężne cztery lodowce. I tak od strony północnej Palung Glacier, od północno-wschodniej Gyachung Glacier, od południowego wschodu Ngozumba Glacier i wreszcie od północnego zachodu Lungsamba Glacier, z którego wznosi się najpopularniejsza wśród alpinistów ściana.

Cho Oyu Snowboard Expedition 2010, Cho OyuCho Oyu (fot. Wikipedia)

***

Sponsorzy:

Cho Oyu Snowboard Expedition 2010, sponsorzy

Patronat medialny:

Cho Oyu Snowboard Expedition 2010, media

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0