HomeImprezy outdoor

Przystanki The North Face® Ski Challenge w Åre i Chamonix: rekordowa liczba uczestników

Kolejne dwie imprezy z cyklu The North Face® Ski Challenge, organizowanego przy współpracy z GORE-TEX® przyciągnęły rekordową liczbę startujących. Aż 24 zawodników awansowało do finałów we francuskim Val Thorens, gdzie rywalizować będą m.in. z reprezentantami Polski, którzy zakwalifikowali się w czasie The North Face Polish Freeskiing Open 2010.

The North Face® Ski Challenge, ChamonixJonathan Jonath w Chamonix (fot. Jeremy Bernard)

Åre – szwedzka stolica sportów zimowych – powitało organizatorów i zawodników silnym wiatrem i temperaturami sięgającymi -20°C (co przy chłodzącym efekcie wiatru było odczuwalne conajmniej jak -50°C). Pierwszego dnia zdołano rozegrać jedynie sesję na railach osłoniętych przez las.

W dniu freestyle’owym zawodnicy mieli wykonać po 2 przejazdy na skoczniach i 1 przejazd po poręczach. Silny wiatr nie pozwolił jednak na jakiekolwiek skoki, zatem musieliśmy ograniczyć się do 2 przejazdów po innych przeszkodach. Pięciu narciarzy wyróżniało się pośród innych pokazując różnorodne ewolucje. Niestety pogoda nie poprawiła się także w dniu freeride’owym. Nie było pewności co do tego, czy uda się rozegrać tę część zawodów. Na szczęście Anders Gunnarsson i Åre zapewnili nam transport w postaci skuterów śnieżnych. Kompletnie zasypana świeżym i nawianym śniegiem trasa pozwoliła w pełni ocenić technikę i kreatywność zawodników – relacjonuje sędzia główny Jason Shutt.

Finalista z poprzednich dwóch lat Erik Nordin (kategoria Teens), jeżdżący na nartach telemarkowych, wyróżniał się zarówno ewolucjami na railach, jak i techniką jazdy.
Pierwsze miejsce w kategorii Kings przypadło Lucasowi Stal-Madisonowi, który o 1,5 pkt. wyprzedził Maximilliana Smitha. Obaj wraz z 11 innymi zawodnikami pojadą do Val Thorens, gdzie w dniach 26 – 28 marca 2010 odbędą się finały The North Face® Ski Challenge organizowanego przy współpracy z GORE-TEX®.

W tydzień później rekordowa liczba zawodników (70) pojawiła się we francuskim Chamonix. Prognozy zapowiadały znaczne pogorszenie warunków atmosferycznych, dlatego organizatorzy, zdecydowali się rozegrać całe zawody w sobotę. Dobrze przygotowany snowpark i trasa freeride’owa stanowiły duże wyzwanie dla młodych zawodników. Jak jednak przyznał Matteo Vettorel, The North Face’s Team manager i jeden z sędziów, umiejętności młodych zawodników robiły naprawdę duże wrażenie. Szczególnie silną reprezentację wystawił lokalny Châtel Ski Club, do którego należy pięciu zawodników zakwalifikowanych do finałów. Razem z nimi do francuskiego Val Thorens pojedzie jeszcze 6 młodych narciarzy.

Ostatni przystanek The North Face® Ski Challenge organizowany przy współpracy z GORE-TEX®, już 6 i 7 marca we Freeride Paradise Alagna. Pełne wyniki obu imprez oraz rejestracja na stronie www.thenorthfaceskichallenge.com. Więcej informacji dostępne jest także na profilu imprezy na Facebooku.

Jacek Będkowski

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0