HomeImprezy outdoor

Skandynawowie triumfują w finale The North Face Ski Challenge

Skandynawowie zdominowali zawody kończące cykl imprez przeznaczonych dla młodych narciarzy z całej Europy. Z dobrej strony pokazali się Polacy, którzy awansowali do finałów rozgrywanych we francuskim Val Thorens.

The North Face Ski Challenge, Jessy CornuThe North Face Ski Challenge, Jessy Cornu (fot. RL)

The North Face ® Ski Challenge organizowane przy współpracy z GORE-TEX® to ogólnoeuropejski cykl imprez narciarskich skierowanych do młodych zawodników jeżdzących w snowparkach i poza trasami. W dniach 26 – 28 marca we francuskim Val Thorens odbył się finał tegorocznej, czwartej edycji zawodów. Najbardziej wszechstronnym zawodnikiem okazał się Lukas Stål Madison ze Szwecji, który zdobył dwuletni kontrakt sponsorski z markami The North Face® i Atomic.

Zawody rozpoczęły się w piątek od warsztatów, których celem było przekazanie podstawowej wiedzy na temat bezpieczeństwa w górach. Zawodnicy uczyli się posługiwać sprzętem lawinowym, wzięli udział w treningu z systemem Recco, a także w kursie pierwszej pomocy prowadzonym przez prawdziwego bohatera – Bernarda Fonatanille’a, który uratował dziesiątki osób z lawin w okolicach Chamonix.

Po takim szkoleniu bez wątpienia wszyscy czuli się pewniej stojąc na skraju ściany, na której w sobotę rozegrano pierwszą konkurencję – freeride. Ponad 80 zawodników z 16 krajów udowodniło na jak wiele sposobów można przejechać ten sam stok. Faworytem w nagradzanej kontraktem sponsorskim kategorii Kings po pierwszym dniu został Simone Canal z Włoch, który zaskoczył wszystkich kreatywnością w wyborze linii, odwagą przy kilkumetrowych dropach, płynnością i techniką zjazdu.

Na ostateczne wyniki (suma punktów z freeride’u i freestyle’u) wpłynęły jednak niespodziewanie trudne warunki. Burza śnieżna, która przetoczyła się nad Val Thorens pokryła całą okolicę warstwą świeżego puchu, utrudniając niektórym zawodnikom wyczucie odpowiedniej prędkości podczas niedzielnych zawodów w snowparku. Trasa do slopestyle’u była bardzo urozmaicona, gdyż składała się z kilku raili, boxów, trzech skoczni, cornera, wallride’a i beczek. 

W kategorii Kids (12-14 lat) Fin Lauri Kivari podwoił swój wynik z dnia freeride`owego, czym zasłużył na najwyższe miejsce na podium. Szwed Måns Bertz Wågström zajął drugie, a kolejny Fin Kim Sallinen trzecie miejsce.

The North Face Ski Challenge, Lauri KivariThe North Face Ski Challenge, Lauri Kivari (fot. RL)

W kategorii Queens zwyciężyła Emma Dahlström ze Szwecji, która znaczenie poprawiła swój wynik z dnia freeride’owego. Jak sama przyznała – Nie pokazałam się od najlepszej strony w konkurencji freeride i myślałam już, że wszystko stracone. Bardzo się cieszę, że udało mi się poprawić wynik i wracam do domu z tym zwycięstwem!

W kategorii Teens (14 – 16 lat) zwyciężył Till Matti ze Szwajcarii zdobywając 65,4 pkt. Zostal on pierwszym zawodnikiem z tego kraju, który triumfował w The North Face Ski Challenge. Drugi był Fin – Otto Venäläinen, a trzeci Lucas Mangold z Niemiec.

W kategorii Emperors, która po raz pierwszy pojawiła się na Ski Challenge, murowanym kandydatem do zwycięstwa wydawał się być Raphaël Vouillamoz. Niestety upadł w swoim przejeździe freestyle`owym i zajął dopiero 9. miejsce. Zwyciężył Austriak Markus Brandauer, który pokazał pewny przejazd w snowparku. Drugi był Timothée Picq z Francji, a trzeci Rembert Notten z Belgii

Jestem już za stary, by wystartować w zawodach w przyszłym roku, ale z pewnością znajdę sposób by znów wziąć udział w tej imprezie. Być może dołączę do ekipy organizującej Ski Challenge – powiedział Notten, który był wielokrotnym uczestnikiem, a także sędzią zawodów w 2009 roku.

Wszyscy zgromadzeni niecierpliwie oczekiwali ogłoszenia ostatecznych wyników całego cyklu The North Face ® Ski Challenge. Simone Canal z Włoch i Niklas Granlund ze Szwecji nie zdołali pokazać czystych przejazdów w snowparku i dlatego odpadli z rywalizacji o tytuł. Najlepszym zawodnikiem okazał się być Lukas Stål Madison ze Szwecji, który nie mógł początkowo uwierzyć w swoje niespodziewane zwycięstwo.

The North Face Ski Challenge, The Winners KingsThe North Face Ski Challenge, Winners Kings (fot. RL)

Na finały do Val Thorens pojechało też trzech zakwalifikowanych podczas The North Face Polish Freeskiing Open zawodników – Stanisław Kastory, Paweł Palichleb oraz Kuba Kozioł. Do finałów dostali się Stanisław Kastory oraz Paweł Palichleb. Ostatecznie w swoich kategoriach zajęli odpowiednio 8 i 6 miejsce.

Nie najlepsza pogoda znacznie utrudniła rozegranie obu konkurencji. O ostatecznych wynikach zdecydował jeden przejazd poza trasą i dwa przejazdy w snowparku – eliminacyjny i finałowy, co nie wszystkim pozwoliło na pokazanie swoich najlepszych tricków. Nie ma jednak wątpliwości, że na zawodach panowała bardzo fajna atmosfera i wszyscy po prostu dobrze się bawili – podsumowuje imprezę Stanisław Kastory.

Już za rok rusza kolejna, piąta edycja The North Face Ski Challenge. Cykl imprez w całej Europie, będzie idealną szansą dla młodych i utalentowanych zawodników, by rozpocząć nowy etap w swojej karierze.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.thenorthfaceskichallenge.com, a także na profilu imprezy na Facebooku.

Jacek Będkowski
SNOW PR

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0