HomeNowości z rynku

Bardziej zielony Polartec

Wyobraź sobie, że kupując ubranie jednocześnie chronisz środowisko. Twój ciepły i oddychający polar idealnie współpracuje z twoim ciałem i z otoczeniem, z którego powstał. To jest możliwe.

Polartec jest liderem w zakresie produkcji i rozwoju dzianin z zastosowaniem przędz z surowców wtórnych i odnawialnych. Ekologiczne dzianiny Polartec® przyczyniają się do oszczędności zasobów naturalnych, redukcji emisji zanieczyszczeń i zmniejszenia ilości odpadów. 

Kupując odzież outdoorową chcemy używać jej w czystym środowisku. Po co nam innowacyjne ubrania jeśli nie będzie przyrody, w której będziemy mogli wykorzystywać pełnię ich możliwości dla naszego ciała? Ta idea przyświeca działaniom Polartec®.

Polartec Thermal ProPolartec Thermal Pro

Ekologiczną rewolucję marka Polartec® rozpoczęła w 1993 roku, kiedy to powstały pierwsze dzianiny z materiałów wtórnie przetworzonych. Natomiast już w 2009 roku 20% wszystkich produktów marki było wykonywanych z materiałów wtórnie przetworzonych, bez uszczerbku dla ich jakości i funkcjonalności. Dało to zmniejszenie emisji zanieczyszczeń CO2 o ponad 17 230 ton.

Dziś asortyment produktów Polartec® „recycled" obejmuje prawie wszystkie kategorie dzianin – od warstwy wewnętrznej, poprzez ocieplającą, do zewnętrznej. W 2011 roku na rynku pojawią się dzianiny wykonane z przędzy REPREVE 100, która powstaje w 100 % z odpadów konsumenckich – każdy funt (ok. 0,5 kg) tej przędzy został wykonany z około 27 plastikowych butelek po wodzie.

„Recycled" wg Polartec®

Aby dzianiny Polartec® mogły być uważane za recyklingowe, muszą zawierać co najmniej 50% materiałów wtórnie przetworzonych. Przykładem jest dzianina Polartec® Thermal Pro® Recycled, z której została wykonana kurtka Strato, marki Arc’teryx. Proces produkcji Polartec® Thermal Pro® jest zaplanowany tak, aby oszczędzać energię i redukować emisję CO2 . W ten sposób wytworzenie jednej kurtki Strato nie dopuściło do emisji 7 kilogramów CO2.

Arc'Teryx, kurtka StratoArc’Teryx, kurtka Strato (narty, trekking i urban outdoor)

Strato gwarantuje pełną swobodę ruchów i doskonale dopasowuje się do ciała. Jest idealna zarówno jako druga warstwa odzieży, jak i na co dzień. Dzianina Polartec® Thermal Pro® Recycled utrzymuje optymalną temperaturę ciała i jednocześnie odprowadza wilgoć na zewnątrz, pozwalając skórze oddychać. Dzianina szybko schnie i charakteryzuje się bardzo wysoką kompresyjnością. Dzięki czemu Strato zajmuje mało miejsca w plecaku i niewiele waży. Polartec® Thermal Pro® charakteryzuje się także miękkością w dotyku, co jest istotne
w przypadku wysokiego kołnierza kurtki.

T-shirt z kokosa?
Technologia Cocona

Technologia Cocona wykorzystuje łupiny orzechów kokosa, stanowiące odpad po procesach przemysłowych i wytwarza z nich włókna z aktywowanym węglem. Dzianina z dodatkiem tych włókien wyróżnia się licznymi porami na powierzchni, które efektywnie osuszają skórę. Co więcej, węgiel aktywowany stwarza naturalny filtr dla promieniowania UVA i UVB.

Polartec® używa włókien Cocona w dzianinie Polartec® Power Dry®. Uszyto z niej np. bieliznę termo aktywną – koszulkę z długim rękawem, t-shirt, kalesony i getry – z linii Lightweight i Midweight marki Marmot.

Marmot, koszulka Lightweight Crew LSMarmot, koszulka Lightweight Crew LS (narciarstwo, trekking, wspinaczka)

Marmot, kalesony Lightweight BottomMarmot, kalesony Lightweight Bottom (narciarstwo, trekking, wspinaczka)

Technologia Cocona w Polartec® Power Dry® nie jest efektem chemicznego wzbogacenia dzianiny, włókna kokosa po prostu zostały w nią wplecione. Oznacza to, że bielizna z linii

Lightweight i Midweight nie utraci swoich właściwości nawet podczas wielokrotnego prania.Najwyższa jakość dzianin marki Polartec® sprawia, że odzież z nich wykonaną można użytkować przez lata – bez limitu prań w pralce, bez ryzyka mechacenia się czy utraty jej właściwości. Odzież jest również odporna na codzienne wycieranie i uszkodzenia mechaniczne. „Zielone" dzianiny Polartec® pomagają w redukcji wysypisk śmieci.

***

Czy wiesz, że:

  • Polartec LLC zawarł umowę z Bluesign Technologies AG – standard bluesign® jest gwarancją zastosowania ekologicznych technologii przy produkcji dzianin.
  • Wszystkie urządzenia oświetleniowe w zakładach produkcyjnych Polartec® zostały wyposażone w żarówki fluorescencyjne, co zmniejszyło roczną emisję CO2 o 1 200 ton.
    85% odpadów w fabryce Polartec® jest wtórnie przetwarzanych.
  • Ponad 20 milionów metek produkowanych rocznie przez Polartec® wykonywanych jest z papieru z drewna pochodzącego z wyrębu niezagrażającego równowadze ekologicznej.
  • Certyfikat Oeko-tex 100 – wszystkie dzianiny Polartec® posiadają atest, gwarantujący, że nie zawierają żadnych substancji szkodliwych dla zdrowia człowieka.

źródło: Polartec

KOMENTARZE

WORDPRESS: 0